O nas
Kontakt

Jeden dzień: jak serial Netflixa zwiększył liczbę rezerwacji na greckiej wyspie Paros

Laura Kowalczyk

Boats in the harbour in Paros. Greece.

Pragnienie zobaczenia miejsc przedstawionych w filmach i programach telewizyjnych sprawiło, że odwiedzający udali się do miejsc, w których mogli podążać śladami swoich ulubionych bohaterów.

Położona w samym sercu Morza Egejskiego malownicza wyspa Paros podbiła ostatnio serca podróżników na całym świecie dzięki swojej głównej roli w przebojowym dramacie Netflix One Day.

Ten mniej znany grecki cel podróży, często przyćmiony przez swoich bardziej znanych sąsiadów, odnotował niezwykły wzrost zainteresowania. Po premierze hitowego programu rezerwacje Airbnb wzrosły o 32 procent.

Słodko-gorzka historia miłosna opowiada o życiu Emmy Morley i Dextera Mayhewa (w tej roli Ambika Mod i Leo Woodall), którzy poznają się 15 lipca 1988 roku, w dzień ukończenia przez nich studiów na Uniwersytecie w Edynburgu.

Czerpiąc z powieści źródłowej, serial Netflixa koncentruje się na ich splecionych życiach, powracając do tej samej daty, 15 lipca każdego roku, przez następne 20 lat.

Jeden dzień obejmuje lata związku Em i Dexa oraz wiele miejsc, do których podróżują, w tym Paros, zarówno razem, jak i osobno.

Filmowa ucieczka w Paros

W czwartym odcinku Emma i Dexter wybierają się na pełne dramatów wakacje na Paros – uroczą grecką wyspę w sercu archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim.

W Paros znajdują się także malownicze wioski przepełnione cykladzkim urokiem, w których widzowie mogą rzucić okiem na Parikię, stolicę wyspy i główny port, o której mowa w programie. Ma ładne, bielone budynki ozdobione kolorowymi bugenwillami, wąskie brukowane uliczki i tętniącą życiem nadmorską promenadę, przy której znajdują się tawerny i kawiarnie.

Serial kręcono także na plażach wyspy i w porcie Naoussa.

Mała i malownicza wioska rybacka Naoussa w Paros.
Mała i malownicza wioska rybacka Naoussa w Paros.

Jednodniowe wyjazdy inspirowane Airbnb

„One Day zwrócił uwagę widzów na jedną z najspokojniejszych i najbardziej romantycznych greckich wysp na świecie, Paros” – powiedziała Gloucestershire Live Amanda Cupples, dyrektor generalna Airbnb na Wielką Brytanię i Europę Północną.

„Dzięki temu hitowemu serialowi, który jest obecnie na ustach wszystkich” – powiedział Cupples – „możesz ożywić swoją pasję do podróży, zatrzymując się w jednej z tych niesamowitych ofert na Airbnb.

„Odzwierciedlając doświadczenia bohaterów Emmy i Dextera, goście mogą rozpocząć własną przygodę inspirowaną „Jednym Dniem”, tworząc cenne wspomnienia, które zostaną na całe życie”.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Netflix UK & Ireland (@netflixuk)

Dzięki Airbnb podróżni mogą zanurzyć się w magii Jednego Dnia, wybierając spośród specjalnie dobranej oferty zakwaterowania, która oddaje esencję Paros.

Malownicze dwupoziomowe apartamenty z ogrodami i apartamenty cykladzkie dają wgląd w idylliczny styl życia przedstawiony w serialu, dzięki czemu podróżnicy odlatujący samolotem mogą stworzyć cenne wspomnienia przypominające przygody Emmy i Dextera.

One Day nie jest jedynym programem telewizyjnym napędzającym podróż do miejsc, w których znajdują się kultowe lokalizacje filmowe; jest to tendencja rosnąca, mająca pozytywne i negatywne skutki.

Co to jest set-jetting?

W ostatnich latach w podróżowaniu pojawił się nowy trend: setjetting. Wywodzące się od terminu „jet-setting” odnosi się do turystyki inspirowanej filmem.

Chęć zobaczenia miejsc prezentowanych w filmach i programach telewizyjnych sprawiła, że ​​odwiedzający udali się do miejsc, w których mogli podążać śladami swoich ulubionych bohaterów.

Trend ten wywołał szerokie zainteresowanie wśród turystów, zmieniając sposób, w jaki postrzegamy i doświadczamy kultowych miejsc filmowych na całym świecie.

Z raportu Global Travel Trends Report 2023 opublikowanego przez American Express wynika, że ​​70 procent pokolenia Z i pokolenia milenialsów czerpie inspiracje do podróży z ostatnio oglądanego filmu lub programu telewizyjnego.

Expedia podała również, że prawie 40 procent podróżnych na całym świecie zarezerwowało wycieczki w oparciu o miejsca docelowe, które napotkali w programie telewizyjnym lub filmie.

Jaki jest wpływ set-jettingu?

Setjetting może pobudzić lokalną gospodarkę, napędzając popyt turystyczny i generując przychody dla lokalnych przedsiębiorstw. Hotele, restauracje, organizatorzy wycieczek i sklepy z pamiątkami często odnotowują wzmożoną aktywność ze względu na zwiększone zainteresowanie lokalizacjami filmowymi.

Dane pokazały, że programy telewizyjne, takie jak „Turysta”, „Biały lotos”, „Emilia w Paryżu” i „Gra o tron” wywarły ogromny wpływ na decyzje podróżnych dotyczące kierunku podróży i lokalną gospodarkę.

Dane Expedia udostępnione wyłącznie blogowi Sky News Money pokazują, jak popularny reality show BBC Zdrajcy – nakręcony w zamku Ardross – spowodował gwałtowny wzrost liczby wyszukiwań hoteli w regionie Highlands.

Jakie wyzwania wiążą się z set-jettingiem?

Film Danny’ego Boyle’a „The Beach” z 2000 roku doskonale ilustruje nieudany plan zdjęciowy.

W tym popularnym filmie Leonard Di Caprio spaceruje przez dżunglę i w końcu odkrywa sekretne miejsce, którego szukał – niebiańską plażę z białym piaskiem z dziewiczą wodą, chronioną przed światem zewnętrznym przez majestatyczne wapienne klify w kształcie łuku.

Turyści spacerują po plaży Maya Bay na wyspie Phi Phi Leh w prowincji Krabi w Tajlandii.
Turyści spacerują po plaży Maya Bay na wyspie Phi Phi Leh w prowincji Krabi w Tajlandii.

Zainspirowane pięknem tej znanej na całym świecie sceny tysiące turystów wkrótce przybyło na brzeg tej plaży o długości 125 metrów i szerokości 15 metrów na tajskiej wyspie Ko Phi Phi Le, siejąc spustoszenie w jej delikatnej ekologii.

Większość koralowców, które kiedyś stanowiły o pięknie tego miejsca, wyginęła w wyniku uszkodzeń spowodowanych przez silniki łodzi, śmieci wyrzucane przez turystów i rozcieńczony w wodzie filtr przeciwsłoneczny. To prowadzi nas do następującego paradoksu: turyści przybywają, aby zobaczyć przepiękną i dziewiczą lagunę z filmu, a ostatecznie odwiedzają przepełnioną i zanieczyszczoną plażę.

Wiele innych lokalizacji prezentowanych w popularnych filmach i programach telewizyjnych zgłasza przeludnienie, zwiększony ruch uliczny i śmieci. Stare miasto w Dubrowniku – przedstawione w „Grze o tron” – stało się ogromnie przeludnione i grozi mu utrata pozycji wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odpowiedzialny set-jetting: Ostrożne poruszanie się po turystyce filmowej i telewizyjnej

Chociaż loty na planie oferują świetną okazję do odkrywania naszych ulubionych miejsc, w których kręcono filmy i nawiązania kontaktu z ukochanymi historiami, istotne jest, aby podchodzić do miejsc docelowych z poczuciem odpowiedzialności.

Przyjmując zrównoważone praktyki i szanując społeczności i środowiska, które odwiedzamy, odwiedzający mogą mieć pewność, że ich doświadczenia związane z odrzutowcem będą miały pozytywny wpływ na miejsca docelowe, a nie je rujnują.

Odwiedzając miejsca, w których kręcono filmy, należy przestrzegać wszelkich ograniczeń i wytycznych, aby chronić integralność miejsca, zwłaszcza w niestabilnym środowisku.

Należy także unikać wkraczania na teren prywatny i robienia zdjęć domów z bliska. Pamiętajcie, że to miejsce z życia wzięte, a nie plan filmowy.

Praktykuj zasadę „nie pozostawiaj śladów”, pozostawiając miejsca przyrodnicze i kulturowe w takim stanie, w jakim je zastałeś. Pozbywaj się odpadów w sposób odpowiedzialny, nie zaśmiecaj przestrzeni publicznych i zostawiaj po sobie jedynie ślady stóp, podążając śladami swoich ulubionych gwiazd.