O nas
Kontakt

Londyńska wystawa pop-up opowiada o pionierskim nigeryjskim gatunku muzycznym Fuji

Laura Kowalczyk

Londyńska wystawa pop-up opowiada o pionierskim nigeryjskim gatunku muzycznym Fuji

Zagłęb się w korzenie gatunku muzycznego Fuji, zobacz rzadkie artefakty i świętuj jego tętniącą życiem subkulturę od lat 60. do dziś na najnowszej londyńskiej wystawie pop-up.

Nowa wystawa zatytułowana „Fuji: A Opera” opowiada o gatunku muzycznym Fuji, kluczowym elemencie muzycznego krajobrazu Nigerii, który położył podwaliny pod dzisiejsze brzmienie afrobeat, które znajduje się na szczycie list przebojów.

Melodie Burna Boya i Wizkida mają niezatarty dług wobec korzeni muzyki Fuji.

Ta wszechstronna wystawa, która kiedyś gościła w Lagos, znalazła teraz swoją scenę w Africa Centre w Londynie.

Zawiera szereg fascynujących, odkrytych materiałów archiwalnych i artefaktów, które zagłębiają się w historyczne korzenie muzyki Fuji, prezentując jej przełomowe pochodzenie i oddając hołd tętniącej życiem subkulturze obejmującej okres od wczesnych lat 60. XX wieku do czasów współczesnych.

Architektem tej starannie wyselekcjonowanej kolekcji jest Bobo Omotayo, który dążył do stworzenia wciągającego doświadczenia odpowiedniego dla wszystkich grup wiekowych, jednocześnie służąc jako kanał edukacyjny dla muzyki Fuji i nigeryjskich spostrzeżeń kulturowych.

„To naprawdę wystawa edukacyjno-rozrywkowa. Ma ponad cztery piętra, więc jesteśmy z tego bardzo dumni. Podczas przeglądania jest kilka instalacji i możliwości, aby naprawdę się zanurzyć” — wyjaśnia Omotayo.

Korzenie muzyki Fuji

Muzyka Fuji wyrosła z improwizowanej muzyki wéré , znanej również jako ajísari , gatunku muzyki wykonywanej w celu obudzenia muzułmanów przed świtem w okresie postu Ramadan w miastach Yorùbá w południowo-zachodniej Nigerii.

W latach pięćdziesiątych pionierzy muzycy Alhaji Dauda Epo-Akara i Ganiyu Kuti (Gani Irefin) wprowadzili i spopularyzowali wéré na Ibadanie.

Pojawiający się w społecznościach wokół Ibadanu, Lagos i Ìlọrin artyści ci również czerpali inspirację z muzyki Yoruba sákárà, dostosowując bęben sákárà.

W miarę ewolucji wéré wykonawcy, tacy jak wpływowa urodzona w Nigerii piosenkarka i autorka tekstów Ayinde Barrister, zintegrowali organy ustne, wzbogacając kompozycje tego gatunku.

Barrister przewodził wybitnej grupie Jibowu Barrister, promując wéré do szerszego uznania, a nawet ukuł termin „Fuji”.

Według Barristera: „Wpadłem na to, kiedy zobaczyłem na lotnisku plakat reklamujący górę Fuji, która jest najwyższym szczytem w Japonii”.

„Fuji: A Opera” będzie można oglądać w londyńskim Africa Centre od 18 do 28 sierpnia 2023 r.

Obejrzyj wideo, aby zobaczyć wnętrze wystawy.