O nas
Kontakt

Trump zapewnia zwycięstwo klubu w Nevadzie po tym, jak główny rywal Haley opuszcza konkurs

Laura Kowalczyk

Republican presidential candidate former President Donald Trump speaks at a caucus night rally in Las Vegas, Thursday, Feb. 8, 2024.

Klub był w rzeczywistości wyścigiem jednego konia po tym, jak Haley odpadła, powołując się na coś, co uważała za nieuczciwy proces faworyzujący Trumpa.

Były prezydent Donald Trump zapewnił sobie zwycięstwo w klubach republikańskich w Nevadzie w czwartkowy wieczór, zdobywając trzeci z rzędu stan, starając się zostać kandydatem tej partii w listopadowych wyborach prezydenckich.

Jego największa rywalka w wyścigu, była ambasador ONZ Nikki Haley, opuściła kluby, mimo że są to jedyne konkursy w Nevadzie, które liczą się do nominacji Republikanów.

Uznała, że ​​proces ten niesprawiedliwie faworyzował Trumpa, i zamiast tego wystartowała we wtorek w symbolicznych, państwowych prawyborach prezydenckich w Nevadzie, kiedy ostatecznie nie wybrała opcji „żaden z tych kandydatów”.

Trump zdobędzie większość, jeśli nie wszystkich, z 26 delegatów stanu. Aby formalnie zapewnić nominację partii, musi zgromadzić 1215 delegatów i może osiągnąć tę liczbę w marcu.

Następnym przystankiem Trumpa będą prawybory w Karolinie Południowej, gdy 24 lutego wyruszy na walkę z Haley na jej własnym boisku.

Republikańska kandydatka na prezydenta Nikki Haley robi sobie selfie ze zwolennikiem podczas przerwy w kampanii w Kalifornii, 7 lutego
Republikańska kandydatka na prezydenta Nikki Haley robi sobie selfie ze zwolennikiem podczas przerwy w kampanii w Kalifornii, 7 lutego

Pozostaje popularny w głęboko konserwatywnym stanie, ale Haley, która jako gubernator Karoliny Południowej wygrała dwa wybory, ma nadzieję, że lokalne korzenie zapewnią jej przewagę.

„Przewodzimy wszystkim”

Podczas czwartkowego przemówienia zwycięskiego w Las Vegas Trump powiedział reporterom, że nie może się doczekać zwycięstwa w nadchodzących prawyborach w Karolinie Południowej.

„Przewodzimy wszystkim” – powiedział. „Czy możemy w jakiś sposób rozpisać wybory na przyszły wtorek? To jest wszystko czego chcę.”

Chociaż Trump był faworytem, ​​kluby w Nevadzie były postrzegane jako szczególnie wypaczone na jego korzyść ze względu na intensywne poparcie oddolne, które wymaga od kandydatów skupienia się wokół stanu, aby wygrać.

W czwartek zwolennicy Trumpa ustawiali się w długich kolejkach. W jednym z klubów w szkole podstawowej w rejonie Reno kolejka licząca prawie 1000 osób ustawiła się za rogiem i wzdłuż ulicy 20 minut po otwarciu klubów.

Były prezydent Donald Trump przemawia podczas nocnego wiecu klubowego w Las Vegas, 8 lutego
Były prezydent Donald Trump przemawia podczas nocnego wiecu klubowego w Las Vegas, 8 lutego

Wyborcy ustawieni w kolejce, z których część miała na sobie czapki i koszulki Trumpa, oświadczyli, że poparli byłego prezydenta w konkursie, który zapewni mu trzecie zwycięstwo z rzędu w wyścigu o fotel prezydencki Partii Republikańskiej.

„Myślę, że chodzi o wsparcie Trumpa i udzielenie mu wsparcia, którego potrzebuje. I żeby ludzie wiedzieli, że go wspieramy” – powiedziała Heather Kirkwood, 47 lat.

Republikanie coraz częściej opowiadają się za Trumpem, gdy stoi on w obliczu lawiny problemów prawnych, w tym 91 zarzutów karnych w czterech odrębnych sprawach.

Grozi mu oskarżenie o przechowywanie tajnych dokumentów w swojej posiadłości na Florydzie i utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.