O nas
Kontakt

Kiedy zostaną otwarte ośrodki narciarskie w Europie? Obfite opady śniegu oznaczają wczesny początek sezonu

Laura Kowalczyk

Kiedy zostaną otwarte ośrodki narciarskie w Europie?  Obfite opady śniegu mogą oznaczać wcześniejsze rozpoczęcie sezonu

W zeszłym tygodniu na niektórych stokach spadło ponad metr świeżego śniegu, a kolejne są w drodze.

Sezon narciarski w niektórych miejscach rozpoczyna się wcześnie, ponieważ kurorty w całej Europie powitały obfite opady śniegu.

Po utrzymującej się ciepłej pogodzie w październiku, w pierwszych tygodniach listopada w Alpach panował chłodny klimat i obfite opady śniegu.

Na początku miesiąca na niektórych stokach spadło ponad metr świeżego śniegu, chociaż niedawna zła pogoda spowodowała topnienie śniegu na niższych wysokościach i poważne powodzie.

„Poniżej 1500–1700 m n.p.m. nie ma już śniegu, a pokrywa śnieżna spadła na wysokości 1500–2500 m”, podsumowuje Gilles Brunot, odpowiedzialny w Météo France w Chamonix.

Jednak inne obszary cieszą się optymistycznym początkiem sezonu.

„Przez ostatnie dwa tygodnie w Alpach szalały burze, a na górnych stokach zalegał już ponad 100 cm śniegu” – powiedział Travel Weekly dyrektor zarządzający firmy turystycznej Ski Solutions, Ian McIlrath.

„Zapewni to solidną podstawę na nadchodzącą zimę, a biorąc pod uwagę prognozy znacznie większej ilości śniegu, będzie to jeden z najlepszych początków zimowego sezonu narciarskiego, jaki pamiętam”.

Według McIIrath wyjątkowe warunki spowodowały gwałtowny wzrost liczby rezerwacji.

Jet2.com uruchomił także zimą 10% zniżki na loty do niektórych ośrodków narciarskich, w tym Chambery, Genewy, Grenoble i Salzburga.

Kiedy rozpocznie się sezon narciarski 2023 w Europie?

Ponieważ na stokach zalega gęsty śnieg, a w przyszłości będzie go coraz więcej, kilka ośrodków narciarskich przesunęło daty otwarcia.

We Francji znane kurorty Tignes i Val Thorens ogłosiły, że zostaną otwarte tydzień wcześniej niż przewidywano, 18 listopada, ku uciesze entuzjastów.

„Wszyscy na to czekają” – powiedziała AFP narciarka Heidi Gallay. Pochodzi z La Clusaz (Alpy Wysokie), gdzie stoki zostaną otwarte dopiero w grudniu. „Jestem szczęśliwy, że mogę (w Val Thorens) cieszyć się pierwszym śniegiem”

W Tignes do dyspozycji narciarzy jest 1300 metrów tras narciarskich.

W Austrii Kitzbühel zostało otwarte dwa tygodnie wcześniej, podobnie jak Sölden, gdzie na narciarzy czeka 60 km tras narciarskich.

W Szwajcarii otwartych jest już dziewięć obiektów, w tym wielkie kluby Davos, Zermatt i Verbier, z których ten ostatni został otwarty trzy tygodnie wcześniej.

W zeszłym tygodniu we włoskich ośrodkach narciarskich spadło prawie metr śniegu, a Madonna di Campiglio przesunęła dzień otwarcia o tydzień na 18 listopada.

Europejskie ośrodki narciarskie dotknięte zmianami klimatycznymi

Ogromne opady śniegu były bardzo potrzebnym błogosławieństwem dla europejskich ośrodków narciarskich, które borykają się z problemem ocieplającego się klimatu.

Niektóre ośrodki narciarskie na niższych wysokościach zostały zmuszone do zamknięcia z powodu braku śniegu.

Niedawno ośrodek z widokiem na włoskie jezioro Como stał się przedmiotem zainteresowania aktywistów, którzy argumentowali, że należy skierować inwestycje publiczne na alternatywne formy wypoczynku w górach, zamiast ratować nisko położone zbocza.