O nas
Kontakt

Legenda ekranu Sigourney Weaver otrzyma hiszpańską Międzynarodową Nagrodę Goya

Laura Kowalczyk

Screen legend Sigourney Weaver to receive International Goya Award

Jury Nagrody Goya podkreśliło „imponującą karierę Weaver, pełną niezapomnianych filmów” oraz stworzenie „niezależnych, złożonych i silnych postaci kobiecych”.

Podczas tegorocznej gali Goya Awards (hiszpańskich Oscarów), która odbędzie się jutro, amerykańska aktorka i producentka Sigourney Weaver otrzyma prestiżową Międzynarodową Nagrodę Goya.

Gwiazda legendarnej sagi o Obcym, wśród innych filmów ze znakomitej filmografii, odbierze nagrodę podczas gali, która odbędzie się w Valladolid.

Jury doceniło „jej imponującą karierę pełną niezapomnianych filmów” oraz to, że stworzyła „niezależne, złożone i silne postacie kobiece”.

Międzynarodowa Goya powstała w 2022 roku. Zdaniem Akademii nagroda ta ma na celu uhonorowanie tych, którzy poprzez kino przyczyniają się do jedności kultur i widzów z całego świata.

Cate Blanchett i Juliette Binoche otrzymały tę samą nagrodę w dwóch poprzednich edycjach Goi.

„Trzykrotnie nominowana do Oscara, zdobywczyni nagród BAFTA i Złotego Globu aktorka Sigourney Weaver stworzyła szereg niezapomnianych postaci, zarówno w komedii, jak i dramacie, od porucznika Ripleya w „Obcym” po Dian Fossey w „Gorylach we mgle”. ” – stwierdziło jury Goya w oświadczeniu.

„Przez lata urzekała publiczność i zasłużyła na jej podziw jako jedna z najbardziej lubianych artystek na scenie i ekranie na całym świecie”.

„Eklektyczna twórczość Weaver jest odzwierciedleniem jej wszechstronności, charyzmy i niezaprzeczalnego talentu aktorskiego” – kontynuowano w oświadczeniu.

Aktorka jest silnie związana z kinem hiszpańskim i pojawiła się na plakacie Festiwalu w San Sebastian 2021, za który otrzymała nagrodę Donostia. Brała udział w dwóch filmach reżyserowanych przez hiszpańskich reżyserów (Rodrigo Cortésa Czerwone światła i JA Bayony Potwór wzywa) i była już nominowana do nagrody Goya za rolę w filmie Bayony z 2016 roku.

38. ceremonia wręczenia nagród Goya, wręczana przez Hiszpańską Akademię Sztuki i Nauk Kinematograficznych, odbędzie się 10 lutego w Valladolid w Kastylii i León.

Hiszpański dramat 20 000 gatunków pszczółnapisany i wyreżyserowany przez Estibaliz Urresola Solaguren, prowadzi z piętnastoma nominacjami, a za nim plasuje się film Bayony Towarzystwo Śniegu z trzynastoma. Obydwa filmy walczą o tytuł najlepszego filmu.