O nas
Kontakt

Rosja ma rozpocząć swoją pierwszą misję na Księżyc od 50 lat

Laura Kowalczyk

Rosja ma rozpocząć swoją pierwszą misję na Księżyc od 50 lat

NASA nie jest jedyną agencją kosmiczną skupioną na misjach na Księżyc. Jeszcze w tym tygodniu rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos wystrzeli własny pojazd lądujący na Księżycu.

Pomimo wielu opóźnień, Rosja posuwa się do przodu z własnymi wyczynami kosmicznymi z pierwszą od 50 lat misją księżycową, która ma się rozpocząć w piątek.

W oświadczeniu Rosyjska Agencja Kosmiczna Roskosmos poinformowała, że ​​statek Luna-25, który ma zostać wystrzelony 11 sierpnia, będzie ćwiczył miękkie lądowanie, analizował próbki gleby i prowadził długoterminowe badania naukowe na powierzchni Księżyca.

Start pierwszej rosyjskiej misji księżycowej od 1976 roku odbędzie się bez wyposażenia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która zakończyła współpracę z Roskosmosem po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rosja zapowiedziała wówczas, że wymieni komponenty na przyrządy produkcji rosyjskiej.

Czworonożny statek desantowy waży około 800 kg i wyląduje na Księżycu na południowym biegunie księżycowym zamiast w bardziej powszechnym miejscu lądowania w pobliżu księżycowego równika.

Roscosmos powiedział, że rakieta Sojuz została zmontowana na kosmodromie Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie w celu wystrzelenia lądownika księżycowego.

Przemawiając w zeszłym roku na kosmodromie Wostocznyj, rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Związek Radziecki był pierwszym krajem, który wysłał człowieka w kosmos w 1961 roku, pomimo „całkowitych” sankcji.

Nalegał, aby Moskwa rozwijała swój program księżycowy pomimo obecnych zachodnich sankcji.

„Kierujemy się ambicją naszych przodków, aby iść do przodu, pomimo wszelkich trudności i wszelkich prób powstrzymania nas w tym ruchu z zewnątrz” – powiedział wówczas Putin.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tej historii, obejrzyj wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.