O nas
Kontakt

Matka hiszpańskiego prezydenta piłki nożnej Luisa Rubialesa prowadzi strajk głodowy w związku z leczeniem syna

Laura Kowalczyk

Matka hiszpańskiego prezydenta piłki nożnej Luisa Rubialesa prowadzi strajk głodowy w związku z leczeniem syna

W desperackim posunięciu matka hiszpańskiego piłkarza zamknęła się w kościele w południowej Hiszpanii i ogłosiła strajk głodowy, podczas gdy prokuratorzy wszczynają śledztwo w sprawie jego postępowania.

Tydzień po tym, jak Luis Rubiales, prezes Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej, pocałował Hiszpankę Jenni Hermoso podczas ceremonii wręczenia nagród Pucharu Świata Kobiet, jej reputacja legła w gruzach, a jej przyszłość wisiała na włosku.

W desperackiej próbie obrony syna Ángeles Béjar, matka Rubialesa, zamknęła się w kościele Divina Pastora w Motril w południowej Hiszpanii i rozpoczęła strajk głodowy.

Mówi, że nie przestanie, dopóki władze nie znajdą rozwiązania dla „nieludzkiego i krwawego pościgu, jaki toczą przeciwko mojemu synowi coś, na co on nie zasługuje”.

Stało się to tego samego dnia, w którym hiszpańska prokuratura wszczęła „dochodzenie” w sprawie skarg na Luisa Rubialesa, dając Hermoso szansę na postawienie mu zarzutów o napaść na tle seksualnym.

Na podstawie zeznań zawodnika prokurator nie ma wątpliwości, że pocałunek w usta Rubialesa „nie nastąpił za jego zgodą”.

Według hiszpańskich mediów niektórzy prezesi regionalnych związków piłkarskich rozważają wotum nieufności wobec Rubialesa.

Nieograniczony strajk głodowy

Matka Rubiales powiedziała hiszpańskiej agencji prasowej EFE, że pozostanie w kościele „dzień i noc” i będzie strajkować „na czas nieokreślony”, dopóki sprawiedliwość nie stanie się jej synowi.

Po wyjściu księdza kobieta pozostała w kościele parafialnym wraz z siostrą.

Matka Luisa Rubialesa poprosiła Jenni Hermoso, aby „powiedziała prawdę” i „podtrzymała wersję, którą miała na początku incydentu”.

Prezydent Hiszpańskiej Federacji, której przywództwo było już naznaczone skandalicznymi sukcesami, zrujnował swoją karierę, obrażając miliony ludzi na całym świecie swoim zachowaniem podczas finału w Sydney w Australii, kiedy także w geście chwycił się za krocze zwycięstwa.

„Rubiales nie może już kierować hiszpańską piłką nożną” – powiedziała hiszpańska minister María Jesús Montero w niedzielę, dzień po tymczasowym zawieszeniu na 90 dni przez FIFA.

„Zmęczyliśmy się nim, kiedy swoją nieznośną postawą zrujnował wielki triumf kobiecej piłki nożnej”.

Alessandra Tarantino/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Hiszpańska Jennifer Hermoso (z prawej) i główny trener Jorge Vilda słuchają pytań reporterów podczas konferencji prasowej.

FIFA podjęła działania przeciwko Rubialesowi po tym, jak odmówił on rezygnacji i poinformował w piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu stowarzyszenia, że ​​stał się ofiarą „polowania na czarownice” prowadzonego przez „fałszywe feministki”.

W dniu, który zapisze się jako jeden z najbrzydszych w hiszpańskiej piłce nożnej, Rubiales powiedział, że napastnik Jenni Hermoso zgodziła się na „wzajemny” pocałunek.

Hermoso odpowiedziała w dwóch oświadczeniach, że to nieprawda i że uważa się za ofiarę nadużycia władzy. Oskarżyła także federację o próbę wywarcia na niej nacisku, aby poparła Rubialesa.

Federacja odpowiedziała, mówiąc, że kłamią i że zamierzają podjąć przeciwko nim kroki prawne.

W ramach decyzji o zawieszeniu Rubialesa sędzia dyscyplinarny FIFA Jorge Palacio nakazał Rubialesowi i związkowi powstrzymanie się od kontaktowania się z Hermoso.