O nas
Kontakt

Taylor Swift przekłada koncert w ramach Eras Tour po tym, jak fan zmarł w wyniku ekstremalnego upału podczas koncertu

Laura Kowalczyk

Taylor Swift przekłada koncert w ramach Eras Tour po tym, jak fan zmarł w wyniku ekstremalnego upału podczas koncertu

Pozorna temperatura – będąca kombinacją temperatury i wilgotności – w piątek rano w Rio osiągnęła 59°C i była najwyższa w historii.

Taylor Swift przełożyła sobotni koncert Eras Tour w Rio de Janeiro ze względu na rekordową temperaturę i obawy o bezpieczeństwo publiczności.

Jak wynika z wiadomości zamieszczonej na Instagramie piosenkarki, 23-letnia fanka zmarła podczas piątkowego (17 listopada) wieczornego występu.

„Piszę to ze swojej garderoby na stadionie. Podjęto decyzję o przełożeniu dzisiejszego występu ze względu na ekstremalne temperatury w Rio” – oznajmiła piosenkarka w odręcznej notatce udostępnionej w mediach społecznościowych.

„Bezpieczeństwo i dobro moich fanów, innych wykonawców i załogi musi i zawsze będzie na pierwszym miejscu”.

Fan zmarł podczas koncertu Taylor Swift

Nie podano jeszcze przyczyny śmierci Any Clary Benevides Machado, która podczas piątkowego występu zwróciła się o pomoc medyczną na stadionie olimpijskim Nilton Santos.

Biuro prokuratora Rio wszczęło śledztwo i poinformowało, że ciało Benevides jest badane.

Jednak fani i politycy zareagowali na jej śmierć oburzeniem, spekulując, że ma to związek z ekstremalnymi upałami.

W Rio i większości Brazylii odnotowano w tym tygodniu rekordowe temperatury w związku z niebezpieczną i przedłużającą się falą upałów.

W piątek maksymalna dzienna temperatura w Rio wyniosła 39,1 stopnia Celsjusza, ale odczuwalna temperatura była znacznie wyższa.

Pozorna temperatura – będąca kombinacją temperatury i wilgotności – w piątek rano w Rio osiągnęła 59°C i była najwyższa w historii.

Zakaz wody na stadionie pomimo rekordowych upałów

Kibice, którzy byli na piątkowym koncercie, skarżyli się, że pomimo dusznej pogody nie pozwolono im wnieść wody na stadion.

Elizabeth Morin, lat 26, która niedawno przeprowadziła się do Rio z Los Angeles, opisała warunki przypominające saunę.

„Było bardzo gorąco. Gdy tylko weszłam, moje włosy były mokre od potu” – powiedziała. „W pewnym momencie musiałem sprawdzić oddech, aby upewnić się, że nie zemdleję”.

Morin stwierdziła, że ​​wypiła dużo wody, ale widziała „dużo ludzi wyglądających na zmartwionych”, a innych „wołających o wodę”.

Powiedziała, że ​​udało jej się pobrać wodę z obrzeży miejsca, w którym stała, ale dostęp do niej z innych części stadionu był znacznie trudniejszy, „szczególnie jeśli obawiano się utraty określonej pozycji”.

Według Morina podczas występu Swift przerwała występ i poprosiła ze sceny o przyniesienie wody grupie osób, które skutecznie przykuły uwagę piosenkarki.

„Wyciągali telefony, mówiąc: «potrzebujemy wody»” – wspomina.

Tysiące fanów również godzinami czekało na słońcu, zanim wpuszczono ich do środka.

Na koncertach będzie dostępna bezpłatna woda

Ponieważ w sobotę temperatury nadal rosły, władze federalne ogłosiły, że na koncertach i innych dużych imprezach będzie teraz dostępna bezpłatna woda.

Minister sprawiedliwości Flávio Dino powiedział w serwisie X, znanym wcześniej jako Twitter, że od przyszłości w Brazylii na koncertach i festiwalach będą dozwolone „butelki z wodą do użytku osobistego, wykonane z odpowiedniego materiału” oraz że producenci programów muszą zapewniać bezpłatną i łatwo dostępną wodę pitną .

Burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes napisał w X, że „utrata życia młodej kobiety… jest niedopuszczalna” i zażądał większej liczby personelu i ambulansów na przyszłych występach.

Jednak i tak podjęto decyzję o przełożeniu sobotniego koncertu Eras Tour ze względów bezpieczeństwa.