O nas
Kontakt

Koniec z kolejkami na granicy: Finlandia jako pierwsza na świecie testuje paszporty cyfrowe

Laura Kowalczyk

Koniec z kolejkami na granicy: Finlandia jako pierwsza na świecie testuje paszporty cyfrowe

Fińska kontrola graniczna twierdzi, że cyfrowe dokumenty podróżne są „równie wiarygodne” jak paszport fizyczny.

Finowie lecący z Helsinek do Wielkiej Brytanii mogą teraz mieć możliwość okazania cyfrowego dokumentu tożsamości w telefonie zamiast fizycznego paszportu.

Podróżni niektórymi lotami liniami Finnair będą mogli przejść przez kontrolę graniczną, korzystając z cyfrowych poświadczeń podróży (DTC), zamiast czekać w kolejce do kontroli granicznej.

Fińska kontrola graniczna twierdzi, że po raz pierwszy paszport cyfrowy zostanie zaakceptowany „w prawdziwym środowisku kontroli granicznej, podobno po raz pierwszy na świecie”. Twierdzą, że dzięki temu doświadczenie będzie „szybsze i płynniejsze niż zwykle”.

Kraj rozpoczął przełomowy proces we współpracy z Finnairem, fińską policją i operatorem lotniska Finavia, ale może to być oznaką przyszłych wydarzeń w UE.

Jak działają paszporty cyfrowe?

Projekt pilotażowy DTC został otwarty dla fińskich pasażerów lotów Finnair do Londynu, Edynburga i Manchesteru 28 sierpnia. Jest dostępny tylko dla obywateli Finlandii.

Podróżni zainteresowani wolontariatem muszą najpierw pobrać na swój smartfon aplikację do cyfrowych dokumentów podróży FIN DTC Pilot ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Aby z niej skorzystać, przed zainstalowaniem aplikacji należy aktywować jakąś metodę blokowania ekranu telefonu – numer PIN, odcisk palca lub identyfikator twarzy.

Następnie musisz zarejestrować się na policji w biurze licencyjnym głównego komisariatu policji w Vantaa. Wymaga to rezerwacji spotkania i zabrania ze sobą ważnego paszportu fizycznego w celu utworzenia wersji cyfrowej. Podczas rejestracji podpiszesz formularz zgody i zostanie wykonane zdjęcie Twojej twarzy, które zostanie wykorzystane do rozpoznania twarzy.

Aleksandra RAMPAZZO /AFP
Podróżni są sfotografowani w Terminalu 2 lotniska w Helsinkach.

Wystarczy, że zarejestrujesz się na policji raz, a następnie będziesz mógł korzystać z DTC na lotnisku w Helsinkach podczas podróży do Wielkiej Brytanii i powrotu na lotnisko w Helsinkach bezpośrednimi lotami Finnair do końca lutego 2024 r., kiedy zakończy się okres próbny.

Za każdym razem, gdy będziesz podróżować, będziesz musiał przesłać swoje dane za pośrednictwem aplikacji do fińskiej straży granicznej na 36 do 4 godzin przed lotem.

Jak działa paszport cyfrowy na lotnisku?

Fińska Straż Graniczna twierdzi, że DTC jest „cyfrową wersją paszportu fizycznego i jest równie niezawodna”, dodając, że „umożliwia sprawne i szybkie przekraczanie granicy bez narażania bezpieczeństwa”.

Ale co to dokładnie oznacza dla podróżnych po dotarciu na lotnisko?

Kiedy fińscy pasażerowie wylatują z lotniska w Helsinkach do Wielkiej Brytanii, obecnie uruchamiane są specjalne linie dla wolontariuszy testujących usługę.

Strażnik graniczny porówna Twoje zdjęcie ze zdjęciem DTC wykonanym podczas rejestracji w policji. Po umieszczeniu paszportu w osobnym czytniku będziesz musiał zajrzeć do aparatu. Po odprawie przejdziesz przez kontrolę graniczną.

Program pilotażowy jest jednak dostępny tylko w Helsinkach i nadal będziesz musiał postępować zgodnie z instrukcjami władz lokalnych w Wielkiej Brytanii.

Czy w całej UE można wprowadzić paszporty cyfrowe?

Fiński proces dotyczący paszportu cyfrowego jest częścią szerszego unijnego programu pilotażowego, którego celem jest ulepszenie technologii podróżowania.

W zeszłym roku Komisja Europejska skontaktowała się z nami, aby dowiedzieć się, które kraje byłyby skłonne wziąć udział w testowaniu dokumentów cyfrowych.

Chorwacja również zgłosiła się na ochotnika i ma nadzieję przeprowadzić własny projekt pilotażowy na lotnisku w Zagrzebiu jeszcze w tym roku.

Po zebraniu informacji w ramach tych programów pilotażowych Komisja wykorzysta je w ramach wniosku dotyczącego wprowadzenia w przyszłości paszportów cyfrowych w pozostałej części UE.