O nas
Kontakt

Kryzys mieszkaniowy: kontrola czynszów dostaje zielone światło w Grenoble

Laura Kowalczyk

Kryzys mieszkaniowy: kontrola czynszów dostaje zielone światło w Grenoble

Grenoble to kolejne francuskie miasto, które wdrożyło środki kontroli czynszów, dołączając do Paryża, Lyonu i Bordeaux.

W poniedziałek francuskie ministerstwo mieszkalnictwa ogłosiło, że Grenoble zostanie upoważnione do wdrożenia środków kontroli czynszów w następstwie długoterminowych wniosków władz miasta.

„Rząd zapowiedział wprowadzenie kontroli czynszów w obszarze metropolitalnym Grenoble. Dekret otwiera możliwość kontroli czynszów w celu kontrolowania wzrostu czynszów i ochrony siły nabywczej lokalnych najemców” – wskazuje ministerstwo w komunikacie prasowym .

„Aby kontrola czynszów była skuteczna, w 2024 r. zostanie wydane rozporządzenie prefektury określające maksymalny poziom czynszów” – dodajemy.

Pułapy czynszów, które zabraniają właścicielom wynajmu nieruchomości powyżej czynszu referencyjnego (z wyjątkami), obowiązują już we francuskich miastach, takich jak Paryż, Lille, Lyon, Villeurbanne, Montpellier i Bordeaux.

Wkrótce zostaną one rozmieszczone w 24 gminach francuskiego Kraju Basków, w tym w Biarritz i Bayonne.

Środki te są obecnie stosowane w całym kraju w sposób „eksperymentalny”, a ich zakończenie ma nastąpić w 2026 r., co może stanowić wstęp do ich włączenia do prawa.

Miasto Grenoble, na którego czele stoi burmistrz Zielonych Eric Piolle, od kilku lat wzywa do wprowadzenia kontroli czynszów, jednak rząd na razie odmawia, argumentując, że tamtejszy rynek nieruchomości nie jest na tyle ciasny, aby uzasadniać jego wprowadzenie.