O nas
Kontakt

Miasto drży: po Brexicie z cennego londyńskiego sektora bankowego odchodzi 7 000 miejsc pracy

Laura Kowalczyk

Miasto drży: po Brexicie z cennego londyńskiego sektora bankowego odchodzi 7 000 miejsc pracy

Dublin, Frankfurt i Paryż rywalizują o udział w rynkach usług finansowych, niegdyś zdominowanych przez Londyn.

Wydaje się, że po brexicie rola Londynu jako europejskiego króla usług finansowych znajduje się pod presją takich krajów jak Paryż, Frankfurt i Dublin.

Chociaż najstraszniejsze prognozy dotyczące exodusu ćwierć miliona pracowników City po rozstaniu z Brukselą się nie sprawdziły, nowy raport sugeruje, że 7 000 stanowisk w sektorze zostało przeniesionych poza Wyspy Brytyjskie.

I choć być może nie doszło do hurtowej zmiany na europejskich rynkach finansowych, niektórzy eksperci uważają, że reorganizacji i ponownej kalibracji podlegają określone sektory, takie jak bankowość inwestycyjna.

„Londyn jest nadal postrzegany jako globalny gracz finansowy, ale niekoniecznie jako jednolite europejskie centrum usług finansowych i myślę, że właśnie to zmieniło się w wyniku brexitu” – David Henig, który współpracuje z Centrum Europejskim dla Międzynarodowej Ekonomii Politycznej, powiedział TylkoGliwice.

„Teraz ludzie myślą, że europejskim centrum finansowym jest nie tylko Londyn, ale inne miejsca. Mógłby to być Paryż lub Amsterdam. Mógłby to być Dublin”.

Peter Lawlor, były główny ekonomista Niemieckiej Giełdy, uważa, że ​​brexit zdecydowanie negatywnie wpłynął na losy Londynu, dodał jednak, że jest za wcześnie, aby przewidywać przyszłość.

„Nie sądzę, że w Wielkiej Brytanii myślenie strategiczne zostało właściwie zrealizowane” – powiedział. „Frankfurt był zainteresowany, Paryż był bardzo zainteresowany – wiadomo o zachętach zaproponowanych w różnych miastach europejskich.

„To powiedziawszy, gdzie to się ostatecznie skończy? Cokolwiek ostatecznie może oznaczać? ​​Jest za wcześnie, aby powiedzieć”.