O nas
Kontakt

„Kreml prowadzi operacje informacyjne przeciwko Mołdawii” – twierdzi ISW

Laura Kowalczyk

FILE - Marines take a part in a military exercise in the Baltic Sea on Friday, June 4, 2018.

Oto najświeższe informacje z frontu na Ukrainie, gdy rosyjska inwazja zbliża się już drugi rok.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenburg stwierdził, że NATO nie widzi żadnego bezpośredniego zagrożenia atakami wojskowymi na członka NATO, zauważył jednak, że istnieje „stałe ryzyko” ataków hybrydowych.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) obserwował ostatnio aktorów Kremla, w tym prezydenta Rosji Władimira Putina, ustalających warunki informacyjne uzasadniające możliwe rosyjskie ataki hybrydowe na Mołdawię, a także państwa bałtyckie, Danię i Finlandię.

W swojej najnowszej ocenie amerykański zespół doradców stwierdza: „Kreml prowadzi operacje informacyjne przeciwko Mołdawii, bardzo podobne do tych, które Kreml przeprowadził przed inwazją na Ukrainę w 2014 i 2022 r., co prawdopodobnie stworzy warunki uzasadniające możliwą przyszłą eskalację Rosji przeciwko Mołdawii .

Wcześniej estońska Służba Wywiadu Zagranicznego (VLA) stwierdziła, że ​​trwające wysiłki na rzecz restrukturyzacji i ekspansji rosyjskiego wojska mają na celu zintensyfikowanie rosyjskiej postawy wojskowej przeciwko Finlandii i szerszemu sojuszowi NATO.

VLA poinformowała, że ​​rosyjska armia tworzy Leningradzki Okręg Wojskowy i Moskiewski Okręg Wojskowy, aby przeciwstawić się Finlandii i NATO, próbując jednocześnie „częściowo wzmocnić swoje jednostki” w regionie bałtyckim.

Ocena VLA jest zgodna z oceną ISW, że Rosja może organizować zasoby wojskowe w taki sposób, aby w perspektywie średnio- i długoterminowej były rozmieszczone wzdłuż granicy z członkami NATO.

„Prawdopodobieństwo bezpośredniego ataku wojskowego na Estonię pozostaje w tym roku niskie, ale sytuacja bezpieczeństwa w Europie i wzdłuż granic Estonii w najbliższej przyszłości zależy od tego, czy Ukraina, przy wsparciu swoich sojuszników, będzie w stanie rozbić agresję Rosji”, „Estoński Dziennik Zagraniczny Służba Wywiadu twierdzi.

Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj film w odtwarzaczu powyżej.