O nas
Kontakt

Ljubliana, Płowdiw, Turyn: według osób, które

Laura Kowalczyk

Ljubliana, Płowdiw, Turyn: według osób, które

„Poważnie niedoceniane”: podróżnicy dzielą się europejskimi miastami, w których nieoczekiwanie się zakochali.

Nie ma nic gorszego niż wizyta w miejscu swoich marzeń tylko po to, żeby się rozczarować. A nie ma nic lepszego niż dać się porwać nieznanemu miastu.

Podczas gdy najbardziej kultowe miejsca w Europie zmagają się z nadmierną turystyką, wielu z nas spogląda poza miasta z listy życzeń do mniej znanych miejsc.

Więc gdzie są najlepsze miejsca w Europie pod radarem?

Według użytkowników subreddita r/travel te miasta prawdopodobnie cię zaskoczą.

Lublana, Słowenia: Spacer po mieście

Jedna z najmniejszych stolic Europy ma wielki cios.

„Cała Słowenia jest bardzo niedoceniana, a Lublana jest niesamowicie niesamowita” — mówi jeden z użytkowników Reddita. „Ma w sobie tak fajną, wyjątkową energię i żywiołowość, których nie znalazłem nigdzie indziej” — dodaje inny.

Członkowie Subreddit twierdzą, że miasto jest „malownicze, niedrogie i wystarczająco małe, aby można było po nim chodzić pieszo”.

Wolisz nie ruszać się z miejsca? Wskocz do miejskiej kolejki elektrycznej, aby zwiedzić główne atrakcje miasta, od zamku w Lublanie po teatr plenerowy Križanke.

Oprócz niesamowitej kultury na świeżym powietrzu – nawet w lutym, według jednej osoby, która odwiedziła – społeczność podróżnicza Reddit chwali Lublanę za jej jedzenie i bliskość spektakularnych miejsc przyrodniczych, takich jak jezioro Bled i góra Triglav.

Płowdiw, Bułgaria: Historia starożytna

Płótno
Płowdiw to jedno z najstarszych miast w Europie.

Płowdiw w Bułgarii to „idealne miasto europejskie”, mówi jeden z użytkowników Reddita. To miejsce przyjazne pieszym jest pełne parków i kawiarni. Posiada również doskonałe połączenia kolejowe z innymi bułgarskimi miastami, takimi jak Warna i Sofia.

Z osadami na tym obszarze od 6000 pne, Płowdiw jest jednym z najstarszych miast w Europie. Miłośnicy historii byli zachwyceni, gdy znaleźli „rozproszone stanowiska archeologiczne łączące to miejsce z jego starożytną przeszłością”.

Od brukowanej starówki po wspaniale zachowany starożytny teatr rzymski w Philippopolis — miasto jest pełne fascynujących zabytków.

„Oczarowało mnie to ponad moje oczekiwania” — mówi jeden z użytkowników Reddita.

Porto, Portugalia: Cichsza alternatywa dla Lizbony

Płótno
Pokonaj tłumy Lizbony, kierując się do Porto.

Drugie miasto Portugalii jest często pomijane na korzyść stolicy – ​​ale tak nie powinno być, twierdzą użytkownicy Reddita.

„Porto podobało nam się bardziej niż Lizbona, która wydawała się przepełniona ludźmi” — mówi jeden z nich.

„Sposób, w jaki jest zbudowany na wzgórzach z rzeką pośrodku, stara architektura, jedzenie, jest taki piękny” – dodaje inny.

Po Porto można chodzić pieszo, jest czyste i przyjazne, mówią podróżni, i to cię przyciąga.

„Pojechaliśmy tam głównie po to, by zrobić wycieczkę po Dolinie Duero, ale samo miasto było świetne” — mówi jeden z użytkowników Reddita.

„Mieliśmy plany wykorzystania go jako centrum jednodniowych wycieczek, ale skończyło się na tym, że spędzaliśmy dni poza miastem” — dodaje inny.

Od wędrówek wąskimi brukowanymi uliczkami średniowiecznego brzegu rzeki i podziwiania bogatego barokowego kościoła São Francisco po wylegiwanie się na piaszczystych plażach, to nadmorskie miasto spełnia wszystkie wymagania.

Strasburg, Francja: O piękno zrodzone z walki

Płótno
Strasburg oferuje mieszankę kultury francuskiej i niemieckiej.

Pomimo tego, że jest siedzibą Parlamentu Europejskiego, Strasburg jest często pomijany przez podróżnych. Ale przyjrzyj się bliżej, a znajdziesz urocze miasto pełne fascynującej historii i wyjątkowej gastronomii.

„Dzięki mieszance wpływów niemieckich i francuskich oraz historii walk między Niemcami a Francją o ten region przed II wojną światową, zachwycałem się nim w każdej chwili, kiedy tam byłem” — mówi jeden z użytkowników Reddita.

Dawne zmagania ustąpiły miejsca harmonijnej mieszance kultury niemieckiej i francuskiej, z jedzeniem, językiem i architekturą na skrzyżowaniu obu krajów.

Tuż za progiem znajduje się również kraj winiarski Alzacji. „Zaczynając od Ribeauville i kierując się na południe do Colmar, to zabójcza trasa”, według innego użytkownika Reddita. „Hunawihr i Riquewihr mają bardzo przyjaznych właścicieli winnic”.

Turyn, Włochy: Jedzenie, wino i widoki

Płótno
Według użytkowników Reddita Turyn jest jednym z najbardziej niedocenianych miast we Włoszech.

We Włoszech nie brakuje słynnych miast – ale według użytkowników Reddit żadne nie jest tak niedoceniane jak Turyn i to jest część ich atrakcyjności. „Ma mniej turystów niż Mediolan i inne bardziej znane miasta” — mówi jeden z użytkowników.

„Jest poważnie niedoceniany” — mówi inny, który uwielbia alpejskie widoki otaczające miasto. Znajdujący się w cieniu Alp Turyn jest idealną bazą wypadową do pieszych wędrówek i zwiedzania winnic.

Oprócz tego, że znajdują się „w sercu jednego z najlepszych regionów winiarskich na świecie” – Piemontu – kuchnia Turynu jest „doskonałą mieszanką kuchni francuskiej i włoskiej”, dodają.

„Oszałamiająca architektura”, „niesamowite życie nocne” i „fantastyczne muzea” obejmujące wszystko, od Egipcjan po kinematografię, umacniają atrakcyjność tego klejnotu północnych Włoch.

Wilno, Litwa: Dla przyjaznych mieszkańców

Płótno
Wilno jest przyjazną stolicą Litwy.

Według użytkowników Reddita stolica Litwy ma przyjaznych mieszkańców i mnóstwo atrakcji.

„Okazało się, że ludzie są naprawdę przyjaźni i przystępni” — mówi jeden z nich. „Kochałem to miasto i jego mieszkańców” — dodaje inny.

Od spacerów po uroczym starym mieście po obserwowanie ludzi na rozległym placu katedralnym i podziwianie widoków z Wieży Giedymina, „każdy znajdzie coś dla siebie” w Wilnie, mówią użytkownicy Reddita.

Miłośnicy historii mogą dowiedzieć się o 50-letniej sowieckiej okupacji kraju w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnym budynku KGB lub wybrać się na jednodniową wycieczkę do bajkowego Zamku na Wyspie Trockiej.

Smakosze mogą udać się na Hales Market. A wolne duchy mogą odkrywać Zarzecze, samozwańcze państwo niepodległe, w którym znajdują się pracownie artystów, modne kawiarnie i butiki.