O nas
Kontakt

Komisja dostosowuje przepisy medyczne i dotyczące zabawek do ustawy o sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

The AI Act entered into force in August and takes a risk-based approach.

Aby przygotować grunt pod nową ustawę o sztucznej inteligencji, Zarząd ds. sztucznej inteligencji rozpoczął spotkania, podczas gdy Biuro ds. sztucznej inteligencji kontynuuje proces rekrutacji.

Zgodnie z dokumentem ze spotkania, który udostępnił TylkoGliwice, Komisja Europejska przygotowuje przegląd aspektów technicznych rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych i in vitro w celu dostosowania ich do ustawy o sztucznej inteligencji.

Komisja poinformowała państwa członkowskie, że po wejściu w życie ustawy o sztucznej inteligencji w sierpniu ubiegłego roku konieczne będzie dostosowanie dalszych przepisów dotyczących certyfikacji na mocy dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych, a także przepisów dotyczących zabawek i maszyn.

Ustawa o AI ma na celu uregulowanie aplikacji i narzędzi zgodnie z ryzykiem, jakie stwarzają dla użytkowników i społeczeństw. Ogólne przepisy dotyczące AI zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie, a obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka za trzy lata.

W dokumencie stwierdzono, że podczas kadencji nowej Komisji może nastąpić rewizja dyrektywy o prawie autorskim i dyrektywy w sprawie mediów audiowizualnych.

Na spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele 27 państw członkowskich UE, Komisja omówiła również postępy poczynione w ramach Rady ds. Sztucznej Inteligencji, w skład której wejdą krajowi regulatorzy. Rada będzie wspierać Biuro ds. Sztucznej Inteligencji Komisji w zapewnianiu zharmonizowanego wdrażania ustawy o Sztucznej Inteligencji.

Na pierwszym posiedzeniu AI Board, które odbyło się 9 września, przyjęto Regulamin Zarządu. Do końca 2025 r. przewodnictwo Zarządu będzie następować po przewodnictwie Rady, dopóki nie zostanie znalezione rozwiązanie zapewniające stabilność przewodnictwa. Państwa członkowskie mają kolejne dwanaście miesięcy na wyznaczenie formalnego organu regulacyjnego.

Biuro ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej będzie nadzorować przepisy dotyczące uniwersalnych systemów sztucznej inteligencji i pełnić funkcję centralnego organu koordynującego politykę w zakresie sztucznej inteligencji na szczeblu UE, koordynując działania z innymi departamentami Komisji, agencjami UE, przedsiębiorstwami i 27 państwami członkowskimi UE.

Jednostka kierowana przez Lucillę Sioli do tej pory zrekrutowała 25 ekspertów technicznych z 46 aplikacji z 15 państw członkowskich, podano w dokumencie. Łącznie zatrudni 140 osób, w tym ekspertów technologicznych, prawników i specjalistów ds. polityki.

Wewnętrzny wakat na stanowisko Lead Scientist kończy się dzisiaj (13 września) i zostanie otwarty dla kandydatów zewnętrznych. Komisja poprosiła państwa członkowskie o zwrócenie uwagi czołowych naukowców na tę kwestię.