O nas
Kontakt

Khalid Albaih: sztuka w sercu, walka z niesprawiedliwością

Laura Kowalczyk

Khalid Albaih: sztuka w sercu, walka z niesprawiedliwością

Khalid Albaih to sudański rysownik polityczny i działacz na rzecz praw obywatelskich. Zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej wpływowych rysowników politycznych. Jego walka nie ma granic, a jego cel nigdy się nie zmienił: za pomocą sztuki uczynić świat lepszym miejscem, jak powiedział The Dialogue.

W ramach Dialogu biorą udział inspirujący ludzie z całego świata powiązani z Bliskim Wschodem i Afryką Północną. Guy Shone bada, co napędza te niezwykłe osoby.

Khalid Albaih był zaledwie dzieckiem, kiedy po raz pierwszy stanął w obliczu konsekwencji ucisku i niesprawiedliwości. Jego rodzina uciekła z Sudanu po wojskowym zamachu stanu w 1989 r.

Praca (Naji Al Ali) całkowicie zmieniła moje życie, ponieważ nie dotyczyła tylko żartów. Nie chodziło tylko o jakość dzieła. Chodziło o pomysł.

Khalida Albaiha

Rysownik polityczny, aktywista

Ta pasja nabrała nowego wymiaru, kiedy odkrył twórczość palestyńskiego rysownika Naji Al Alego: „Jego twórczość całkowicie odmieniła moje życie, bo nie chodziło tylko o żarty. Nie chodziło tylko o jakość dzieła. Chodziło o pomysł”wspomina Khalid.

Karykatury polityczne często nawołują do ucisku, hipokryzji i niepopularnych opinii. Jest to bardzo skuteczny sposób dostarczania wiadomości. Jednakże posłaniec zostaje nieuchronnie zdemaskowany. Naji al Ali został zamordowany za swoją pracę w 1987 roku w Londynie.

Khalid wie, że jest celem ze względu na przyczyny, które reprezentuje. „To bardzo przerażająca rzecz. Ale kiedy się z tym skonfrontujesz, nasuwa się pytanie: (…) czy warto? Mam rodzinę. Mam dzieci. Muszę zarobić żyjący.”

Ale dla Khalida nie ma innego wyjścia. „Naprawdę musisz wierzyć w to, co robisz, naprawdę musisz wierzyć w zadawanie pytań i przesuwanie granic” – kontynuował.

Dziś przeszkodą stał się Internet. Mam omówić różne rzeczy. Powinienem omówić to w inny sposób.

Khalida Albaiha

Rysownik polityczny, aktywista

Sieci społecznościowe mają nieodłączne wady. Khalid opisuje je jako „pęcherzyki filtrujące” zasilane przez algorytmy, „błędne koło”. Początkowo postrzegany jako rozwiązanie przeszkody, jaką stanowi cenzura. „Dziś Internet stał się przeszkodą. Mam rozmawiać o różnych rzeczach. Mam rozmawiać o tym w inny sposób”on tłumaczy.

Rozwiązaniem Khalida jest znalezienie sposobu na obejście problemu, na przykład znalezienie alternatywnych sposobów promowania praw człowieka poprzez sztukę. „Zdobądź Faadę” jest organizacją non-profit, której celem jest ułatwianie kontaktu twórców z indywidualnymi zwolennikami sztuki. Pracuje także nad różnymi projektami w swoim rodzinnym Sudanie, w których Sudańczycy są zarówno więźniami, jak i ofiarami krwawej i niekończącej się walki pomiędzy rywalizującymi frakcjami rządu wojskowego.

„Biblioteka Sztuki i Projektowania Sudanu” projekt rozpoczął się w 2017 roku – wspomina Khalid. Kryzys związany z Covid-19, wojskowy zamach stanu w 2021 r. i wojna od wiosny ubiegłego roku wielokrotnie utrudniały realizację projektu. „Tak trudno nam rozpocząć cokolwiek, co ma związek ze sztuką i kulturą w Sudanie. Zajmuje nam to lata”– mówi ze smutkiem.

Chociaż Khalid Albaih nieustannie pokonuje przeszkody, poddanie się nie wchodzi w grę. Jego obrazy rysunkowe przedstawiają zmagania uciskanych na całym świecie. Dlatego kontynuuje nieustanną walkę, ze sztuką w sercu, aby uczynić świat lepszym miejscem.