O nas
Kontakt

Jak wynika z głównych badań, pozostawanie w formie w młodym wieku wiąże się z 40% niższym ryzykiem zachorowania na raka

Laura Kowalczyk

Jak wynika z głównych badań, pozostawanie w formie w młodym wieku wiąże się z 40% niższym ryzykiem zachorowania na raka

Analiza danych od ponad miliona mężczyzn ujawniła silny związek między dobrą wydolnością krążeniowo-oddechową a niższym ryzykiem zachorowania na raka.

Jak wykazało długoterminowe badanie, pozostawanie w formie w młodym wieku może zmniejszyć o 40 procent ryzyko zachorowania na wiele nowotworów.

Badanie, które obejmowało analizę danych od ponad miliona mężczyzn, ujawniło silny związek między dobrą sprawnością krążeniowo-oddechową w młodszym wieku a niższym ryzykiem zachorowania na raka.

Osoby o dobrej sprawności krążeniowo-oddechowej są w stanie wykonywać ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze i pływanie przez dłuższy czas, ponieważ mają zdrową pojemność serca i płuc.

Chociaż wiadomo, że wiąże się to z niższym ryzykiem niektórych nowotworów, do tej pory zgłoszono niewiele długoterminowych badań nad wieloma typami nowotworów.

Publikując odkrycia we wtorek w British Journal of Sports Medicine, naukowcy odkryli, że wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa była związana z mniejszą szansą na rozwój raka głowy i szyi, przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelit, nerek i płuc.

Wykorzystali szwedzkie dane rejestrowe dotyczące poborowych, którzy rozpoczęli służbę wojskową w latach 1968-2005, ponieważ poborowi przeszli standardowe testy fizyczne na początku służby, kiedy byli w wieku od 16 do 25 lat.

Testy obejmowały wzrost, wagę, ciśnienie krwi, siłę mięśni i wydolność krążeniowo-oddechową.

Wyższa sprawność cardio, mniejsze ryzyko raka

Odkrycia pokazują, że osoby o niskim poziomie wydolności krążeniowo-oddechowej były nieco bardziej narażone na otyłość, częściej nadużywały alkoholu i substancji w wywiadzie oraz miały rodziców o niższym poziomie wykształcenia niż poborowi o wyższym poziomie sprawności.

Ostateczna analiza wykazała, że ​​u 84 117 z 1 078 000 mężczyzn w badaniu rozwinął się rak w co najmniej jednym miejscu podczas średniego okresu monitorowania wynoszącego 33 lata.

W porównaniu z mężczyznami o niskim poziomie sprawności podczas poboru, wyższa wydolność krążeniowo-oddechowa była liniowo związana z niższym ryzykiem zachorowania na określone typy raka.

Łącznie 365 874 poborowych miało niski poziom wydolności krążeniowo-oddechowej; 519 652 miało średni poziom; a 340 952 miało wysoki poziom.

Wśród wyników wyższy poziom wydolności krążeniowo-oddechowej wiązał się z 39% niższym ryzykiem raka przełyku, 40% niższym ryzykiem raka wątroby i 42% niższym ryzykiem raka płuc.

Wyższy poziom sprawności był jednak również powiązany z 31-procentowym wyższym ryzykiem raka skóry, co, jak sugerują naukowcy, może wynikać ze zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne.

„To badanie pokazuje, że wyższa sprawność u zdrowych młodych mężczyzn wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju dziewięciu z 18 badanych nowotworów specyficznych dla miejsca, z najbardziej klinicznie istotnymi wskaźnikami ryzyka w przewodzie pokarmowym” – napisali autorzy.

„Wyniki te można wykorzystać w kształtowaniu polityki zdrowia publicznego, jeszcze bardziej wzmacniając motywację do promowania interwencji mających na celu poprawę (wydolności krążeniowo-oddechowej) młodzieży”.

Chociaż zauważają, że jest to tylko badanie obserwacyjne, więc nie można wyciągnąć konkretnych wniosków na temat przyczyny i skutku, naukowcy zwracają uwagę, że odkrycia znajdują odzwierciedlenie w wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej dotyczących ćwiczeń podczas leczenia raka.