O nas
Kontakt

Meczety i zabytkowe domy jako cuda architektury Kataru

Laura Kowalczyk

Media City

Cuda designu Kataru nie kończą się na drapaczach chmur w Doha. Wiele meczetów o unikalnych wzorach przyczynia się do bogactwa architektonicznego kraju. Katar pracuje również nad zachowaniem zabytkowych domów z ich unikalnymi cechami, jako świadectwa swoich skromnych początków.

W tym odcinku zespół Qatar 365 podróżował po mieście, aby poznać niektóre cuda architektury Kataru.

Znany na całym świecie katarski architekt Ibrahim Al Jaidah mówi Aadelowi Haleemowi, że jest dumny ze swojej pracy, która przyczyniła się do modernizacji miasta. Dzieli się przemyśleniami na temat ewolucji tożsamości architektonicznej Kataru na przestrzeni ostatnich 20 lat, podkreślając zarówno kreatywność, jak i różnorodność.

W Katarze znajduje się ponad 2000 meczetów, które stanowią integralną część krajobrazu. Aadel odkrył, że niektóre z nich mają wyjątkową konstrukcję, nadając współczesny charakter tradycyjnym miejscom kultu, jak na przykład meczet Education City lub tak zwany „przechylony meczet” zaprojektowany przez JE szejka Faisala bin Qassima Al Thaniego.

Katar to nowoczesny kraj, który wciąż zwraca uwagę na dziedzictwo i tradycje z przeszłości, o czym przekonała się Laila Humairah, odwiedzając wioskę dziedzictwa Old Al Rayyan Fundacji Katar. Tradycyjne domy zostały zachowane, a ich wyjątkowe cechy są świadectwem skromnych początków kraju.