O nas
Kontakt

Julia Nawalna mówi posłom do Parlamentu Europejskiego, aby „przestali być nudni”, aby pokonać reżim Putina

Laura Kowalczyk

Alexei Navalny

Parlament Europejski musi „przestać być nudny”, jeśli chce przeciwstawić się Władimirowi Putinowi, powiedziała w środę na sali obrad Julia Nawalna.

„Jeśli naprawdę chcesz pokonać Putina, musisz zostać innowatorem. Musisz przestać być nudny” – powiedziała Nawalna w przemówieniu do prawodawców w Strasburgu.

„Nie można skrzywdzić Putina kolejną uchwałą lub innym zestawem sankcji, które nie różnią się od poprzednich” – dodała.

„Nie można go pokonać, myśląc, że jest człowiekiem z zasadami, mającym zasady i zasady. On taki nie jest. I Aleksiej zdał sobie z tego sprawę już dawno temu. Nie masz do czynienia z politykiem, ale z cholernym potworem”.

Jej przemówienie, kilkakrotnie przerywane oklaskami, wygłoszono niecałe dwa tygodnie po śmierci jej męża Aleksieja Nawalnego, uważanego za najzacieklejszego wroga politycznego Putina, w arktycznej kolonii karnej po latach prześladowań ze strony Kremla.

Dokładne okoliczności jego śmierci pozostają niejasne. UE bezpośrednio zrzuciła odpowiedzialność za jego śmierć na reżim Putina.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę blok nałożył trzynaście pakietów sankcji mających na celu zdławienie zdolności Rosji do modernizacji gospodarki i odcięcie dostępu do kluczowych towarów wykorzystywanych na polu bitwy na Ukrainie.

Wysoki przedstawiciel Josep Borrell zapowiedział zmianę nazwy unijnego systemu sankcji za prawa człowieka na cześć Nawalnego.

Nawalna stwierdziła jednak, że UE potrzebuje mniej symboliki i bardziej ukierunkowanych dochodzeń skupionych na przyjaciołach i współpracownikach Putina, ostrzegając, że Putin w dalszym ciągu ukrywa pieniądze – i władzę – w stolicach UE za pośrednictwem sieci przestępczości zorganizowanej.

Fundacja Antykorupcyjna, organizacja pozarządowa założona przez Nawalnego, sporządziła listę tysięcy rosyjskich urzędników, oligarchów i propagandystów uważanych za „łapówkowców i podżegaczy wojennych” Putina, z których wielu nie objęły zachodnie sankcje.

Wdowa i aktywistka zaapelowała także do europosłów, aby nie poddawali się zmęczeniu wojną i nie opowiadali się za negocjacjami pokojowymi z prezydentem Rosji.

„Wiele wyczerpania, dużo krwi, wiele rozczarowania, a Putin donikąd nie zaszedł” – wyjaśniła, dodając, że „publiczne morderstwo” jej męża pokazało, że Putin jest „zdolny do wszystkiego” i że „nie można z nim negocjować” .”

Wojna rosyjska wywarła wstrząsające skutki na całym kontynencie, wywołując ożywienie sojuszu wojskowego NATO i zmuszając UE do ponownego rozpalenia uśpionej polityki rozszerzenia, aby przygotować Ukrainę na drogę do członkostwa,

Jednak sceptycyzm niektórych obozów politycznych co do finansowego i wojskowego wsparcia bloku dla Kijowa, w połączeniu z słabnącą ukraińską kontrofensywą, oznacza, że ​​Bruksela znajduje się pod presją, aby zrobić więcej, aby pokazać swoje zaangażowanie w zwycięstwo Ukrainy.

Potencjalny powrót Donalda Trumpa do Białego Domu oznacza, że ​​blok przygotowuje się do wzmocnienia swoich zdolności obronnych, aby wesprzeć Ukrainę bez jej partnera transatlantyckiego.

'Pracuj z nami'

Aleksiej Nawalny miał 47 lat, gdy zmarł w arktycznej kolonii karnej, gdzie odsiadywał 19-letni wyrok pod zarzutem ekstremizmu. Jego śmierć była ciosem dla prodemokratycznych Rosjan, z których około 400 zostało zatrzymanych za złożenie kwiatów i zapalenie zniczy ku jego pamięci w rosyjskich miastach.

Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że Putin nakazał jego zabójstwo zaledwie kilka dni przed planowaną wymianą więźniów, w wyniku której on i dwóch obywateli USA zostali wymienieni na Wadima Krasikowa, rosyjskiego skazanego zabójcę odsiadującego dożywocie w Niemczech.

UE, która od dawna pochwala niezachwianą walkę Nawalnego o rosyjską demokrację, wielokrotnie potępiała reżim Putina za systemowe represje wobec krytyków rządu w latach poprzedzających inwazję na Ukrainę.

Jednak śmierć krytyka rzuciła światło na daremność tych wysiłków, w miarę jak Putin w dalszym ciągu pogłębiał swoją autokrację.

Nawalna powiedziała na sali obrad, że „dziesiątki milionów” Rosjan sprzeciwia się Kremlowi, ale nie są w stanie wyrazić swojego oporu ze strachu.

„Nie możemy ich prześladować” – powiedziała. „Wręcz przeciwnie, musisz z nimi współpracować, z nami”.

Nawalna obiecała kontynuować krucjatę męża i stać się nową twarzą stłumionej rosyjskiej opozycji, pobudzając prodemokratycznych Rosjan do przeciwstawienia się reżimowi.

„Putin musi odpowiedzieć za to, co zrobił sąsiedniemu pokojowemu krajowi i Putin musi odpowiedzieć za wszystko, co zrobił Aleksiejowi. Mój mąż nigdy nie zobaczy, jak będzie wyglądać piękna Rosja w przyszłości. Ale musimy to zobaczyć i Zrobię to” – powiedziała parlamentowi.

„Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby spełnić jego marzenie (Aleksja). Zło ustąpi i nadejdzie piękna przyszłość” – dodała.

Przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola stwierdziła, że ​​„nadzieja”, jaką reprezentuje Aleksiej, pozostaje „jasna jak nigdy dotąd”.

„Filary autokracji zawsze upadają pod ciężarem własnej korupcji i pragnienia ludzi, aby żyć w wolności” – stwierdził Metsola.

Nawalna potwierdziła, że ​​pogrzeb jej męża odbędzie się w piątkowe popołudnie w południowo-wschodniej dzielnicy Maryino w Moskwie. Nie jest pewna, czy pogrzeb będzie spokojny i czy na miejscu będzie obecna rosyjska policja, która zatrzyma żałobników – dodała.