O nas
Kontakt

Jak wybierane są nazwy burz? Wielka Brytania honoruje ekspertów, którzy pomagają chronić ludzi przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Laura Kowalczyk

Jak wybierane są nazwy burz?  Wielka Brytania honoruje ekspertów, którzy pomagają chronić ludzi przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Met Éirean i Królewski Holenderski Instytut Meteorologiczny również wnoszą wkład do listy, stosując własne metody wyboru nazw, które mają zostać uwzględnione.

Burze, które wystąpią w tym sezonie, można nazwać na cześć ekspertów, którzy pracują nad ochroną ludzi przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, twierdzi brytyjskie Biuro Meteorologiczne.

Met Office, irlandzki Met Éirean i Królewski Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI) właśnie opublikowały listę nazwisk na sezon burzowy 2023/24. Wspólnie pracują nad sporządzeniem listy przed rozpoczęciem sezonu, który trwa od września do sierpnia.

W tym roku niektóre z nich zostały wybrane na cześć prawdziwych ekspertów pogodowych z Wielkiej Brytanii

Jak zwykle wybierane są nazwy burz?

Burze nazywane są alfabetycznie, unikając liter Q, U, X, Y lub Z, aby zachować zgodność z międzynarodowymi standardami. Imiona te pochodzą z listy publikowanej na początku każdego sezonu, która zazwyczaj zawiera naprzemiennie opcje męskie i żeńskie.

W tym roku ten schemat został złamany, aby uwzględnić pewne specjalne dodatki.

Pierwsze dwa nazwiska na liście alfabetycznej to Agnes i Babet. Trzecia burza w sezonie zostanie nazwana Sztormem Ciarán.

Został wybrany ze względu na popularność wśród opinii publicznej – która może również podać nazwiska – ale głównie na cześć pracownika Departamentu Infrastruktury Irlandii Północnej Ciarána Fearona.

„Pracując w Departamencie Infrastruktury, blisko współpracuję ze społecznościami lokalnymi w Irlandii Północnej i partnerami zrzeszającymi wiele agencji, aby zapewnić wszystkim jak największe ostrzeganie i informowanie” – mówi.

Joann Randles/Zdjęcia na okładce za pośrednictwem Reuters Connect
Okrutne fale uderzają w latarnię morską Porthcawl, gdy Storm Betty walczy z częściami Wielkiej Brytanii w Porthcawl w Walii, Wielka Brytania, 19 sierpnia 2023 r.

„Musimy szanować każde zdarzenie pogodowe, a ta praca, szczególnie w okresach trudnych warunków pogodowych i burz, pomaga zapewnić, że wszyscy jesteśmy jak najlepiej przygotowani, aby pomóc zmniejszyć skutki takich zdarzeń”.

Czwarta na liście została wybrana dla Debi Garft, która niedawno przeszła na emeryturę jako starszy specjalista ds. polityki w zespole ds. powodzi rządu szkockiego. Regina Simmons, liderka zespołu ostrzegania i informowania w firmie Natural Resources Wales, również znajduje swoje imię na liście.

Irlandzka służba meteorologiczna Met Éireann również dołączyła do tej listy, podając nazwy inspirowane nazwiskami znanych naukowców. Na przykład Jocelyn została dodana do słynnej fizyki Dame Jocelyn Bell.

REUTERS/Clodagh Kilcoyne
Chmury deszczowe widać nad kominami Poolbeg podczas burzy Eunice w Dublinie, Irlandia, 18 lutego 2022 r.

Ostatnim podmiotem na liście jest KNMI, które często dodaje nazwy pochodzenia holenderskiego, które goście zgłaszają do prognostyka pogody przez cały rok.

Dlaczego nazywamy burze?

Burze są nazywane przez te trzy organizacje, jeśli uznaje się, że mogą powodować „średnie” lub „duże” skutki w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Holandii. Wiatr jest zwykle głównym problemem, ale śnieg i deszcz mogą również mieć wpływ na decyzję o nazwaniu burzy.

„To już dziewiąty rok nadawania nazw burzom i robimy to, bo to działa” – wyjaśnia Will Lang, szef ds. świadomości sytuacyjnej Met Office, który kieruje reagowaniem w trudnych warunkach pogodowych.

„Nazywanie burz pomaga ułatwić informowanie o trudnych warunkach pogodowych i zapewnia jasność, kiedy pogoda może mieć wpływ na ludzi”.