O nas
Kontakt

Mark Drakeford, pierwszy minister Walii, opuści parlament w następnych wyborach

Laura Kowalczyk

Mark Drakeford, pierwszy minister Walii, opuści parlament w następnych wyborach

Oczekuje się, że pierwszy minister ustąpi ze stanowiska pierwszego ministra w ciągu najbliższych dwóch lat.

LONDYN — Mark Drakeford opuści Senedd podczas następnych wyborów w 2026 r., potwierdził pierwszy minister Walii.

W sesji pytań i odpowiedzi z przewodniczącą walijskiego parlamentu Elin Jones, Drakeford powiedział, że „ważne jest odświeżenie” na szczycie walijskiej polityki.

Drakeford jest pierwszym ministrem zdecentralizowanego rządu Walii i liderem Walijskiej Partii Pracy od grudnia 2018 r.

Wcześniej zapowiedział, że zrezygnuje z funkcji pierwszego ministra w obecnej kadencji parlamentu, ale w środę potwierdził swój plan całkowitej rezygnacji z walijskiego parlamentu. Nie wyznaczył jeszcze daty swojej rezygnacji ze stanowiska pierwszego ministra, choć oczekuje się, że ustąpi w przyszłym roku.

„Myślę, że tym, którzy będą wykonywać tę pracę w przyszłości, trudno będzie mieć za sobą ludzi takich jak ja” — powiedział Drakeford.

„Nie zamierzam być członkiem Senedd po 2026 roku, ale nie zamierzam wycofać się z debaty ani przestać myśleć o przyszłości Walii” – dodał.

Ustawodawca po lewej stronie podziałów frakcyjnych Partii Pracy, Drakeford w dużej mierze kontynuował dominację walijskiej Partii Pracy w zdecentralizowanej polityce kraju – ostatnio wygrał kolejną kadencję jako pierwszy minister po wyborach w Senedd w 2021 r., po tym, jak jego reputacja została wzmocniona dzięki zarządzaniu pandemią koronawirusa w Walia.