O nas
Kontakt

Kobe Bryant uwieczniony 5,5-metrowym posągiem z brązu przed stadionem Lakers w centrum miasta

Laura Kowalczyk

Attendees view a statue of former Los Angeles Lakers guard Kobe Bryant after its unveiling outside the NBA basketball team

Pięciokrotny mistrz NBA i jego córka Gianna zginęli w katastrofie helikoptera w styczniu 2020 roku.

Przed stadionem Los Angeles Lakers wzniesiono pięcioipółmetrowy posąg z brązu przedstawiający Kobego Bryanta, ku czci zmarłej supergwiazdy drużyny koszykówki.

Pomnik ważący 1800 kg przedstawia Bryanta w białej koszulce z numerem 8 z uniesionym prawym palcem wskazującym – co przedstawia jego słynne schodzenie z boiska po zdobyciu 81 punktów w meczu przeciwko Toronto Raptors w styczniu 2006 roku.

Statua jest pierwszą z trzech, które zostaną utworzone, aby uhonorować pięciokrotnego mistrza NBA i najlepszego strzelca w historii Lakers.

Kolejny pomnik będzie przedstawiał Bryanta w koszulce z numerem 24, którą nosił przez drugą połowę swojej kariery, a trzeci będzie przedstawiał Bryanta i jego córkę Giannę, która wraz z nim i siedmioma innymi osobami zginęła w katastrofie helikoptera w styczniu 2020 r.

„Ten posąg może wyglądać jak Kobe, ale tak naprawdę tak wygląda doskonałość. Jak wygląda dyscyplina. Jak wygląda zaangażowanie” – powiedział były kolega z drużyny Kareem Abdul-Jabbar. „Uchwytuje osobę zatrzymaną w czasie, a jednocześnie potwierdza, że ​​pomnik jest przede wszystkim ponadczasowy.

„Wszyscy jesteśmy tu dzisiaj, aby uhonorować człowieka, który reprezentuje nie tylko niezwykłe osiągnięcia sportowe, ale także ponadczasowe wartości, które inspirują nas wszystkich do jeszcze większych wysiłków, aby być nie tylko lepszymi, ale i dać z siebie wszystko” – dodał.

Pomnik odsłonięto podczas ceremonii, w której uczestniczyło kilkudziesięciu zawodników Lakers i setki posiadaczy biletów okresowych.

„Ciągle myślę o Kobe i tęsknię za nim i Gigi bardziej, niż można to wyrazić słowami” – powiedziała właścicielka zespołu Jeanie Buss.

„Ale dzisiaj jestem pełen radości, ponieważ wiem, że w przyszłości fani zgromadzą się tutaj w cieniu tego pomnika obok budynku, w którym Kobe dał nam tak wiele wspomnień, i będziemy dzielić się tym, co dla nas znaczył”.

Bryant przeszedł na emeryturę w 2016 roku, po 20 latach kariery spędzonej wyłącznie w Lakers. Jest czwartym najlepszym strzelcem w historii NBA z 33 643 punktami, a jego wyróżnienia obejmują 18 nominacji do All-Star NBA i dwie nagrody MVP finałów NBA.