O nas
Kontakt

Rok Smoka: wszystko, co musisz wiedzieć o chińskim Nowym Roku 2024

Laura Kowalczyk

Dragon dancer performs at the opening ceremony of the annual fair at the Temple of the Earth

Od parad w centrach miast po rozdawanie czerwonych pakietów – oto jak świat świętuje Święto Wiosny.

春节快乐!(Chūnjié Kuài Lè!) Szczęśliwego chińskiego Nowego Roku!

Obchodzone na całym świecie święto upamiętnia drugi nów księżyca po przesileniu zimowym i początku wiosny, stąd jego dosłowna nazwa: Święto Wiosny lub Księżycowy Nowy Rok.

Kamień węgielny chińskiej kultury, Święto Wiosny, obchodzone jest przez około 2 miliardy ludzi. Chociaż jest ono kojarzone przede wszystkim z większością etniczną Han w Chinach, jest również obchodzone przez 29 z 55 mniejszości etnicznych w Chinach, a także wiele innych krajów Azji Wschodniej, a święta państwowe znajdują się w Chinach, Hongkongu, Makau, Tajwanie, Singapurze i Malezji , Koreę Północną, Koreę Południową, Filipiny, Indonezję, Wietnam i Brunei.

Tegoroczne Święto Wiosny, obchodzone dzień po drugiej pełni księżyca, rozpoczyna się 10 lutego i potrwa do Święta Latarni (więcej o tym później) 24 lutego.

Obecnie w Europie żyje około 2 230 000 osób będących chińskimi imigrantami lub chińskiego pochodzenia. Liczba ta nie uwzględnia wielu innych grup demograficznych pochodzenia azjatyckiego w Europie, które będą obchodzić to święto.

Czym jest Chiński Nowy Rok?

Wiele tradycyjnych świąt w chińskim kalendarzu wywodzi się z obchodów ważnych dat rolniczych. Podczas gdy Święto Środka Jesieni, czyli Święto Księżyca, obchodziło koniec żniw w dniu 29 września 2023 r., Święto Wiosny oznacza początek sezonu rolniczego.

W kulturze chińskiej istnieje głęboki historyczny związek pomiędzy rytuałami i rolnictwem, który można powiązać z naturalistycznym podejściem do duchowości. Termin 天 (Tiān) jest tego dobrym przykładem, a jego definicje rozciągają się od „dnia” przez „porę” aż do „Bóg” i „Niebo”. Chociaż mieszkańcowi Zachodu może się to wydawać dość szerokim zakresem, jest to zgodne z filozofią, która łączy zjawiska nadprzyrodzone ze światem przyrody.

Chińscy artyści ubrani w tradycyjne stroje lwów w Pekinie
Chińscy artyści ubrani w tradycyjne stroje lwów w Pekinie

Nagrania obchodów Święta Wiosny sięgają już Okresu Walczących Królestw od 475 roku p.n.e. do zjednoczenia Chin pod rządami Qin Shi Huanga w 221 roku p.n.e.

Ponieważ Święto Wiosny opiera się na chińskim kalendarzu księżycowym, daty jego obchodów zmieniają się co roku zgodnie z zachodnim kalendarzem gregoriańskim. Przypada zwykle pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego, przy czym w tym roku święto przypada na 10 lutego.

Od pierwszego dnia kalendarza księżycowego święto trwa aż do piętnastego dnia, znanego również jako Święto Latarni.

Rok Smoka?

Być może słyszeliście już, że według chińskiego kalendarza zodiaku jego rok będzie rokiem smoka. Każdy chiński rok jest oznaczony przez jedno z 12 zwierząt w rotacji opartej na pozycji orbity Ziemi wokół Słońca, w przeciwieństwie do zachodniego zodiaku, który opiera się na konstelacjach gwiazd.

Kultura chińska przypisuje również ludziom typy osobowości na podstawie ich zwierzęcia zodiaku. Według Uniwersytetu Waszyngtońskiego smocze dzieci są uważane za „charyzmatyczne, inteligentne, pewne siebie, potężne, a przy tym z natury mają szczęście i talent”. To przekonanie jest tak powszechne, że odnotowano problemy z niewystarczającą liczbą miejsc w szpitalach w „smoczych latach”, gdy chińscy rodzice starają się o dziecko w ciągu 12 miesięcy.

Ludzie w kostiumach przyłączają się do parady z okazji chińskiego Nowego Roku, Roku Psa, w dzielnicy Chinatown w Londynie
Ludzie w kostiumach przyłączają się do parady z okazji chińskiego Nowego Roku, Roku Psa, w dzielnicy Chinatown w Londynie

Być może jednak chcesz wiedzieć, że osoby urodzone w roku smoka nie są kompatybilne z osobami urodzonymi w roku psa. Oznacza to również, że nie zaleca się kupowania sobie w tym roku nowego szczeniaka.

W grę wchodzi także cykl żywiołów. Według chińskiego kalendarza rok można również zdefiniować jako metal, drewno, wodę, ogień lub ziemię. Kiedy dodamy pięć elementów do 12 zwierząt, każda konkretna kombinacja pojawia się mniej więcej co 60 lat.

Ponieważ jest to rok drewna, jest to oficjalnie Rok Smoka Drewna. Rok drewna kojarzy się z siłą i elastycznością z osobistymi cechami takimi jak ciepło, współpraca, hojność i idealizm.

Jak obchodzony jest Chiński Nowy Rok?

Ze Świętem Wiosny wiąże się wiele tradycji. Dla wielu Europejczyków pierwszą rzeczą, która przyjdzie na myśl (przepraszam za tę grę słów), będą parady organizowane w wielu chińskich dzielnicach zamieszkujących miasta na całym świecie.

Parady, takie jak te w Londynie i Paryżu, zgromadzą wiele szczęśliwych symboli nowego roku, takich jak fajerwerki, petardy i zespoły tańca lwów. Chociaż będzie to świetna zabawa, tak naprawdę nie ilu Chińczyków będzie faktycznie obchodzić Święto Wiosny. Zamiast tego festiwal jest zwykle uważany za wydarzenie rodzinne, podczas którego ogromna liczba osób podróżuje po całym świecie, aby być z bliskimi.

Prawdopodobnie najważniejsze tradycje związane ze Świętem Wiosny to tradycje kulinarne. Ważną częścią obchodów Święta Wiosny są duże rodzinne biesiady. Do ważnych potraw tego dnia należą pomarańcze i ryby, ponieważ oba są synonimami dobrobytu odpowiednio w języku kantońskim i mandaryńskim.

Tancerka występuje podczas ceremonii otwarcia corocznych targów w Świątyni Ziemi w Pekinie
Tancerka występuje podczas ceremonii otwarcia corocznych targów w Świątyni Ziemi w Pekinie

Kolejną ważną tradycją jest wymiana Hong Bao, czyli czerwonych kopert. Starsi, żonaci członkowie rodziny przekazują czerwone koperty wypełnione gotówką, a pracownicy często wykorzystują festiwal jako okazję do wręczenia premii. Jednak słowo dla mądrych: nie podawaj kwoty zawierającej cyfrę 4, ponieważ znak liczby 四 ma niepokojąco pechowe skojarzenie z znakiem oznaczającym śmierć 死.

Wreszcie, jeśli chcesz życzyć komuś szczęśliwego nowego roku po chińsku, jest to proste. W języku mandaryńskim można użyć wyrażenia „春节快乐” (Chūn Jié Kuài Lè), co oznacza „Szczęśliwego Święta Wiosny”, a w języku kantońskim jest to „恭喜发财” (Gong hei fat choi), co oznacza „Gratulacje i pomyślności ”.