O nas
Kontakt

Wybrzeże Amalfi: tego lata jedno z najpopularniejszych miejsc we Włoszech zyska własne lotnisko

Laura Kowalczyk

Salerno Costa d’Amalfi Airport is getting a facelift and opening as a commercial airport with flights starting as early as July 2024.

Lotnisko Salerno Costa d’Amalfi przejdzie lifting i zostanie otwarte jako lotnisko komercyjne, a loty rozpoczną się już w lipcu 2024 r.

Pomalowane pastelami wioski i klify otoczone gajami cytrynowymi na włoskim wybrzeżu Amalfi przyciągają rocznie około pięciu milionów turystów.

Ale chociaż linia brzegowa jest marzycielska, podróż tam nie jest. Najprostszym sposobem dotarcia do miast takich jak Amalfi i Positano jest lot na lotnisko w Neapolu, a następnie skorzystanie z czasochłonnej kombinacji pociągów i autobusów, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

Podróżni z radością usłyszą, że w tym roku łatwiej będzie dotrzeć do regionu wpisanego na listę UNESCO, ponieważ na bliższym lotnisku zostaną uruchomione loty międzynarodowe.

Lotnisko Salerno Costa d’Amalfi przejdzie lifting i zostanie otwarte jako lotnisko komercyjne, a loty rozpoczną się już w lipcu 2024 r.

Jak dotrzeć do Wybrzeża Amalfi w 2024 roku

W tym roku podróżni będą mogli dotrzeć na Wybrzeże Amalfi poprzez nowo otwarty węzeł komunikacyjny.

Lotnisko Salerno Costa d’Amalfi położone jest 45 kilometrów na południowy wschód od miasta Amalfi. Jest także oddalone o 21 km od Salerno, które obecnie jest kolejnym punktem wjazdu na wybrzeże, dokąd turyści przyjeżdżają pociągiem i przesiadają się do lokalnych autobusów.

Lotnisko zostało zbudowane w 1926 roku i przez lata służyło jako lotnisko wojskowe, szkoła latania, ośrodek przeciwpożarowy i prywatne lotnisko.

W 2007 roku wprowadzono modyfikacje mające na celu otwarcie lotniska dla lotów komercyjnych, jednak w 2016 roku zostało ono całkowicie zamknięte.

Teraz Salerno Costa d’Amalfi zostanie ponownie otwarte dla usług międzynarodowych od lata tego roku.

Pas startowy został przedłużony i trwają prace nad nowym terminalem pasażerskim, który ma zostać ukończony do 2027 roku.

Jakie linie lotnicze będą latać na Wybrzeże Amalfi w 2024 roku?

11 lipca hiszpańska tania linia lotnicza Volotea uruchomi komercyjne loty z lotniska Salerno Costa d’Amalfi.

Firma ogłosiła już cztery połączenia łączące wybrzeże z Cagliari, Weroną i Katanią we Włoszech oraz Nantes we Francji.

Loty do Nantes i Cagliari rozpoczną się w lipcu, a do Werony i Katanii – we wrześniu.

Władze twierdzą, że rozwój będzie kontynuowany do 2043 r., kiedy to lotnisko ma nadzieję obsłużyć około sześciu milionów pasażerów rocznie.

Projekt został z zadowoleniem przyjęty przez przedsiębiorstwa z branży turystycznej i hotelarskiej wzdłuż wybrzeża, istnieją jednak również obawy dotyczące wpływu rosnącej liczby odwiedzających na infrastrukturę i środowisko naturalne obszaru.