O nas
Kontakt

Ksenomorfy powracają: oto wszystko, co musisz wiedzieć o „Obcym: Romulusie”

Laura Kowalczyk

Everything you need to know about ‘Alien: Romulus’

Zatwierdzony przez Ridleya Scotta i Jamesa Camerona nowy rozdział w serii Obcy trafi do kin latem tego roku. A nowy zwiastun wygląda bardzo obiecująco. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o jednym z najbardziej oczekiwanych hitów 2024 roku.

Siódmy film z serii Obcy – jeśli nie liczyć dwóch crossoverów Alien kontra Predator – zbliża się wielkimi krokami, a premiera nowego zwiastuna mocno nas wszystkich zdenerwowała.

Dokładniej, martwię się o kontrolę zwieraczy.

Trzewne spojrzenie Obcy: Romulus wygląda na powrót do podstaw / podejście do walki o przetrwanie w serii Alien, a zwiastun sprawi, że zakryjesz sobie usta.

W tle słychać znajomy dźwięk syreny; niesamowity strzał śledzący opadający w zakrwawione strąki; facehuggers skaczący z hordy; widok kogoś, kto najwyraźniej wyciąga coś strasznego z gardła; uzbrojony w broń członek załogi, przygotowujący się do starcia z międzygalaktycznymi draniami o fallicznych twarzach…

Wygląda to paskudnie i po to tu jesteśmy.

Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o nadchodzącym i niecierpliwie oczekiwanym filmie:

Kto reżyseruje?

Fede Álvarez, urugwajski twórca filmów z 2013 roku Martwe zło ponowne wyobrażenie sobie i 2016 rok Nie oddychaj.

Jeśli je widziałeś, wiesz, że ten mężczyzna nie powstrzymuje się, jeśli chodzi o strach i mnóstwo krwi. Wystarczy spojrzeć wstecz na niesławną scenę w piwnicy Nie oddychaja będziesz miał całkiem jasne pojęcie o talencie reżysera do wywoływania drgań wśród widzów.

Jest idealnym kandydatem Romulusapod warunkiem, że zrobi to po swojemu. Jego ostatni film z 2018 r Dziewczyna w sieci pająka (na podstawie serii książek Millennium) był trochę niewypałem.

OK, to było straszne.

Mimo to, biorąc pod uwagę, że wróciliśmy na terytorium horroru Romulusawygląda bardzo obiecująco.

Plus każdy reżyser, który może odnieść sukces w przypadku Sama Raimiego Martwe zło kroki zasługuje na to, aby trochę więcej bawić się naszymi emocjami (i rytmem serca).

O czym to jest?

Historia nie została jeszcze ujawniona. Mamy tylko niejasne streszczenie: „Grupa młodych ludzi z odległego świata staje w obliczu konfrontacji z najbardziej przerażającą formą życia we wszechświecie”.

Zrzut ekranu z zwiastuna
Zrzut ekranu z zwiastuna

Czy jest to kontynuacja, samodzielna część, kontynuacja?

Nazwijmy to „interquelem”, gdyż rozgrywa się pomiędzy pierwszą a drugą częścią Obcego (lata 79. Obcy i lata 1986 Kosmici).

Chwila Obcy: Romulus to osobna historia, z nową obsadą i bohaterami, film jest jednak z nimi wszystkimi powiązany.

„Uwielbiam wszystkie te filmy” – Álvarez powiedział The Hollywood Reporter. „Nie chciałem pomijać ani ignorować żadnego z nich, jeśli chodzi o powiązania na poziomie historii, poziomu postaci, poziomu technologii i poziomu stworzenia. Zawsze są powiązania między Alien a Alien: Covenant.”

Cailee Spaeny
Cailee Spaeny

Kto w tym jest?

Na czele młodej obsady filmu stoi Cailee Spaeny, która jest najbardziej znana z roli Priscilli Presley w nagrodzonym w 2023 roku filmie Sofii Coppoli PriscillaIzabela Merced (Dora i zaginione miasto złota), David Jonsson (w znakomitym debiucie Raine’a Allena Millera, Rye Lane’a), a także względne nieznane Archie Renaux, Spike Fearn i Aileen Wu.

Szczegółowych szczegółów na temat bohaterów filmu było niewiele. Postać grana przez Spaeny’ego nazywa się Rain Carradine i jest twardoskórym bohaterem akcji, podobnym do Ripleya (kultowej bohaterki Sigourney Weaver z pierwszych czterech filmów). Jeśli chodzi o Merced, ostatnio drażniła się z obrzydliwą sceną Romulusa to sprawiło, że jej współpracownicy odwrócili się z przerażeniem.

Domyślamy się, że to zwiastun ekstrakcji gardła… Ale może to dlatego, że już jesteśmy przestraszeni.

Álvarez mówi, że pomysł podążania za młodszymi ludźmi w uniwersum Obcego wziął się z: Kosmici usunięta scena, którą Cameron ostatecznie przywrócił w swojej rozszerzonej wersji edycji specjalnej.

„W pewnym momencie widać grupę dzieci biegających (i jeżdżących na dużym kole) po korytarzach tej kolonii. I pomyślałem: „Wow, jak by to było, gdyby te dzieci dorastały w kolonii, która potrzebuje kolejnych 50 lat na terraformację?” Álvarez powiedział The Hollywood Reporter. „Pamiętam więc, jak pomyślałem: «Jeśli kiedykolwiek opowiem jakąś historię w tym świecie, na pewno zainteresują mnie te dzieciaki, gdy osiągną dwudziestkę.»”.

Czy w sprawę zamieszany jest Ridley Scott lub James Cameron?

Ridley Scott, reżyser oryginału, pozostał producentem. Jeśli chodzi o Jamesa Camerona, był on nieoficjalnym konsultantem ds Romulusa. Wiecej o tym za chwile.

A co ze złą korporacją Weyland-Yutani?

Nie ma jeszcze żadnych informacji na temat tego, czy pojawi się inny antagonista serii, zła korporacja Weyland-Yutani. Biorąc jednak pod uwagę obsesję firmy na punkcie używania ksenomorfów jako broni biologicznej, trudno będzie ich powstrzymać.

Nie ta Sigourney?

Od tamtej pory Sigourney Weaver, główna bohaterka serii, nie wystąpiła w żadnym filmie o Obcym Zmartwychwstanie obcych w 1997 r. Biorąc pod uwagę, że jej postać, Ripley, technicznie rzecz biorąc, znajduje się w stanie kriogenicznego snu pomiędzy wydarzeniami z Obcy I Kosmicisą małe szanse, że ją spotkamy Romulusa.

Mimo to Weaver nie oświadczyła, że ​​skończyła z serią – i być może któraś z postaci ma z nią powiązanie…

Zrzut ekranu - atak Facehuggera
Zrzut ekranu – atak Facehuggera

O co chodzi z tym tytułem?

Mieliśmy odniesienia do mitologii (Prometeusz) i biblijne ukłony (Przymierze), a teraz ruszamy z historią Rzymu Romulusa.

Chyba że pojawi się Kieran Culkin, przechadzający się po zakrwawionych korytarzach jako rzymski „Romulus” Roy z Succession… Ale jakoś w to wątpimy.

Romulus był legendarnym założycielem i pierwszym królem Rzymu, a w mitologii rzymskiej on i jego brat Remus są bliźniakami, których historia opowiada o wydarzeniach, które doprowadziły do ​​założenia przez Romulusa miasta Rzym i Królestwa Rzymskiego po jego bratobójstwie Remusa.

Zrób z tego co chcesz. Może to otwiera nowy rozdział, w którym Remus zajmuje centralne miejsce? A może spotkamy Króla Ksenomorfów, biorąc pod uwagę, że widzowie mieli okazję spotkać się z Królową w Kosmici?

O co toczy się gra (artystycznie)?

Seria Alien, niezależnie od tego, jak zabawna, nie jest najbardziej spójna.

Romulusa następuje po ambitnej, ale wadliwej duologii Ridleya Scotta Prometeusz I Przymierze (co nie było wcale takie złe, jeśli stłumisz chichot, gdy Michael Fassbender wypowiada zdanie „Zrobię palcowanie”, mając na myśli flet). A jednak od czasu, gdy Ridley Scott i James Cameron zdumiewający jeden i dwa filmowe ciosy Obcy I Kosmicitrzeba przyznać, że serial nie radził sobie najlepiej.

Davida Finchera Obcy 3 był czymś w rodzaju katastrofy, biorąc pod uwagę ingerencje studia i rozbieżne opinie na temat legendarnego dziś twórcy; Zmartwychwstanie obcych miał swoje (podwodne) momenty, ale francuski reżyser Jean-Pierre Jeunet nie był najlepszym kandydatem; i Prometeusz – Przymierze kliknij dwukrotnie sfrustrowanych widzów ich nadmiernie rozbudowaną (czytaj: niepotrzebnie skomplikowaną) mitologią i mocnymi tematami dotyczącymi początków ksenomorfów.

Mógł Romulusa zmienić ten wzorzec malejących zysków? Wydaje się to prawdopodobne, ponieważ zwiastun zapowiada klaustrofobiczny powrót do korzeni kultowej serii horrorów science-fiction, który, miejmy nadzieję, obejdzie się bez początków bestii. Ponieważ są o wiele bardziej przerażające bez fabuły.

Nawet Scott i Cameron wyznali już swoją miłość Romulusa. Podczas niedawnej dyskusji z Guillermo del Toro podczas DGA Latino Summit 2023 Álvarez ujawnił, że „musiał przejść przez niezwykle napięty proces oczywistego wysłania (wersji reżyserskiej) do Ridleya”.

Reakcja Scotta? Fede, co mogę powiedzieć? To jest kurwa świetne.”

Jeśli chodzi o Camerona: „Teraz widział ten film i bardzo mu się podobał” – powiedział Álvarez. „To także fascynujące, ponieważ notatki i komentarze (Camerona i Scotta) są zupełnie różne… Wszystkie były bardzo mądrymi komentarzami, notatkami i przemyśleniami na temat filmu, jego tworzenia itp., ale obaj mają zupełnie inne podejście”.

Obcy: Romulus
Obcy: Romulus

Jaka jest stawka (finansowa)?

Jeśli film sprosta oczekiwaniom tego zwiastuna, seria Obcy może powrócić do biznesu.

Dotychczasowa wartość sprzedaży biletów na całym świecie wyniosła 1 352 383 883 dolarów.

Pomimo recenzji, Prometeusz pozostaje najlepiej zarabiającym, z łączną kwotą 403 354 469 dolarów na całym świecie. Kontynuacja, Przymierzenie spisał się tak dobrze, zgarniając 240 891 763 dolarów, co wyjaśnia, dlaczego Ridley Scott nie dostał trzeciego rozdziału, który podobno był w przygotowaniu i stanowił część kilku innych filmów, które weteran reżyser miał na myśli w związku z uniwersum Obcego.

Więc, Romulusa potrzebuje zwycięstwa, aby można go było uznać za wznowienie franczyzy.

Kiedy to wyjdzie?

Obcy: Romulus trafi do kin 16 sierpnia.

Pierwotnie miało to być wydanie Hulu, na wzór docenionego przez krytyków prequelu Predator Dana Trachtenberga, Ofiara (2022), ale na początku zdjęć studio przestawiło się na klimat kinowy. Co dobrze wróży…

Coś jeszcze?

Cóż, plakat wygląda świetnie.

Sprawdź to:

Plakat Obcego Romulusa
Plakat Obcego Romulusa

Obcy: Romulus ukaże się 16 sierpnia.