Rośnie liczba ofiar niebezpiecznej przeprawy przez Morze Śródziemne.
W styczniu w środkowej i wschodniej części Morza Śródziemnego zginęło lub zaginęło prawie 100 migrantów, co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż liczba zgłoszona w tym samym okresie w zeszłym roku.
O ustaleniach poinformowała w poniedziałek agencja ONZ ds. migracji, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), podczas szczytu Włochy-Afryka w Rzymie.
W dniu otwarcia premier Włoch Giorgia Meloni przedstawiła plan rozwoju Afryki, który, jak ma nadzieję jej rząd, ograniczy migrację z kontynentu do Europy.
„Najnowsze dane dotyczące zgonów i zaginięć wyraźnie przypominają, że kompleksowe podejście obejmujące bezpieczne i regularne ścieżki (…) to jedyne rozwiązanie, które przyniesie korzyści zarówno migrantom, jak i państwom” – powiedziała Amy Pope, dyrektor generalna IOM podczas szczytu.
Według danych IOM liczba migrantów umierających na Morzu Śródziemnym znacznie wzrosła w ubiegłym roku. Z projektu Missing Migrants Project tej organizacji wynika, że w 2023 r. na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 3041 migrantów, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z 2411 w 2022 r. i najwyższą liczbę od 2017 r.
IOM podaje, że od 2014 r. na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło ogółem 28 893 migrantów. Trasą, na której odnotowano największą liczbę zmarłych i zaginionych migrantów, była trasa przez środkowy region Morza Śródziemnego – 22 824.
Do ostatniego zgłoszonego zdarzenia doszło u wybrzeży Torre Salsa w Agrigento na włoskiej Sycylii. Jedna osoba, obywatel Tunezji, zmarła w wyniku utonięcia.