O nas
Kontakt

„Kluczowy kamień milowy”: w atmosferze egzoplanety wykryto chmury piasku i parę wodną

Laura Kowalczyk

„Kluczowy kamień milowy”: w atmosferze egzoplanety wykryto chmury piasku i parę wodną

Astronomowie badali atmosferę egzoplanety za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Europejscy astronomowie odkryli parę wodną, ​​dwutlenek siarki i chmury piasku w atmosferze egzoplanety za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, określając to jako „kluczowe” odkrycie.

Egzoplanety to planety znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym, a wiele z nich krąży wokół innych gwiazd.

W nowym badaniu, kierowanym przez astronomów z KU Leuven, przyjrzano się egzoplanecie o nazwie WASP-107b, która jest gazowym olbrzymem podobnym do Neptuna i została odkryta w 2017 roku.

Znajduje się ponad 200 lat świetlnych od Ziemi i krąży wokół gwiazdy nieco mniejszej od Słońca. Jej „cienka atmosfera” pozwala astronomom badać jej skład chemiczny.

Astronomów ze zdziwieniem odkryli w atmosferze dwutlenek siarki o zapachu palonych zapałek, ale nie metanu. Metan jest gazem cieplarnianym, a jego brak wskazuje, że egzoplaneta ma ciepłe jądro – stwierdzili.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba „w niespotykanym dotąd tempie dokonuje rewolucji naukowej w dziedzinie charakteryzacji egzoplanet” – stwierdziła w oświadczeniu Leen Decin, profesor z KU Leuven i jeden z głównych autorów badania.

„Odkrycie chmur piasku, pary wodnej i dwutlenku siarki w wątłej atmosferze tej egzoplanety przez instrument MIRI Jamesa Webba jest kamieniem milowym” – powiedział Decin.

Dodała, że ​​rzuca to również światło na nasz Układ Słoneczny. Odkrycia astronomów opublikowano w czasopiśmie Nature.

Krople wykonane z piasku

Astronomowie odkryli, że chmury w atmosferze egzoplanety składają się z krzemu, który jest głównym składnikiem piasku.

Michiel Min z Holenderskiego Instytutu Badań Kosmicznych stwierdził w oświadczeniu, że chmury piasku wysoko w atmosferze mają podobny cykl do cyklu pary wodnej i chmur na Ziemi, ale z „kropelkami zbudowanymi z piasku”.

Naukowcy twierdzą, że obserwacje dostarczają ważnych informacji na temat chemii tej egzoplanety.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to obserwatorium nauk o przestrzeni kosmicznej będące przedmiotem międzynarodowego programu prowadzonego przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Kanadyjską Agencję Kosmiczną.