Strój ten, składający się z oryginalnych pierścieni na biodrze i bransolet, nosiła księżniczka Leia grana przez Fishera, gdy została pojmana przez przypominającego ślimaka potwora Jabbę the Hutta.
Kultowy złoty kostium w stylu bikini, który Carrie Fisher nosiła jako księżniczka Leia podczas kręcenia Powrót Jedi z serii „Gwiezdne Wojny” zostało sprzedane za 175 000 dolarów (około 160 000 euro), według domu aukcyjnego Heritage Auctions z siedzibą w Dallas.
Kostium ten stał się sławny, gdy Fisher założył go na początku filmu z 1983 roku, gdy Leia została pojmana przez Jabbę Hutta w jego pałacu na Tatooine i zmuszona do niewolnictwa.
Zaprojektowany przez nieżyjącego już Richarda Millera, głównego rzeźbiarza Industrial Light & Magic, firmy zajmującej się efektami wizualnymi, założonej przez George’a Lucasa, twórcę Gwiezdnych Wojen, siedmioczęściowy strój zawiera biustonosz bikini, płytki bikini, pierścionki na biodra, bransoletę i pasek na rękę.
Joe Maddalena, wiceprezes wykonawczy Heritage, powiedział, że sprzedany kostium był strojem testowym i noszonym przez Fisher na planie filmu, ale ostatecznie nie znalazł się w ostatecznej wersji filmu, gdyż zamieniono go na wygodniejszy.
Maddalena powiedział, że nie był zaskoczony zainteresowaniem, jakie licytanci poświęcili kostiumowi, a także modelowi myśliwca Y-wing, który walczył z Gwiazdą Śmierci w oryginalnym filmie Gwiezdne Wojny, który został sprzedany za 1,55 miliona dolarów (1,43 miliona euro).
„Moc „Gwiezdnych wojen” znów się udowadnia. Te filmy są po prostu tak wpływowe” – powiedziała Maddalena.
Kontrowersje wokół kostiumu
Złoty kostium bikini z czasem stał się nieco kontrowersyjny, a niektórzy fani uważają go za sposób na seksualizację Fisher wśród głównie męskich fanów serii „Gwiezdne Wojny”.
W wywiadzie dla „Fresh Air” stacji NPR z listopada 2016 r. Fisher powiedziała, że noszenie kostiumu nie było jej wyborem: „Kiedy (reżyser George Lucas) pokazał mi strój, pomyślałam, że żartuje i bardzo się zdenerwowałam. Musiałam siedzieć bardzo prosto, ponieważ nie mogłam mieć linii po bokach, takich jak małe zagięcia. Nie było żadnych zagięć, więc musiałam siedzieć bardzo, bardzo sztywno i prosto”.
Richard Miller, twórca kostiumu, powiedział w wywiadzie dołączonym do zestawu Star Wars, że do wykonania kostiumu użył miękkiego materiału, dzięki czemu Fisher mógł się swobodniej poruszać.
„Jednak nadal jej się to nie podobało. Nie winię jej” — powiedział Miller, który był głównym rzeźbiarzem w Industrial Light & Magic, firmie zajmującej się efektami wizualnymi założonej przez twórcę Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. „Położyłem skórę na jego tylnej części, żeby lepiej się prezentował”.
W 2015 roku w magazynie „Interview” Fisher opowiedział aktorce Daisy Ridley, która zagrała w Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy: „Ludzie będą mieli o tobie fantazje. To sprawi, że poczujesz się niekomfortowo, podejrzewam”. Odrzuciła pomysł bycia symbolem seksu i powiedziała Ridleyowi, żeby „walczył o swój strój”.
Zaledwie w zeszłym miesiącu niezwykle rzadka figurka akcji Star Wars stała się najcenniejszą zabawką na świecie. Ultrarzadka, ręcznie malowana, 3 i 3/4-calowa, pakująca rakiety figurka Boby Fetta została sprzedana na aukcji za 525 000 dolarów (ok. 482 000 euro).
Jest to jeden z dwóch znanych modeli, które przetrwały linię produkcyjną w latach 70. Model został stworzony przez firmę produkującą zabawki Kenner w 1979 r. na podstawie postaci, która miała się pojawić w Imperium kontratakuje.
Cena sprzedaży była ponad dwukrotnie wyższa od ceny innej zabawki Boby Fetta, która w 2022 r. została sprzedana za 236 000 USD (ok. 217 000 EUR). Cena ta przekroczyła również kwotę 302 000 USD (ok. 277 000 EUR) ustaloną w 2010 r. za specjalną lalkę Barbie z 1-karatowym diamentem, poinformowało Heritage w komunikacie prasowym.