O nas
Kontakt

Kryzys klimatyczny w branży modowej: brytyjski uniwersytet zajmie się problemem emisji dwutlenku węgla w przemyśle

Laura Kowalczyk

Kryzys klimatyczny w branży modowej: brytyjski uniwersytet zajmie się problemem emisji dwutlenku węgla w przemyśle

Plymouth University odegra integralną rolę w wielomilionowym projekcie mającym na celu dekarbonizację przemysłu modowego i tekstylnego.

Brytyjski uniwersytet ogłosił, że bierze udział w prestiżowym projekcie, którego celem jest dekarbonizacja przemysłu modowego i tekstylnego.

University of Plymouth odgrywa integralną rolę w badaniach Future Fibers Network + (lub FFN +), które będą działać na rzecz osadzania nauk o środowisku w sercu sektorów mody i tekstyliów.

Projekt o wartości 1,6 miliona funtów (około 1,85 miliona euro) rzuci więcej światła na zrównoważony rozwój – lub jego brak – w branży modowej.

Badania przeprowadzone przez Plymouth, a także uniwersytety w Exeter, Leeds, Blackburn, Huddersfield i University of the Arts w Londynie mają na celu głębsze zbadanie konieczności zrównoważonego podejścia do branży.

Uniwersytet w Plymouth
Badania uniwersyteckie sugerują, że jedna osoba może uwolnić do powietrza ponad 900 milionów mikrowłókien poliestrowych, po prostu nosząc ubrania

Rynek odzieżowy pozostaje kluczową częścią Wielkiej Brytanii i światowej gospodarki, ale nadal jest jednym z największych podmiotów zanieczyszczających środowisko w całym łańcuchu dostaw.

Plymouth University wykorzystał wcześniej badania, aby podkreślić, w jaki sposób mikrowłókna mogą być uwalniane do ścieków podczas procesu prania i jak urządzenia mechaniczne są w stanie temu zapobiec.

Odkryli również włókna odzieżowe w miejscach, których prawdopodobnie byś się nie spodziewał – w tym na zboczach Mount Everestu iw Gangesie, a także w najgłębszych oceanach.

Profesor Richard Thompson przedstawił również brytyjskiemu parlamentowi dowody na temat zrównoważonego rozwoju branży modowej.

Jako kierownik uniwersyteckiej Międzynarodowej Jednostki Badań nad Odpadami Morskimi wyjaśnia: „To fantastyczny, perspektywiczny i proaktywny projekt. W ciągu najbliższych dwóch lat zbuduje zaangażowaną społeczność naukowców z różnych dyscyplin wraz z kluczowymi interesariuszami w całym łańcuchu dostaw mody”.

Franciszka De Falco
Badania FFN+ podkreślają, że każdy, od projektantów po sprzedawców detalicznych, od decydentów po konsumentów, ma do odegrania rolę w przyszłym zrównoważonym rozwoju branży modowej

„Łącząc istniejące inicjatywy i badania oraz identyfikując kluczowe luki, projekt ten pomoże branży modowej – od projektantów po konsumentów – być zrównoważonym dla wszystkich: gospodarki, ludzi i planety” – dodaje Thompson.

Profesor i zespół odpowiedzialny za projekt będą pracować nad stworzeniem okrągłego modelu mody, który będzie miał na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska mikrowłóknami, przynosząc jednocześnie pozytywne zmiany zarówno dla sektora, jak i społeczeństwa.

Mają nadzieję zaszczepić tę wiedzę w umysłach następnego pokolenia projektantów mody, zachęcając ich do zrozumienia wyzwań związanych ze zmniejszeniem wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko naturalne.

Projekt FFN+ jest jedną z wielu inicjatyw na całym świecie, których celem jest uczynienie zarówno szybkiej, jak i luksusowej mody mniej szkodliwą.

Uniwersytet w Plymouth
Obraz mikroskopowy przedstawiający tkaninę uchwyconą przez urządzenia wyłapujące włókna zamontowane w systemie filtracji pralki

Pamiętając, że przemysł jest jednym z największych trucicieli na świecie, odpowiedzialnym za około 20% ścieków na planecie i około 10% światowych emisji gazów cieplarnianych, Unia Europejska ma plan.

W zeszłym miesiącu UE przyjęła zalecenia, w tym polityki mające na celu uczynienie ubrań twardszymi, nadającymi się do naprawy i recyklingu, a także wspieranie przepisów, które zapewniają poszanowanie praw człowieka, praw socjalnych i praw dotyczących etykiet, dobrostanu zwierząt i środowiska w całym łańcuchu dostaw.

Mają także nadzieję na odejście od liniowego modelu produkcji mody na model okrężny, czyli taki, w którym każdą odzież można ponownie wykorzystać, poddać recyklingowi lub sprawić, by była biodegradowalna i kompostowalna.

Pomimo opuszczenia Unii Europejskiej, Wielka Brytania inwestuje podobnie. Projekt FFN+ jest częścią programu o wartości 15 milionów funtów (około 17,5 miliona euro), kierowanego przez krajowy departament badań i innowacji.

Ma to na celu budowanie świadomości znaczenia mody cyrkularnej – zanim będzie za późno.