O nas
Kontakt

Kongres Samarkandy podkreśla wyjątkowe dziedzictwo kulturowe Uzbekistanu

Laura Kowalczyk

Kongres Samarkandy podkreśla wyjątkowe dziedzictwo kulturowe Uzbekistanu

W Samarkandzie odbył się 7. Międzynarodowy Kongres poświęcony bogatemu dziedzictwu kulturowemu Uzbekistanu, gromadzący uczonych z całego świata i prezentujący odkryte skarby, w tym starożytne rękopisy i inskrypcje.

Samarkanda, przesiąknięte historią miasto w południowo-wschodnim Uzbekistanie, było gospodarzem VII Międzynarodowego Kongresu „Dziedzictwo kulturowe Uzbekistanu – podstawa nowego renesansu”.

W tym odcinku CULT korespondentka TylkoGliwice Galina Polonskaya zagłębia się w kulturowy gobelin kraju, podczas gdy światowi uczeni świętują jego bogatą historię podczas wydarzenia.

Rozmawiała z rektorem Politechniki w Samarkandzie, Yusufem Abdullaevem, który podkreślił rolę Uzbekistanu w kształtowaniu cywilizacji.

Ochrona dziedzictwa kulturowego Uzbekistanu

Firdavs Abdukhalikov, prezes zarządu Światowego Towarzystwa Badań, Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturowego Uzbekistanu, powiedział, że priorytetem kraju jest zachowanie swojego wyjątkowego dziedzictwa.

Jego stowarzyszenie realizuje duży projekt polegający na gromadzeniu skarbów kultury rozproszonych w różnych lokalizacjach. Jest kuratorem „albumów” składających się z utworów, a dziesięć ostatnich wydań z nich zostało zaprezentowanych na Kongresie.

Prezentacja dokładnej kopii Koranu Katta Langar

Na Kongresie odsłonięto także faksymile Koranu Katta Langar z przełomu VII i VIII wieku, pieczołowicie zrekonstruowane na podstawie stron odkrytych w Uzbekistanie. Od czasów sowieckich strony tej książki były przechowywane w różnych muzeach, a teraz zebrano ich dokładne kopie.

Charlotte Kramer, prezes wydawnictwa Mueller & Schindler, wyjaśniła, że ​​strony są dokładnymi kopiami oryginałów.

Odrębny księgozbiór prezentowany na Kongresie poświęcony był epigrafice, przyglądającej się inskrypcjom na pomnikach Uzbekistanu.