O nas
Kontakt

Międzynarodowy Dzień Muzyki Dziwnej: 7 niszowych gatunków, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Laura Kowalczyk

Międzynarodowy Dzień Muzyki Dziwnej: 7 niszowych gatunków, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Dziwnej przedstawiamy listę 7 niszowych gatunków, które warto poznać. Ale o ilu z nich słyszałeś?

Dziś (24 sierpnia) przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki Dziwnej – okazja do wyjścia poza strefę komfortu i posłuchania gatunków muzyki, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkałeś.

Pomysłodawcą tego dnia jest nowojorski muzyk Patrick Grant, który wierzy, że poszerzanie muzycznych horyzontów może zmienić także sposób, w jaki społeczeństwo postrzega inne aspekty życia.

Na cześć tego dnia przygotowaliśmy listę 7 mało znanych i dziwacznych gatunków muzycznych, o których być może nigdy nie słyszałeś.

Więc weź słuchawki i przygotuj się na świat dziwnej i wspaniałej muzyki.

1) Małe litery

Małe litery to ekstremalna forma ambientowego minimalizmu, której pionierem był artysta Steve Roden (który ukuł tę nazwę).

Gatunek ten składa się głównie z bardzo cichych, zwykle niesłyszalnych dźwięków, które są wzmacniane do ekstremalnych poziomów. Stara się walczyć z nadmiarem hałasu w większości muzyki i zamiast tego skupiać się na skomplikowanych szczegółach słyszanych w życiu codziennym.

Steve Roden spopularyzował ten ruch albumem zatytułowanym „Forms of Paper”, na którym przez prawie 54 minuty nagrał, jak na różne sposoby radzi sobie z papierem.

Kto by pomyślał, że kartka papieru może być instrumentem muzycznym?

2) Rozdz. Hop

Zastanawiałeś się kiedyś, co byś zyskał, gdybyś przyjął hip hop, ale uczynił go kwintesencją brytyjskiego stylu?

Brzmiałoby to trochę jak Chap Hop.

Gatunek satyryczny wywodzi się z Anglii i zawiera elementy brytyjskiej „kultury facetów”, stereotypowe angielskie obsesje, takie jak oglądanie krykieta i picie herbaty, z klasycznymi tropami rapu i hip-hopu.

Chap Hop został zapoczątkowany na początku XXI wieku przez artystów komediowych, takich jak Mr.B the Gentleman Rhymer i Professor Elemental.

3) Urządzenia parowe

Vaporware to mikrogatunek muzyki elektronicznej, który pojawił się w Internecie na początku 2010 roku.

Muzyka koncentruje się wokół sampli muzyki z wind, muzyki lounge i smooth jazzu z lat 80. i 90., które są posiekane, zniekształcone i przesunięte w celu stworzenia poczucia melancholijnej nostalgii.

Czerpiąc z popkultury z przeszłości, Vaporwave kładzie taki sam nacisk na estetykę wizualną, jak na samą muzykę.

Przejrzysty styl wizualny łączy stare obrazy i projekty stron internetowych z początków Internetu i łączy je z bardziej futurystycznymi elementami, takimi jak cyberpunk i glitch art.

4) Nintendocore

Gdyby Mario i Luigi zapuścili włosy, zaczęli nosić czarne skórzane kurtki i grać na gitarze elektrycznej, mogłoby skończyć się na czymś w rodzaju Nintendocore.

Nintendocore łączy muzykę chiptune i retro z gier wideo z heavy metalem i hardcorowym punkiem, tworząc unikalne, agresywne i nostalgiczne brzmienie.

Pionierem tego gatunku był na początku XXI wieku Horse the Band, którego frontman Nathan Winneke ukuł nazwę gatunku.

Jeśli po raz pierwszy zanurzasz się w muzykę Nintendocore, sprawdź także muzykę The NESkimos, An Albatross i Minibosses.

5) Niemieckie reggae

Kiedy myślisz o reggae, prawdopodobnie od razu myślisz o Jamajce, Bobie Marleyu i The Wailers.

Ale czy wiesz, że Niemcy mają historię związaną z tym wyluzowanym gatunkiem od końca lat 70.?

Pierwsze pokolenie niemieckich muzyków reggae składało się głównie z białej młodzieży z klasy średniej, która chciała stworzyć dla siebie inną subkulturę.

Jednak dopiero w połowie lat 90., wraz z wydaniem albumów niemieckiego artysty „Gentleman”, gatunek ten zaczął się naprawdę rozwijać.

Berlińskiej grupie Seeed udało się na przełomie tysiącleci przyciągnąć nowe pokolenie słuchaczy wyjątkową fuzją reggae, dancehallu i hip hopu.

Posłuchajcie ich utworu „Aufstehn” powyżej.

6) Gabber

Gabber, podgatunek hardcorowego techno, można określić jako heavy metal świata EDM.

Powstał w latach 90. jako podziemny ruch antysystemowy w Holandii, jako reakcja na nadmiernie popową muzykę techno graną wówczas w klubach.

W rezultacie Gabber ma znacznie bardziej miejskie brzmienie i jest mniej mainstreamowy niż większość innych gatunków.

Muzyka charakteryzuje się niezwykle szybkimi tempami (ponad 190 uderzeń na minutę), zniekształconymi wzorami bębnów basowych 4×4, wykrzykiwanymi wokalami i ryczącymi, przestrojonymi syntezatorowymi riffami.

Aby dowiedzieć się, jaki wpływ miał ten gatunek, sprawdź muzykę Marca Acardipane, Paula Elastica i Petera-Paula Pigmansa (3 Steps Ahead).

7) Dom Czarownicy

Ostatni niszowy gatunek na naszej liście może być idealnym materiałem do słuchania podczas następnej imprezy Halloween.

Witch House to mroczny mikrogatunek muzyki elektronicznej o tematyce okultystycznej, który pojawił się na przełomie lat 2000 i 2010.

Muzyka jest pod silnym wpływem posiekanych i pokręconych hiphopowych pejzaży dźwiękowych oraz eksperymentów z noisem.

Często zawiera spowolnione i mocno przetworzone próbki popularnych piosenek – jak pokazano powyżej w przebojowym singlu Blvxk Ceiling „Young” z udziałem Janelle Monáe.