O nas
Kontakt

„Jesteśmy zaporą ogniową”: tysiące protestują przeciwko skrajnej prawicy w niemieckim mieście Wolfsburg

Laura Kowalczyk

Protests in Wolfsburg

Niedawne demonstracje w całym kraju są następstwem doniesień mediów, że ekstremiści odbyli spotkanie, aby omówić deportację milionów imigrantów.

Policja podała, że ​​w niedzielę około 6000 osób wzięło udział w wiecu w północno-zachodnim mieście Wolfsburg w Niemczech, aby zaprotestować przeciwko skrajnej prawicy.

Była to ostatnia z serii demonstracji, które w ostatnich tygodniach odbyły się w całym kraju przeciwko skrajnej prawicy i jej ideologii.

Pojawiają się one w następstwie doniesienia, że ​​prawicowi ekstremiści spotkali się niedawno w Poczdamie, aby omówić deportację milionów imigrantów, w tym niektórych posiadających obywatelstwo niemieckie.

Z raportu śledczej sieci mediów Correctiv wynika, że ​​w tajnym zgromadzeniu uczestniczyli neonaziści, biznesmeni i członkowie kilku partii politycznych.

Stwierdzono, że wśród nich znalazła się skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) i część Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej – drugiej co do wielkości partii w parlamencie federalnym kraju.

AfD zajmuje wysokie pozycje w sondażach, a najnowsze sondaże plasują ją na drugim miejscu w kraju z około 23% poparciem, znacznie powyżej 10,3%, które uzyskała w wyborach federalnych w 2021 roku.

Do demonstracji zwołało w Niemczech ponad 1000 stowarzyszeń, inicjatyw i instytucji pod hasłem „Jesteśmy zaporą ogniową”.

Obejrzyj pełny raport w odtwarzaczu powyżej.