O nas
Kontakt

Kraje objęte pomarańczowym alertem w związku z trwającą falą upałów w Europie

Laura Kowalczyk

People refresh at a public water mist shower in the center of Paris, France, during the opening ceremony of the 2024 Summer Olympics, Tuesday, July 30, 2024.

Hiszpania, Rumunia i Grecja to tylko niektóre z krajów, które zmagają się tego lata z ekstremalnymi temperaturami.

Ekstremalne upały nadal palą Europę, a dziewięć gmin w Hiszpanii pod pomarańczowymi ostrzeżeniami przed wysokimi temperaturami.

Według Hiszpańskiej Agencji Meteorologicznej (AEMET) najcieplejszym regionem będzie prawdopodobnie Andaluzja, gdzie temperatura wzrośnie do 42 stopni Celsjusza w prowincjach Granada i Jaén, co spowoduje wprowadzenie pomarańczowego alertu.

„Powiedziałbym, że latem w końcu nic nie robisz. Mam na myśli, że możesz wyjść dopiero po ósmej wieczorem, bo w tym upale nie możesz nic zrobić” – powiedział mieszkaniec Madrytu.

AEMET ostrzega, że ​​pomarańczowy alert wiąże się z poważnym ryzykiem meteorologicznym, które może utrudnić wykonywanie codziennych czynności.

Na Balearach, podobnie jak we Wspólnocie Madrytu, tylko wyspa Majorka jest objęta pomarańczowym alertem przy temperaturach sięgających 40°C. W górach Madrytu maksymalne temperatury będą jednak nieco łagodniejsze, nieprzekraczające 34°C.

Rumunia zmaga się również z trwającą falą upałów, a w drugiej połowie tygodnia temperatury mają przekroczyć 40 stopni.

„Myślę, że to pierwszy rok z tak wysokimi temperaturami, nigdy nie mieliśmy czegoś takiego. Pamiętam dzieciństwo, w telewizji ostrzegali o upałach, o czerwonych alertach, ale były 33, 34 stopnie Celsjusza, a teraz jest tylko żółty kod, gdy jest już 40 stopni” – wyjaśnił jeden z mieszkańców.

W lipcu Rumunia przeszła przez najdłuższą falę upałów z czerwonym kodem w historii, według meteorologów. W ciągu sześciu dni nieznośnego upału kraj odnotował setki rekordów temperatur, z maksymalnymi wartościami przekraczającymi 41 stopni Celsjusza w cieniu w Cernavodã, Bukareszcie i Calafat (regiony na południu kraju), podczas gdy rzeczywiste odczucie temperatur było jeszcze wyższe.

Tymczasem w Grecji, Albanii, Macedonii Północnej i Chorwacji rozprzestrzeniają się pożary lasów.

W kilku regionach Grecji wprowadzono nakazy ewakuacji, a strażacy spędzili noc na gaszeniu pożaru na wyspie Eubea.

Pożary w Albanii i Macedonii Północnej zagrażają wielu obszarom mieszkalnym. W Chorwacji strażacy próbują ugasić ogromny pożar w pobliżu miasta Skradin.

Ekstremalne ciepło pochodzi z ogromnej masy gorącego powietrza, które przemierzyło Morze Śródziemne z Afryki Północnej, przynosząc ze sobą kurz z pustyni.

W Portugalii, Ludzie zostali wezwani do ograniczenia przebywania na zewnątrz oraz, jeśli to możliwe, do zamknięcia okien ze względu na złą jakość powietrza.