O nas
Kontakt

Letnie strajki podróżnicze w Europie: kiedy, gdzie i jakich zakłóceń można się spodziewać w sierpniu

Laura Kowalczyk

Letnie strajki podróżnicze w Europie: kiedy, gdzie i jakich zakłóceń można się spodziewać w sierpniu

Pracownicy w całej Europie protestują przeciwko niskim płacom i złym warunkom pracy.

W Europie wybuchają obecnie strajki, a wielu pracowników jest niezadowolonych z tego, że niebotycznej inflacji nie towarzyszyły wyższe płace.

W całej Europie planowane są strajki, które pokazują, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Europa: Kontrolerzy ruchu lotniczego będą głosować nad potencjalną umową

Union Syndicale Bruxelles (USB), związek zawodowy reprezentujący urzędników służby cywilnej UE, osiągnął porozumienie z Eurocontrol, aby zapobiec tygodniowym strajkom tego lata.

Oferta została poddana pod głosowanie przez członków związku, a USB ma nadzieję na „pozytywny wynik głosowania”, po którym „wstępne ostrzeżenie” o akcji protestacyjnej zostanie wycofane.

Pracownicy Eurocontrolu, który zarządza europejskim niebem, zagrozili akcją protestacyjną, która może rozpocząć się z zaledwie pięciodniowym wyprzedzeniem w dowolnym momencie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Zaangażowany personel pracuje w centrum zarządzania siecią Eurocontrol. Lokalizacja ta odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu skuteczności kontroli ruchu lotniczego na całym kontynencie. Weryfikuje plany lotów samolotów i sprawdza dziesiątki tysięcy komunikatów dziennie.

USB twierdzi, że groziło strajkami z powodu kłótni o 25-procentowy niedobór personelu, zachowanie kierownictwa i narzucony system grafików.

Francja: Podróżni ostrzegali przed trwającymi francuskimi protestami

Związki zawodowe w całej Francji toczą walkę przeciwko podwyższeniu ustawowego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

W całym kraju wybuchły protesty po tym, jak prezydent Emmanuel Macron zdecydował się przeforsować zmiany bez głosowania parlamentarnego. Strajki trwają od stycznia i mocno wpłynęły na podróże.

Podczas gdy tempo akcji protestacyjnych zwolniło, strajki kontrolerów ruchu lotniczego nadal mają wpływ na tanie linie lotnicze Ryanair, które muszą odwołać 900 lotów w czerwcu.

Opóźnienia i ograniczone loty nad tym krajem powodują również większe zatłoczenie przestrzeni powietrznej w całej Europie, co prowadzi do dalszych zakłóceń.

Strajki transportowe w Paryżu groziły w związku z Pucharem Świata w Rugby

Pracownicy paryskiego metra zagrozili strajkiem podczas Mistrzostw Świata w Rugby, które odbywają się od 8 września do 28 października na Stade de France w Saint-Denis.

Podczas gdy maszyniści otrzymają premię za dodatkowe usługi, które muszą wykonać podczas imprezy, pracownikom stacji nie zaproponowano dodatkowego wynagrodzenia.

Członkowie związku zawodowego FO-RATP, który reprezentuje pracowników transportu publicznego w Paryżu, zagrozili odejściem w tej sprawie. Obecnie trwają negocjacje.

Anglia: Letnie strajki na kolei i lotniskach

Pracownicy ochrony odwołali strajki na londyńskim lotnisku Heathrow po głosowaniu za przyjęciem oferty wynagrodzenia.

Tego lata ponad 2000 pracowników miało strajkować przez 31 dni. Akcja protestacyjna zbiegła się z początkiem wakacji szkolnych i sierpniowym świętem państwowym w Wielkiej Brytanii.

Pasażerowie obawiali się, że może to doprowadzić do powtórki chaosu, jaki panował na lotniskach w zeszłym roku.

Ale teraz, gdy strajki zostały odwołane, Heathrow powiedział, że nie może się doczekać, aby zapewnić podróżnym „doskonałe lato”.

Strajki na lotnisku Gatwick zawieszone

Według związku Unite strajki obsługi naziemnej na lotnisku Gatwick zostały zawieszone po tym, jak pracownicy otrzymali „znacząco lepszą” ofertę płacową.

Personel Red Handling – odpowiedzialny za obsługę naziemną dla Norse Atlantic, Norwegian, Delta, TAP Air Portugal i Saudi – miał odejść w dniach 18-21 sierpnia.

Ten strajk został teraz odwołany, podczas gdy pracownicy głosują nad nową ofertą płac. Jeśli umowa zostanie odrzucona, strajk w dniach 25-28 sierpnia nadal będzie trwał, powodując zakłócenia i opóźnienia lotów.

Pracownicy pomocy pasażerom wraz z Wilsonem Jamesem również zawiesili akcję strajkową zaplanowaną na 18-20 i 22-24 sierpnia na czas głosowania nad ofertą płacową.

Pracownicy obsługi naziemnej Wizz Air ogłaszają strajki na lotnisku Luton

Personel obsługi naziemnej lotniska Luton ogłosił trzy 24-godzinne strajki 30 sierpnia, 6 września i 13 września.

Zdaniem związku Unite strajki spowodują „ogromne zakłócenia” dla pasażerów Wizz Air.

Pracownicy obsługi naziemnej linii lotniczej, GH London, ogłosili strajk w proteście przeciwko złym warunkom pracy i niesprawiedliwemu traktowaniu.

Odwołano strajki na lotnisku w Birmingham

„Strajk na czas nieokreślony” ze strony dystrybutorów paliwa lotniczego na lotnisku w Birmingham został odwołany po tym, jak pracownicy Menzies Aviation zaakceptowali umowę płacową.

Akcja strajkowa miała rozpocząć się 15 sierpnia. W zeszłym miesiącu ochroniarze i technicy również odwołali strajki po osiągnięciu porozumienia.

Strajki kolejowe w Wielkiej Brytanii

Największy związek kolejowy w Wielkiej Brytanii, RMT, ogłosił nowe strajki w pociągach w sobotę 26 sierpnia i sobotę 2 września.

Jest to część trwającej akcji protestacyjnej prowadzonej przez kilka kolejowych związków zawodowych w sprawie wynagrodzeń, warunków pracy i bezpieczeństwa pracy.

Zdjęcie AP/Frank Augstein
Podróżni sprawdzają tablicę odjazdów na stacji Waterloo w Londynie, ponieważ członkowie związku maszynistów Aslef strajkują podczas długotrwałego sporu o wynagrodzenie w Londynie.

Włochy: Strajki w transporcie publicznym i na lotniskach w lipcu

Strajki transportowe nie są niczym niezwykłym we Włoszech latem. Przepisy branżowe przewidują letnie zwolnienie, co oznacza, że ​​między 27 lipca a 5 września nie będzie strajków w transporcie lotniczym.

Na razie we Włoszech nie planuje się innej akcji strajkowej transportu, ale zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Belgia: Piloci Ryanaira ostrzegają przed kolejnymi strajkami

Piloci Ryanair z Belgii ponownie zaatakują 14 i 15 sierpnia. Każdego dnia odwołano 44 ze 170 lotów tej linii.

Strajki na lotnisku w Charleroi pod koniec lipca spowodowały odwołanie prawie 100 lotów, kiedy dwa związki zawodowe – CNE i ACV Puls – oraz związek pilotów Beca wyszły.

Zawiadomienie o strajku obowiązuje do października 2024 r., a członkowie związku zawodowego CNE ostrzegają, że akcja protestacyjna prawdopodobnie będzie kontynuowana, jeśli nie zostaną wprowadzone ulepszenia warunków pracy i płacy.

Hiszpania: Ochroniarze lotniska odwołali strajk w Barcelonie

Pracownicy ochrony lotniska Barcelona-El Prat odwołali strajk na czas nieokreślony, który miał rozpocząć się 10 sierpnia. Strajku zażegnano po osiągnięciu porozumienia w sprawie płacy, równości płci i warunków pracy.