O nas
Kontakt

Jedziesz pociągiem na Puchar Świata w Rugby? Oto najlepsze wskazówki ekspertów ds. podróży bez lotów

Laura Kowalczyk

Jedziesz pociągiem na Puchar Świata w Rugby?  Oto najlepsze wskazówki ekspertów ds. podróży bez lotów

Zdaniem ekspertów Puchar Świata w Rugby to „idealna” szansa na poznanie Francji w bardziej zrównoważony sposób, zarówno na lądzie, jak i na morzu.

W tym tygodniu we Francji rozpoczynają się Puchar Świata w Rugby, a w piątek (8 września) w Paryżu Les Bleus zmierzy się z Nową Zelandią.

Około 600 000 fanów wyląduje w kraju na 10. turnieju, który potrwa do 28 października.

Jeśli jesteś jednym z nich i wciąż doskonalisz swoje plany podróży – lub martwisz się zbliżającymi się strajkami na francuskim lotnisku – dlaczego nie rozważyć przylotu pociągiem, a nie samolotem?

„Puchar Świata w Rugby odbywa się w tym roku we Francji, jest to doskonała okazja, aby spróbować podróży drogą lądową” – mówi Catherine Livesley, założycielka No Fly Travel Club, brytyjskiego organizatora wycieczek bezpłatnych.

„Przy emisyjności niższej o 70–90% w porównaniu z samolotem, podróż pociągiem to najszybszy i najbardziej ekologiczny sposób dotarcia do miejsc docelowych”.

Strajki kontroli ruchu lotniczego zarządzono na 15 września i 13 października, co sprawia, że ​​podróże koleją w tych terminach są szczególnie atrakcyjną alternatywą.

Jednak skorzystanie z francuskiej sieci szybkich pociągów podczas swojej przygody z rugby z pewnością sprawi, że podróż będzie bardziej niezapomniana.

Rozmawialiśmy z Byway Travel, kolejnym specjalistą ds. podróży bez lotów, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat podróży pociągiem do Francji i po niej, a także dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać pobyt w miastach-gospodarzach.

Jak dojechać pociągiem do Francji z Wielkiej Brytanii?

„Osoby, które dojeżdżają na mecze do Paryża z Wielkiej Brytanii, mają oczywisty wybór, wybierając pociąg Eurostar, ale nawet mecze położone dalej w Marsylii, Bordeaux czy Nantes mogą dotrzeć do miejsc docelowych w ciągu jednego dnia podróży dzięki francuskiej sieci pociągów dużych prędkości – TGV” – mówi Livesley.

Wiele usług Eurostar i połączeń TGV jest już w pełni zarezerwowanych na dni meczowe, ale odrobina elastyczności zaprowadzi Cię daleko, radzi Neil Steventon, dyrektor ds. doświadczeń podróżniczych Byway. Oto jego najważniejsze wskazówki.

Podróżuj wcześniej i zostań później

„Puchar Świata to niezwykle popularne wydarzenie, co oznacza, że ​​wiele opcji transportu będzie już całkowicie zajętych i prawdopodobnie będzie droższych niż zwykle” – mówi.

„Jednak wybierając się do Francji nieco wcześniej lub przedłużając pobyt o kilka dni, zyskujesz dodatkową premię w postaci zwiedzania większej liczby miast i unikania najbardziej zatłoczonych dni podróży”.

Bądź kreatywny podczas podróży

Jeśli pociąg Eurostar z Londynu do Paryża, którego szukasz, jest zajęty lub zbyt drogi, wybierz zamiast tego pociąg Eurostar do Lille. Z tego północnego miasta kursują bezpośrednie pociągi do wielu innych części Francji, w tym do innych miejsc meczów Pucharu Świata, takich jak Lyon, Marsylia i Bordeaux.

Pociągi te są zwykle nieco droższe i w zależności od daty mogą kursować w nieco mniej dogodnych godzinach. Jednak, jak podkreśla ekspert Byway, możesz zaoszczędzić czasu na podróżowaniu przez Paryż, aby dostać się do pociągu przesiadkowego.

Czy francuska karta kolejowa może zaoszczędzić pieniądze?

W zależności od daty podróży inwestycja we francuską kartę kolejową może być tego warta. Są dostępne dla osób w każdym wieku, ale obowiązują pewne ograniczenia.

Na przykład, jeśli masz 27–59 lat, możesz otrzymać tzw Karta Avantage dla dorosłych który oferuje ograniczone maksymalne ceny biletów i 30% zniżki na podróże w obie strony, które obejmują co najmniej jeden nocleg w weekend lub pojedyncze podróże w weekend.

Jeśli masz dzieci, otrzymasz także 60% zniżki na ich podróże. The Karta Avantage jest obecnie w promocji za 24,50 € (w porównaniu ze zwykłymi 49 €), dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze na wszystkich, z wyjątkiem najkrótszych i najtańszych, francuskich usługach krajowych. Kartę można otrzymać na stronie internetowej SNCF, krajowego przewoźnika kolejowego we Francji.

W ramach inicjatywy „Traincroyable Days” SNCF przez cały wrzesień uruchomi szereg innych ofert. W dniach 6 i 7 września do sprzedaży trafi 100 000 biletów OUIGO w cenie 10 euro, a tysiące biletów w cenie 16 i 19 euro będzie w sprzedaży od 11 września do 9 grudnia na pociągi OUIGO High Speed ​​i OUIGO Train Classic.

Czy do Francji można pojechać promem z Wielkiej Brytanii?

Złapanie promu to kolejna opcja dla podróżnych dbających o klimat.

Byway zaleca unikanie oczywistej trasy Dover-Calais, ponieważ nie jest ona najbardziej przyjazna dla pieszych. Wypróbuj Newhaven-Dieppe lub jedną z różnych tras z Portsmouth lub Plymouth, radzi specjalista ds. podróży.

„Jeśli zdecydujesz się na prom, możesz poczuć wakacyjne klimaty jeszcze wcześniej, podróżując z operatorami, którzy oferują wrażenia niemal na poziomie rejsu, z restauracjami na pokładzie, a nawet basenami!” mówi Steventon.

Niektóre promy obsługiwane przez Brittany Ferries zatrzymują się na tym bardziej półluksusowym końcu.