W wywiadzie dla byłego gospodarza Fox News rosyjski prezydent wysunął wiele od dawna kwestionowanych twierdzeń na temat wojny Rosji na Ukrainie. The Cube przygląda się bliżej dezinformacji wokół transmisji.
Wywiad Władimira Putina z byłym gospodarzem Fox News Tuckerem Carlsonem trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie – ale nie z właściwych powodów.
Oprócz niezliczonych nieprawdziwych oświadczeń rosyjskiego prezydenta na temat jego wojny na Ukrainie, w mediach społecznościowych zalało szereg innych fałszywych twierdzeń na temat sposobu, w jaki Carlson zabezpieczył wywiad.
Oto podsumowanie tego, gdzie rozmowa poszła nie tak.
Podczas kontrowersyjnego spotkania Putin po raz kolejny stwierdził, że Ukraina rozpoczęła wojnę, a Rosja chce ją zakończyć.
To nieprawda.
Rosja początkowo zaatakowała Ukrainę w 2014 r., kiedy to zaanektowała Krym, a później zajęła część obwodów donieckiego i ługańskiego.
Następnie w lutym 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, pomimo wielokrotnych zapewnień Putina, że niczego takiego nie planuje.
Od tego czasu Rosja ignorowała żądania wycofania się ONZ i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
Ukraina jest suwerennym państwem
Przez mniej więcej pierwsze 30 minut wywiadu Putin przedstawił argument zaprzeczający państwowości Ukrainy i twierdzący, że jest ona historyczną częścią Rosji.
Faktem jest, że Ukraina jest suwerennym państwem, uznawanym przez członków ONZ, w tym samą Rosję. Wielowiekowa historia Ukrainy jest faktem potwierdzonym.
Putin powiedział także, że konflikt jest konieczny, aby – jak to określił – zdenazyfikować Ukrainę, chronić osoby mówiące po rosyjsku oraz że Ukraińcy w dalszym ciągu uważają się za Rosjan, co jest nieprawdą.
Naród ukraiński, w tym zarówno ukraińsko, jak i rosyjskojęzyczny, walczy z Rosją jako całością. W rzeczywistości większość rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy przeszła na język ukraiński.
Ukraina stanowczo opowiada się za wyzwoleniem całego okupowanego terytorium i podąża własną drogą, odrzucając jakąkolwiek rosyjską ingerencję.
Fałszywe twierdzenia Carlsona
Nie tylko Putin składał fałszywe twierdzenia.
Ogłaszając wywiad, Carlson powiedział, że jest jedynym zachodnim dziennikarzem, który próbuje skontaktować się z Putinem od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
To nie jest prawda.
Nie tylko różni dziennikarze mówili, że ich prośby o wywiad z Putinem były wielokrotnie odrzucane, ale nawet Kreml zaprzeczał tym twierdzeniom.
Według rosyjskich doniesień prasowych sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Carlson się mylił i że otrzymuje wiele próśb o wywiady z Putinem.
Inne fałszywe twierdzenie sugerowało, że w wyniku wywiadu Carlson został wpisany na ukraiński harmonogram zabójstw.
Tweety oglądane miliony razy sugerują, że po transmisji Carlson został umieszczony na „liście osób do zabicia” Myrotvorets.
Lista Myrotvorets to niezależny projekt, którego celem jest śledzenie rzekomych wrogów Ukrainy.
Chociaż kilka osób zmarło po opublikowaniu ich danych na liście, nie ma udowodnionego związku między nimi.
Ponadto Carlson znajdował się na liście jeszcze przed rozmową i nie było żadnych nawoływań do stosowania wobec niego przemocy.
Kolejnym fałszywym twierdzeniem na temat Carlsona, które krążyło w mediach społecznościowych, było to, że UE rozważa nałożenie na niego sankcji w związku z wywiadem.
TylkoGliwice już zdementował tę tezę, a Komisja Europejska potwierdziła, że nie toczą się żadne dyskusje na temat sankcji.