O nas
Kontakt

Czy to koniec hiszpańskich wakacji? Fale upałów popychają podróżnych do nowych miejsc

Laura Kowalczyk

Czy to koniec hiszpańskich wakacji?  Fale upałów popychają podróżnych do nowych miejsc

Fale upałów w południowej Europie sprawiają, że tego lata podróżni szukają chłodniejszych miejsc.

Podczas gdy Hiszpania, Włochy i wyspy greckie historycznie przyciągają wczasowiczów w miesiącach letnich, rekordowe temperatury zniechęcają podróżnych. Temperatury w niektórych popularnych miejscach osiągnęły nawet 48 stopni Celsjusza.

Rebecca Masri, założycielka prywatnego klubu członkowskiego i aplikacji do rezerwacji hoteli Little Emperors, opowiedziała, jak zaobserwowała wzrost liczby rezerwacji alternatywnych miejsc docelowych.

„Zaczęliśmy dostrzegać naprawdę duży wzrost popytu na miejsca takie jak Norwegia i Kopenhaga, które normalnie nie byłyby miejscami, które rezerwowalibyśmy na lato”, powiedział Masri podczas Virtuoso Travel Week w Las Vegas w tym tygodniu.

„Myślę, że w Europie jest tak gorąco, że ludzie szukają chłodniejszych miejsc, a Skandynawowie mają naprawdę dużą szansę na zaprezentowanie się jako miejsce na lato”.

Thanassis Stavrakis/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Kobieta używa parasola, aby chronić się przed słońcem na plaży w Loutraki, około 82 kilometrów (51 mil) na zachód od Aten w Grecji.

Tradycyjne miejsca na letnie wakacje są po prostu zbyt gorące

Masri wyjaśnia dalej, że popularne destynacje, takie jak Sardynia i Grecja, cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż zwykle ze względu na wysokie temperatury.

„Ponieważ nasi klienci są młodsi, generalnie ich dzieci są znacznie młodsze, a ludzie nie chcą podróżować z małym dzieckiem do miejsca docelowego, w którym temperatura wynosi 48 stopni. To po prostu nie jest przyjemne, a przy zasadach anulowania nie mogą wyjść z tych rezerwacji.

W rezultacie wielu podróżnych rezerwuje miejsca o niższych temperaturach, co powoduje wzrost zainteresowania krajami skandynawskimi.

„Norwegia, Kopenhaga i fiordy pochłonęły dużą część naszych letnich rezerwacji, co było dla nas naprawdę interesujące” — wyjaśnia Masri.

„Nigdy tak naprawdę nie rezerwowaliśmy tych miejsc w okresie letnim – tak, zdecydowanie uznaliśmy zmianę ze względu na zmieniający się klimat, którego doświadczamy”. .

Założyciel Little Emperors powiedział również, że miejsca tradycyjnie kojarzone z zimowymi ucieczkami – takie jak Alpy – również odnotowują wzrost zainteresowania w okresie letnim.

„Podczas świąt Bożego Narodzenia nie ma już śniegu, więc coraz częściej rezerwujemy lato w Courchevel i Gstaad. Te miejsca docelowe pojawiają się w naszych rezerwacjach w okresie letnim zamiast (w okresie świątecznym).”

Unsplash/LePei Visual 2023
Piękne kanały i ulice Kopenhagi przyciągają latem więcej turystów

Chłodniejsze letnie wakacje są globalną atrakcją

Podczas Virtuoso Travel Week przemawiał również Jamsheed Pocha, współzałożyciel The Pelican, kanadyjskiego klubu członkowskiego specjalizującego się w luksusowych podróżach.

Potwierdził, że wielu mieszkańców Ameryki Północnej rezerwuje również niesezonowe miejsca w Europie, takie jak Szwajcaria, Austria i Niemcy, które „tradycyjnie nie były tak popularne jak Włochy, Francja i Grecja w miesiącach letnich”.

Pocha mówi, że przyciąganie takich miejsc obejmuje ich niesamowitą ofertę spa i piękne naturalne krajobrazy, którymi podróżni mogą cieszyć się latem, a nie tylko zimą.

Jak fale upałów wpłyną na rezerwacje na wakacje w przyszłości?

Tegoroczna ekstremalna pogoda prawdopodobnie wpłynie na to, jak wczasowicze zdecydują się podróżować do Europy w przyszłości – powiedziała dyrektor zarządzająca australijskiej agencji Mosman Travel, Sharyn Kitchener. „Myślę, że idąc naprzód, ludzie będą myśleć o tegorocznej pogodzie i być może inaczej pomyślą o tym, dokąd się udają lub o jakiej porze roku zamierzają podróżować do Europy”.

Powszechnie uważa się, że ekstremalne upały zmienią sposób podróżowania. . Paul Tumpowsky, założyciel i dyrektor naczelny nowojorskiego biura podróży Skylark, powiedział, że wiele hoteli w południowych Włoszech ma obecnie ograniczoną dostępność we wrześniu i październiku.

„Myślę, że ludzie przeprowadzający się tego lata (wakacji) mają duży potencjał nawet w połowie października, a kilka hoteli, które (zwykle) są zamykane na początku października, teraz zamyka się w połowie lub późną jesienią” – potwierdził.