O nas
Kontakt

Worldcoin: projekt kryptograficzny, który chce podbić świat dzięki technologii identyfikacji opartej na tęczówce

Laura Kowalczyk

Worldcoin: projekt kryptograficzny, który chce podbić świat dzięki technologii identyfikacji opartej na tęczówce

Projekt kryptowaluty z systemem weryfikacji tożsamości opartym na tęczówce ma na celu umożliwienie firmom i rządom dostępu do najnowocześniejszej technologii identyfikacji.

Worldcoin, nowy projekt kryptowaluty, którego współzałożycielem jest Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, przygotowuje się do rozszerzenia swojej globalnej obecności.

Twórca bardzo popularnego chatbota ChatGPT chce zarejestrować więcej użytkowników na całym świecie, aby mogli korzystać z najnowocześniejszej technologii skanowania tęczówki i weryfikacji tożsamości, powiedział Reuterowi starszy menedżer firmy.

Innowacyjny projekt Worldcoin, który miał swój oficjalny debiut w zeszłym miesiącu, wymaga od użytkowników podania skanów tęczówki oka w zamian za cyfrowy identyfikator, a w niektórych krajach nawet darmową premię kryptowalutową jako zachętę do stworzenia „sieci tożsamości i finansów”.

„Realizujemy misję budowania jak największej społeczności finansowej i tożsamościowej” — powiedział Ricardo Macieira, dyrektor generalny na Europę w Tools For Humanity, firmie opracowującej technologię z siedzibą w San Francisco i Berlinie.

2,2 miliona użytkowników na całym świecie – Worldcoin

Pomimo niedawnych zawirowań w sektorze kryptograficznym, który ostatnio ucierpiał z powodu spektakularnego upadku FTX i innych dużych bankructw platform, Worldcoin twierdzi, że zarejestrowało się 2,2 miliona użytkowników, głównie w okresie próbnym w ciągu ostatnich dwóch lat.

W witrynach rejestracyjnych na całym świecie ludzie chętnie skanują swoje oczy przez błyszczącą kulę, lekceważąc obawy działaczy na rzecz ochrony prywatności, że dane biometryczne mogą zostać niewłaściwie wykorzystane.

Meksyk jest jednym z prawie trzydziestu krajów, w których uczestnicy pozwalają kuli, wyposażonej w kamery i nazwanej kulą, skanować ich tęczówkę.

„Czuję się trochę zdenerwowany, ponieważ nie wiem na pewno, co zrobią z moimi danymi biometrycznymi i danymi osobowymi. Ale jednocześnie jestem podekscytowany byciem częścią czegoś zupełnie innego, co moim zdaniem będzie częścią zmiany w gospodarce” – powiedział Reuterowi w Mexico City użytkownik Worldcoin, Diego Romero.

„To (prywatność) nie martwi mnie zbytnio” — dodał Jose Incera, inny użytkownik w stolicy Meksyku.

„Myślę, że w erze cyfrowej, w której żyjemy, nieuniknione jest rozpoczęcie udostępniania informacji; mając iPhone’a lub jakiekolwiek media społecznościowe, już udostępniasz wiele informacji. Wtedy różnica w stosunku do World ID nie jest tak duża, ale myślę, że jest jeszcze bezpieczniejsza” – dodał.

Macieira powiedział, że Worldcoin będzie kontynuował działalność w Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce i „wszystkich częściach świata, które nas zaakceptują”.

Sztuczna inteligencja i krypto dla uniwersalnego dochodu minimalnego

Altman i jego współzałożyciel, Alex Blania, mówią, że ambicje projektu wykraczają daleko poza sferę cyfrowej waluty,

„Jeśli się powiedzie, wierzymy, że Worldcoin może drastycznie zwiększyć możliwości ekonomiczne, skalować niezawodne rozwiązanie do odróżniania ludzi od sztucznej inteligencji online przy jednoczesnym zachowaniu prywatności, umożliwić globalne procesy demokratyczne i ostatecznie wskazać potencjalną ścieżkę do finansowanego przez sztuczną inteligencję UBI (uniwersalny dochód minimalny)”. – napisała para w oświadczeniu na stronie internetowej firmy.

Koncepcja uniwersalnego dochodu minimalnego zyskała popularność wśród wpływowych osobistości w Dolinie Krzemowej jako odpowiedź na zbliżające się zagrożenie zastąpienia wielu miejsc pracy sztuczną inteligencją (AI).

Obawy dotyczące prywatności wokół obiecującej technologii

Śmiałe aspiracje Worldcoin nie pozostały bez ich udziału w analizie.

Organy regulacyjne i działacze na rzecz ochrony prywatności wyrazili obawy dotyczące gromadzenia danych przez Worldcoin, w tym tego, czy użytkownicy wyrażają świadomą zgodę i czy jedna firma powinna być odpowiedzialna za przetwarzanie danych.

Bawarski Państwowy Urząd Nadzoru Ochrony Danych w Niemczech, który ma jurysdykcję w Unii Europejskiej, ponieważ Tools For Humanity ma tam swoje biuro, powiedział, że rozpoczął dochodzenie w sprawie Worldcoin w listopadzie 2022 r. z powodu obaw związanych z przetwarzaniem wrażliwych danych na dużą skalę.

Strażnicy danych w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech również powiedzieli, że przyglądają się temu projektowi.

Odnosząc się do obaw dotyczących prywatności, Worldcoin Foundation, podmiot z siedzibą na Kajmanach, powiedział w oświadczeniu, że przestrzega wszystkich przepisów dotyczących danych osobowych i będzie nadal współpracować w przypadku wniosków organów zarządzających o informacje na temat praktyk w zakresie prywatności i ochrony danych.

Witryna Worldcoin mówi, że projekt jest „całkowicie prywatny” i że dane biometryczne są albo usuwane, albo użytkownicy mogą zdecydować się na przechowywanie ich w formie zaszyfrowanej.