O nas
Kontakt

„Ludzkość rozkwita w społeczności”: miejscowi naprawiają swoje zepsute przedmioty za darmo w tej kafejce naprawczej

Laura Kowalczyk

„Ludzkość rozkwita w społeczności”: miejscowi naprawiają swoje zepsute przedmioty za darmo w tej kafejce naprawczej

Ta kawiarnia naprawcza czyni świat „szczęśliwszym miejscem”, naprawiając przedmioty i łącząc ludzi.

„To odrażające, gdy rzeczy się wyrzuca” — mówi Chris Murphy, organizator Tunbridge Wells Repair Cafe.

Chris jest typem osoby, która idzie na śmietnik i wychodzi z większą ilością rzeczy, niż z którymi poszedł. Robi porządek i naprawia zepsute przedmioty. I lubi łączyć ludzi.

Kiedy więc w 2019 roku dowiedział się o kawiarniach naprawczych od przyjaciela, jego następny krok był oczywisty.

„Dobrze pomyślałem, że nie mamy takiego, ja go założę” — mówi TylkoGliwice Green 51-latek z Tunbridge Wells w Wielkiej Brytanii.

Nieco ponad trzy lata później nadzoruje jedną z największych kawiarni naprawczych w południowo-wschodniej Anglii z 28 stacjami naprawczymi i 75 wolontariuszami.

„Są tutaj zepsute rzeczy, ludzie, którzy potrafią naprawić rzeczy, którzy mają etos charytatywny. Połącz je razem — bardzo mi się podoba ten pomysł” — wyjaśnia Chris.

Oto jak do tego doszło.

Imogen Murphy/Steve Collins
Chrisa Murphy’ego | Wolontariusze zespołu elektrycznego w Tunbridge Wells Repair Cafe

Co to jest kawiarnia naprawcza?

Kawiarnie naprawcze to bezpłatne, prowadzone przez społeczność miejsca spotkań, w których miejscowi mogą przynosić zepsute przedmioty, aby wolontariusze mogli je naprawić.

Sfrustrowana kulturą odrzucenia, holenderska ekolog Martine Postma wpadła na pomysł w Amsterdamie w 2009 roku.

Od tego czasu rozrósł się do globalnego ruchu, z kawiarniami w Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i nie tylko.

Imogen Murphy/Steve Collins
Przedmiot naprawiony w Tunbridge Wells Repair Cafe.

Jak założyć kawiarnię naprawczą

Chris wierzy, że każdy może założyć kawiarnię naprawczą.

„Nie ma nadrzędnego organu zarządzającego ani niczego w tym rodzaju. Wszystkie są niezależne” – mówi.

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, organizacja non-profit Repair Cafe International Martine oferuje cyfrowy zestaw startowy za dobrowolną jednorazową opłatą w wysokości 49 euro. Darowizny są wykorzystywane do promowania tej koncepcji, dostarczania wskazówek online dotyczących napraw i lobbowania na rzecz większej liczby towarów, które można naprawić.

Zestaw zawiera instrukcję krok po kroku, jak założyć kawiarnię, od znalezienia ekspertów-wolontariuszy i odpowiedniej lokalizacji, po zebranie odpowiednich narzędzi, stworzenie reklamy i znalezienie funduszy. Zawiera również szablony materiałów promocyjnych oraz formularze rejestracji i odpowiedzialności.

Imogen Murphy/Steve Collins
Tunbridge Wells Repair Cafe naprawia wszystko, od pluszowych zabawek po krzesła.

Podczas gdy Chris używał tego zestawu jako punktu wyjścia, on i jego armia ochotników przez lata wytyczyli własną ścieżkę.

„W grudniu 2021 r. mieliśmy idealną burzę… w ciągu trzech godzin przeszło 150 osób i mieliśmy te papierowe formularze” — mówi Chris. „To było jak bójka na babeczki… nagle zdaliśmy sobie sprawę, że cały system z papierowymi formularzami jest zepsuty”.

To skłoniło ochotnika obeznanego z technologią do wykorzystania swoich umiejętności programistycznych do stworzenia systemu online.

Pozwala odwiedzającym na wstępną rejestrację, przydzielenie stacji naprawczej i sprawdzenie, gdzie są w kolejce. System monitoruje, jak długo trwa każda naprawa, a wolontariusze wprowadzają wynik w celu gromadzenia danych. Oszczędza też całe mnóstwo czasu.

„Na koniec nie musimy niczego ręcznie wprowadzać — później wprowadzanie danych zajmowało nam wiele godzin” — mówi Chris. „Administrator jest teraz znacznie mniej”.

Imogen Murphy/Steve Collins
W Tunbridge Wells Repair Cafe jest 75 wolontariuszy.

Ile kosztuje prowadzenie kawiarni remontowej?

Kawiarnie naprawcze są prowadzone przez wolontariuszy i są bezpłatne. Jak więc są finansowane?

Tunbridge Wells Repair Cafe działa całkowicie dzięki darowiznom, wyjaśnia Chris. Gdy goście naprawią swoje przedmioty, są kierowani do punktu wyjścia, gdzie wolontariusze zbierają opinie i darowizny gotówką lub kartą. Średnio każdy odwiedzający przekazuje darowiznę w wysokości około 5 GBP (5,80 EUR).

Kawiarnia działa przez jeden dzień w miesiącu (z wyjątkiem sierpnia i grudnia) i przyjmuje każdorazowo około 70 gości, co oznacza, że ​​każde wydarzenie generuje około 350 funtów (406 euro).

Pieniądze, które zbierają, znacznie przekraczają koszty bieżące, które wynoszą około 43 GBP (50 EUR) na wydarzenie. Obejmuje to poczęstunek dla wolontariuszy i opłatę abonamentową w wysokości 30 GBP (35 EUR) za system online.

„Teraz jest to koszt niepodlegający negocjacjom, w przeciwieństwie do stosu formularzy i pisma ręcznego, którego nie można odczytać” — mówi Chris. Inne kawiarnie mogą również zarejestrować się w celu korzystania z tego systemu, wysyłając wiadomość e-mail na adres matt@repairmanager.co.uk.

Chris szacuje, że kawiarnia wydaje rocznie dodatkowe 600 funtów (696 euro) na narzędzia i sprzęt do napraw.

Oznacza to roczne koszty bieżące w wysokości około 1100 funtów (1276 euro) i roczne darowizny w wysokości około 4200 funtów (4874 euro). Ewentualna nadwyżka jest przekazywana na cele charytatywne.

„Moglibyśmy ubiegać się o fundusze rządowe, ale tak naprawdę ich nie potrzebujemy” — mówi Chris.

Imogen Murphy/Steve Collins
Stacje tekstylne i jubilerskie w Tunbridge Wells Repair Cafe.

Mogło to jednak być pomocne na początku: Chris przeznaczył około 2000 funtów (2320 euro) z własnych pieniędzy na uruchomienie projektu, które od tego czasu odzyskał dzięki darowiznom.

Obniża również koszty, przechowując cały sprzęt – pięć pudełek – we własnym domu między wydarzeniami.

„Ludzie mówią, że moglibyśmy kupić mnóstwo części zamiennych. Ale to w mojej szopie!

„Idealne byłoby, gdybyśmy mieli lokal, w którym moglibyśmy zamknąć i przechowywać tam rzeczy, a następnie po prostu je wywieźć” – dodaje.

Imogen Murphy/Steve Collins
Tunbridge Wells Repair Cafe łączy ludzi.

Jakie przedmioty można zabrać do kawiarni naprawczej?

Każda kawiarnia naprawcza jest inna. W tym w Tunbridge Wells znajdują się stacje naprawcze obejmujące sprzęt elektryczny, mechaniczny, ostrzenie noży (w tym narzędzia ogrodnicze), IT, biżuterię, odzież i tekstylia oraz różne przedmioty.

„Ogólnie rzecz biorąc, mieliśmy naprawdę dobry wskaźnik sukcesu, co jest fantastyczne” — ujawnia Chris.

Niektóre z najczęściej przywożonych przedmiotów do stacji napraw elektrycznych to czajniki, tostery, ekspresy do kawy, suszarki do włosów, odtwarzacze CD, skutery, odkurzacze, nożyce do żywopłotu i lampy.

Imogen Murphy/Steve Collins
Stacje napraw obejmują zarówno tekstylia, jak i urządzenia elektryczne.

Mechaniczna stacja naprawcza widzi wiele zegarów, pozytywek i zabawek mechanicznych.

„Kupujemy stare zegary z kukułką. Ludzie są zachwyceni, kiedy znów zaczynają pracować – po prostu są bardzo, bardzo szczęśliwi” — mówi Chris.

Stanowisko IT zwykle zajmuje się wymianą ekranu laptopa, problemami z oprogramowaniem oraz napędami CD i DVD.

Odwiedzający udają się do punktu jubilerskiego, aby naprawić zepsute zapięcia i zawiązać korale. Podczas gdy stacja rozmaitości przyjmuje wszystko, od potłuczonej ceramiki po wypchane zabawki, krzesła, walizki, a nawet parasole.

„Nie zawsze wygląda ładnie, jak nowy, ale kogo to obchodzi?”, żartuje Chris.

Do tej pory kawiarnia przeszła ponad 1000 napraw i zebrała tysiące funtów na cele charytatywne.

Imogen Murphy/Steve Collins
Tunbridge Wells Repair Cafe naprawia wszystko, od niedźwiedzi po krzesła.

Jak znaleźć ochotników do swojej kawiarni naprawczej

Aby rozpocząć, Chris zamieścił artykuł w lokalnej gazecie. Prowadził również okrzyki na Facebooku i Nextdoor, platformie mediów społecznościowych dla dzielnic, dostępnej w Wielkiej Brytanii, Holandii i USA.

„Miałem niesamowitą falę ludzi (którzy powiedzieli)„ Tak, zdecydowanie podam to moim nazwiskiem ”- wspomina.

100 mieszkańców wzięło udział w jego spotkaniu wprowadzającym w Trinity Tunbridge Wells, dawnym kościele, w którym obecnie mieści się centrum teatru i sztuki zorientowane na społeczność oraz kawiarnia naprawcza – bezpłatnie.

„Zadawali mnóstwo pytań. Większość odpowiedzi brzmiała: „Nie mam pojęcia, nigdy wcześniej nie korzystałem z takiego rozwiązania” — wyjaśnia Chris. Mówi, że dobrze wykorzystał swoje wcześniejsze doświadczenie w prowadzeniu firmy szkoleniowej na etapie zakładania firmy.

Ostatecznie 75 osób zgłosiło się jako wolontariusze, a potrzeba około 40, aby kawiarnia działała na pełnych obrotach.

Imogen Murphy/Steve Collins
Różne stacje naprawcze | Biegacze w kawiarni naprawczej Tunbridge Wells

Kto może zostać wolontariuszem w kawiarni naprawczej?

Każdy może zostać wolontariuszem w kawiarni remontowej. Przydatne są umiejętności lub zainteresowanie określonym obszarem napraw – choć niektórych z nich można łatwo się nauczyć.

Ci, którzy są mniej poręczni, nadal mogą stanowić istotną część procesu.

Biegacze są „oczami i uszami stacji naprawczej”, mówi Chris. Monitorują kolejki i dostępność, wskazując ludziom ich stacje naprawcze i przedstawiając wolontariuszy odwiedzającym.

W Tunbridge Wells Repair Cafe około 75 procent wolontariuszy to emeryci. Ale kawiarnia ma również wolontariuszy w wieku 20 lat, którzy „po prostu mają zainteresowanie i pasję”, dodaje.

„Spotykają różnych ludzi, nawiązują przyjaźnie i widzą rzeczy, których normalnie nie naprawiliby. Zaspokaja więc tę ciekawość i przyzwyczajenie”.

Imogen Murphy/Steve Collins
Nawet zepsuty parasol można naprawić.

Dla Chrisa to poczucie wspólnoty sprawia, że ​​wszystko jest tego warte.

Mocno wierzę, że ludzkość rozkwita we wspólnocie.

Chrisa Murphy’ego

Kawiarnia naprawcza Tunbridge Wells

„Głęboko wierzę, że ludzkość rozkwita we wspólnocie” — mówi. „Chodzi o łączenie ludzi jako ludzi.

„A dla mnie pomysł, że w jakiś sposób uczyniłem świat szczęśliwszym miejscem, mam nadzieję, że zdrowszym i bardziej zrównoważonym – śpię łatwiej, wiedząc, że to robię”.