O nas
Kontakt

Najbardziej romantyczny spacer na świecie: włoska Ścieżka Miłości ponownie otwarta po ponad dekadzie

Laura Kowalczyk

Najbardziej romantyczny spacer na świecie: włoska Ścieżka Miłości ponownie otwarta po ponad dekadzie

Lokalne władze chętnie zachęcają do odpowiedzialnej turystyki na trasie wijącej się między Cinque Terre.

Miłość wisi w powietrzu, ponieważ jeden z najsłynniejszych szlaków pieszych we Włoszech ma zostać ponownie otwarty po ponad dekadzie.

Znana jako najbardziej romantyczny spacer na świecie, Via dell’Amore lub „Ścieżka miłości” znajduje się pomiędzy Riomaggiore i Manarola. Został zamknięty w 2012 roku po tym, jak osuwisko zraniło czterech turystów i spowodowało, że szlak wymagał naprawy.

Po gruntownym remoncie ma zostać ponownie w pełni otwarty w lipcu 2024 r. Już pierwszy odcinek szlaku turystycznego zaprasza turystów na letnią zapowiedź do 30 września.

Co to jest Via dell’Amore?

Trasa o długości 1 km wije się wokół szeregu pięciu wiosek, które tworzą Cinque Terre wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Utwardzona ścieżka otacza wybrzeże z przepięknymi widokami na krajobraz i morze.

Został zbudowany podczas modernizacji linii kolejowej między Genuą a La Spezią na początku XX wieku. Kolejarze potrzebowali sposobu, aby dostać się między Riomaggiore i Manarola na czas budowy tunelu.

Ścieżka została wykuta w twardej skale zwisającej nad morzem i według legendy stała się miejscem spotkań zakochanych z obu miast.

Projekt renowacji obejmuje skały powyżej i poniżej ścieżki stalową siatką i posadzono 8800 roślin, aby wzmocnić krajobraz. Zainstalowano również system monitoringu, dzięki któremu można z wyprzedzeniem ostrzegać o ewentualnych osuwiskach.

Koniec z nadmierną turystyką na Via dell’Amore

Cinque Terre w Ligurii składa się z pięciu wiosek słynących z budynków w kolorach klejnotów osadzonych na klifach nad morzem. To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO otoczone jest parkiem narodowym, a około 2,4 miliona ludzi odwiedza go każdego roku, aby spacerować, pływać łódką lub jeździć na rowerze po malowniczej okolicy.

Jako jeden z najbardziej znanych odcinków wybrzeża Cinque Terre, Via dell’Amore jest niezwykle popularna wśród turystów. Szereg nadmorskich wiosek walczy w tym roku z turystyką masową, wprowadzając w tym roku grzywny w wysokości do 275 euro dla odwiedzających, którzy blokują ruch uliczny lub pieszych, robiąc sobie selfie.

Giovanni Toti, przewodniczący Regionu Liguria, powiedział, że Via dell’Amore jest „klejnotem naszego regionu, nie tylko dla tych, którzy go odwiedzają”.

Nierozpryskiwany
Oszałamiające, wysadzane klejnotami budynki Cinque Terre każdego roku przyciągają miliony turystów.

Liguria ma nadzieję ograniczyć nadmierną turystykę, wprowadzając system rezerwacji dla tych, którzy chcą chodzić po ścieżce.

Obecnie musisz zarezerwować 30-minutową wycieczkę grupową online za 5 €. Codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00 odbywa się około 20 wycieczek grupowych, które zabiorą na trasę 30 osób. Bilety obejmują również wstęp do zamku Riomaggiore.

Raporty sugerują, że jeśli proces zakończy się sukcesem, może zostać przedłużony, gdy pełna Via dell’Amore zostanie ponownie otwarta w przyszłym roku.

Chcesz przejść się trochę dalej przez Cinque Terre?

Via dell’Amore to jeden z czterech odcinków Sentiero Azzuro, czyli „Błękitnej Ścieżki”. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Parku Narodowym Cinque Terre i łączy ze sobą pięć wiosek.

Niebieska Ścieżka rozpoczyna się w Riomaggiore i prowadzi do Monterosso al Mare przez Manarola, Corniglia i Vernazza. Trasa ma około 12 kilometrów długości i osiąga maksymalną wysokość około 200 metrów w maleńkiej wiosce Vernazza.

Możesz przejść całą ścieżkę w około pięć godzin i jest ona podzielona na cztery różne sekcje. Via dell’Amore to pierwszy odcinek trasy.

Nierozpryskiwany
W Parku Narodowym Cinque Terre są dłuższe szlaki turystyczne.

Park Narodowy Cinque Terre wymaga od odwiedzających uiszczenia opłaty za dostęp do niektórych ścieżek tego typu. Na trasie znajdują się punkty kontrolne, w których spacerowicze mogą kupić Cinque Terre Trekking Card, uprawniającą do korzystania z obiektów na terenie parku. Kosztuje 7,50 € za dzień i 14,50 € za dwa dni.

Możesz także kupić kartę, która daje dostęp do szlaków turystycznych i nieograniczone przejazdy pociągami Cinque Terre Express między Levanto, Cinque Terre i La Spezią. Kosztuje 18,20 € za jeden dzień, 33 € za dwa dni i 47 € za trzy dni.

Dostępne są zniżki dla dzieci, seniorów i rodzin.