O nas
Kontakt

Microsoft współpracuje z francuskim start-upem Mistral AI, przedstawiając nowy model wielkojęzykowy

Laura Kowalczyk

Mistral founders Arthur Mensch, Guillaume Lampe, Timothee Lacroix

Microsoft zainwestował już miliardy w amerykańskiego twórcę chatbotów AI, OpenAI.

Microsoft i francuski mistrz sztucznej inteligencji (AI) Mistral AI zawarły umowę, która wprowadzi na rynek nowy model sztucznej inteligencji start-upu, ogłosiła w poniedziałek firma.

Firma z siedzibą w Paryżu zaprezentowała swój nowy model dużego języka (LLM) – podstawową technologię, która napędza produkty generatywnej sztucznej inteligencji.

Firma nazywa się Mistral Large i twierdzi, że „osiąga najwyższe możliwości rozumowania” i biegle włada językiem francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim.

Mistral zaprezentował także swojego wielojęzycznego asystenta konwersacyjnego o imieniu Le Chat (kot), który według 10-miesięcznej firmy „jest natywnie wielojęzyczny i oferuje pedagogiczny i zabawny sposób poznawania technologii Mistral AI”.

Partnerstwo z Microsoftem oznacza, że ​​dla klientów Azure będzie dostępna usługa przetwarzania w chmurze Microsoft Mistral Large. Technologiczny gigant będzie miał także niewielkie udziały w Mistralu, ale nie ujawniono, ile.

„To dla nas znaczący kamień milowy, ponieważ niezrównana wydajność tego wielojęzycznego modelu będzie w dalszym ciągu przesuwać granice tego, co jest możliwe w przypadku pionierskiej sztucznej inteligencji” – powiedział w komunikacie prasowym Arthur Mensch, współzałożyciel i dyrektor generalny Mistral AI.

„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy ogłosić dostępność Mistral Large na platformie Azure AI. Zaufanie Microsoftu do naszego modelu to krok naprzód na naszej drodze do oddania pionierskiej sztucznej inteligencji w ręce wszystkich”.

W grudniu Mistral został wyceniony na około 2 miliardy euro, aby osiągnąć status jednorożca, a firma jest wyceniana na 1 miliard euro.

Microsoft stawia na sztuczną inteligencję, inwestując już 13 miliardów dolarów (12 miliardów euro) w twórcę ChatGPT OpenAI.

Podczas gdy OpenAI jest modelem sztucznej inteligencji o zamkniętym kodzie źródłowym, co oznacza, że ​​kod źródłowy jest prywatny, Mistral jest w większości oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że ​​oprogramowanie można bezpłatnie modyfikować i rozpowszechniać.

Microsoft nie jest jedyną firmą Big Tech, która wkroczyła w erę sztucznej inteligencji. Amazon i Google również intensywnie inwestują w budowanie generatywnej sztucznej inteligencji.