O nas
Kontakt

Kultowa londyńska wieża BT Tower zostaje przekształcona w hotel po transakcji za 321 euro – ale nie dokonuj jeszcze rezerwacji

Laura Kowalczyk

The BT Tower, a futuristic landmark on the London skyline for 60 years, is to become a hotel.

Istnieją duże nadzieje, że obrotowa restauracja zostanie ponownie otwarta w wieży znajdującej się na liście zabytków II stopnia, jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na panoramie Londynu.

Imponująca wieża BT Tower w Londynie, znajdująca się na wysokości 189 metrów, nie wygląda na najbardziej gościnne miejsce do odpoczynku.

Jednak w zeszłym tygodniu ogłoszono, że kultowy brytyjski obiekt ma zostać przekształcony w hotel.

Obecny właściciel BT Group – międzynarodowa firma telekomunikacyjna znana wcześniej jako British Telecom – zgodziła się sprzedać wieżę amerykańskiemu gigantowi hotelowemu MCR Hotels za 275 milionów funtów (około 321 milionów euro).

„Ta umowa z MCR umożliwi BT Tower przyjęcie nowego celu, zachowując ten kultowy budynek przez nadchodzące dziesięciolecia” – powiedział Brent Mathews, dyrektor nieruchomości w BT Group.

Jaka jest historia BT Tower?

177-metrowa konstrukcja, pierwotnie nazywana Post Office Tower, została ukończona w 1964 roku i do 1980 roku była najwyższym budynkiem Londynu.

Dalszy odcinek olinowania podniósł całkowitą wysokość do 189 metrów.

Wieża była pokryta antenami mikrofalowymi, które zapewniały łączność w całej Wielkiej Brytanii, a także mieściła obrotową restaurację z panoramicznym widokiem na Londyn.

Restauracja została zamknięta po zamachu bombowym w 1971 r., do którego przyznali się zarówno anarchiści, jak i Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Nigdy nie został w pełni ponownie otwarty dla publiczności, z wyjątkiem specjalnych wydarzeń i okazjonalnych wycieczek.

Zmiany technologiczne stopniowo sprawiły, że pierwotna rola wieży w brytyjskiej sieci telekomunikacyjnej stała się przestarzała. Anteny mikrofalowe zostały usunięte ponad dziesięć lat temu.

„Odegrał kluczową rolę w przekazywaniu krajowych połączeń telefonicznych, wiadomości i sygnałów telewizyjnych, ale coraz częściej dostarczamy treści i komunikację innymi środkami” – powiedział Mathews.

Kiedy BT Tower zostanie ponownie otwarty jako hotel?

MCR Hotels jest właścicielem około 150 hoteli, w tym New Yorker Hotel i modernistycznego hotelu TWA na nowojorskim lotnisku JFK.

Firma oświadczyła, że ​​będzie współpracować z brytyjskim architektem Thomasem Heatherwickiem nad projektem hotelu. W 2003 roku ten niegdyś futurystyczny budynek otrzymał status zabytku II stopnia.

Podróżni nie powinni jednak jeszcze planować dokonywania rezerwacji. Firma hotelowa stwierdziła, że ​​przeprowadzka firmy BT „zajmie kilka lat” ze względu na skomplikowany sprzęt na miejscu.