W tym odcinku Qatar 365 przyglądamy się, jak Katar wita różne kultury i subkultury – od odkrywania więzi kulturowych między Katarem a Indonezją po spojrzenie na świat geekdom.
Flag Plaza w Katarze to przestrzeń publiczna, która została uruchomiona z okazji 10. rocznicy corocznego krajowego programu wymiany „Lata Kultury”.
Projekt ma na celu wspieranie partnerstwa z innym narodem każdego roku poprzez dzielenie się i korzystanie z „kreatywnej, kulturalnej i artystycznej oferty każdego kraju”.
W tym roku wybranym krajem jest Indonezja, a kraj Azji Południowo-Wschodniej zrobił wszystko, by pokazać swoją tętniącą życiem kulturę.
Doświadczanie kultury poprzez jedzenie, muzykę i modę
Jeśli chodzi o zapoznanie ludzi z różnymi kulturami i kuchniami, nie ma lepszego sposobu niż festiwal jedzenia.
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Żywności w Katarze tysiące gości zgromadziło się na Lusail Boulevard, wszyscy chcąc ugryźć to, co jest w ofercie. Wśród prawie 100 stoisk oferujących różnorodne międzynarodowe potrawy i przekąski, w tym roku w centrum uwagi znalazła się kuchnia indonezyjska.
Kolacja zwieńczyła kolejną udaną edycję festiwalu kulinarnego, ale to jedno z wielu wydarzeń w kalendarzu „Lata Kultury”.
„Cieszymy się bardzo dobrymi stosunkami między Indonezją a Katarem. Ale dobrze jest też mieć lepsze zrozumienie między ludźmi poprzez kulturę” – ujawnił Jego Ekscelencja Ridwan Hassan, ambasador Indonezji w Katarze. „Rok Kultury Kataru i Indonezji w dużym stopniu przyczynia się do tych rzeczy”.
Nie tylko jedzenie łączy kultury. Muzyka, teatr i sztuka to także uniwersalne języki, które mogą przedstawiać kulturę, różnorodność i wartości danego kraju. W wiosce kulturalnej Katara zorganizowano specjalny występ muzyczny, który dał wgląd w barwny świat indonezyjskiego teatru.
Do Opery Katara grupa aktorów i aktorek przyleciała z różnych części Indonezji, aby wykonać „Hayati” – muzyczną interpretację niektórych z najstarszych i najcenniejszych indonezyjskich eposów.
Ze złotymi nakryciami głowy, tradycyjnymi maskami teatralnymi i kolorowymi, zwiewnymi „batikami” kostiumy dla Hayati zostały specjalnie skomponowane przez jedną z uznanych indonezyjskich projektantek mody, Erę Soekamto.
„Batik to głęboka sztuka. To nie tylko sposób nakładania wosku i technik barwienia na tkaninę, ale także komunikacja wizualna. Jest to więc bardzo głęboki sposób na przedstawienie wszystkich filozofii, wszystkich mądrości w jednym płótnie – wyjaśnił Era Soekamto.
A co to za występ bez muzyki? Oprócz „gamelanu”, indonezyjskiego zespołu składającego się z nastrojonych gongów, Hayati miesza stare i nowe dźwięki, łącząc tradycyjne i nowoczesne techniki.
„Barwa dźwięku w tradycyjnej muzyce indonezyjskiej jest zróżnicowana. Staraliśmy się połączyć kolor dźwięku, który istnieje na archipelagu. Jako nowość przyjąłem melodię jawajską i melodię tradycyjną, którą stworzyliśmy, z elementami smyczków i metod swiping, powiedział dyrektor muzyczny, Gunarto Bahasa.
„Poczuj miasto” na dwóch kołach
Powiedzieć, że Ali Bin Towar Al Kuwari uwielbia podróżować, to nic nie powiedzieć. Katarski przedsiębiorca i sportowiec odwiedził ponad 80 krajów.
Słusznie więc został mianowany ambasadorem CultuRide inicjatywy Years of Culture – wycieczki rowerowej po historycznych miejscach w Yogyakarcie w Indonezji, gdzie znajduje się świątynia Borobudur, największa buddyjska świątynia na świecie.
„To było absolutnie wspaniałe zobaczyć największą świątynię na świecie i być świadkiem bardzo głębokiej historii” – powiedział Qatar 365.
„Kiedy masz mało transportu, zaczynasz widzieć i czuć samo miasto. Kiedy jeździsz na rowerze, widzisz małe dzieci, widzisz kurczaki, widzisz skały. Widzisz, czujesz każde miejsce, drzewa, w każdym miejscu, które odwiedzasz i do którego jedziesz. Dlatego zawsze nalegam (na używanie) mojego roweru, aby bardziej poczuć miasto”.
Mówiąc o Roku Kultury Indonezja-Katar 2023, Ali Bin Towar Al Kuwari powiedział Qatar 365, że jego ostatnia podróż do kraju Azji Południowo-Wschodniej „nauczyła mnie wielu rzeczy na poziomie osobistym”.
„Rozmawialiśmy z mieszkańcami o tym, jak wygląda ich codzienne życie i z czym się borykają. Prowadziłem grupę 17 osób, więc kiedy pojechaliśmy do Indonezji, wszyscy jechali i odkrywali kulturę do jej korzeni.
„Mają wspaniałe odkrycie w Indonezji, a potem mają wiele różnic i religii. Zauważyłem, że próbowałem zrozumieć, jak żyją w pokoju, z całą tą różnorodnością” – dodał.
„Geekend”: Święto międzynarodowej popkultury w Katarze
Przebieranie się za japońską postać z anime nie jest czymś, czego można się spodziewać w Katarze. Ale przez jeden weekend w roku „Geekend” to miejsce dla entuzjastów cosplayu, graczy i poszukiwaczy przygód.
W zeszłym roku Simran Kadam pojawił się w „Geekend” jako fan. W tym roku powraca… do cosplayu jako „Kamisato Ayaka”, postać z japońskiej gry wideo.
„Ona jest w zasadzie osobą, która ma (…) ciężar na swoich barkach, ponieważ musi wyglądać jak księżniczka przed wszystkimi. Ale wtedy jest naprawdę sama, ponieważ nie ma rodziców i powinna wyglądać idealnie cały czas” – wyjaśnił Simran.
Ale kiedy jest w „Geekend”, Kadam nie jest sama. W rzeczywistości kostium jej bohaterki świetnie przełamuje lody.
„Dzisiaj mógłbym po prostu podejść do ludzi, a oni by mówili:„ O mój Boże, czy to Kamisato Ayaka? A potem natychmiast stajemy się przyjaciółmi” – wyjaśniła.
„Geekend” to bezpieczna przestrzeń, w której możesz „wyjść na zewnątrz” i objąć swojego wewnętrznego nerda. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie to również miejsce do zaangażowania i inspiracji, gdzie odwiedzający będą mogli wygodnie celebrować wszystko, co nerdowskie, bez osądzania.
„Tutaj celebrujemy popkulturę. Celebrujemy ludzi, którzy (…) chcą pokazać swoją miłość do anime, gier wideo, gier planszowych i ogólnie (świętujemy) utalentowanych młodych ludzi” — powiedział Abdulla Jassim Al-Mosallam , CAO Doha Film Institute.
Mohamed Alansi bawi się grami wideo. Ale on nie tylko je odtwarza, on je tworzy. Katarski twórca gier wideo docenia, że „Geekend” daje mu możliwość spędzenia czasu z innymi graczami.
„Geekend” jest dla nas, twórców gier, ważny, aby ludzie wiedzieli, że istnieje tutaj segment, który uwielbia tworzyć gry i ma ten trend, a więc ludzie również wiedzą, że tu jesteśmy i nas zachęcają” – przyznał.
Od graczy, przez poszukiwaczy przygód, po cosplayerów — każdy znajdzie coś dla siebie.
„Kiedy tylko się rozejrzysz, ludzie się łączą. Łączą się ze swoją ulubioną grą, ulubionymi postaciami, ulubionymi filmami. Nie znajdziesz tego nigdzie indziej w Katarze. Znajdziesz to tutaj” – powiedział Simran Santosh Kadam.
I to jest muzyka dla uszu organizatorów.
„Bycie maniakiem nie zawsze było czymś, z czego ludzie z dumą się nazywali” — ujawnił Abdulla Jassim Al-Mosallam. „Ale teraz bierzemy na własność nazwę i jesteśmy dumni z tego, co kochamy i co sprawia nam przyjemność”.