O nas
Kontakt

Minister obrony Wielkiej Brytanii rezygnuje ze stanowiska, gdy Sunak rozpoczyna przygotowania do wyborów powszechnych

Laura Kowalczyk

Minister obrony Wielkiej Brytanii rezygnuje ze stanowiska, gdy Sunak rozpoczyna przygotowania do wyborów powszechnych

Ustępujący Ben Wallace jest jedynym ministrem, który sprawował funkcję wszystkich trzech ostatnich przywódców Partii Konserwatywnej.

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace złożył rezygnację, a jego miejsce zajmie Grant Shapps, obecny Sekretarz Stanu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero.

To piąte stanowisko Shappsa w rządzie w ciągu niecałego roku. Wcześniej pełnił funkcję Sekretarza ds. Transportu, Sekretarza ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych – przy czym tę funkcję pełnił przez zaledwie sześć dni podczas upadku rządu Liz Truss jesienią ubiegłego roku.

Shapps przejmuje stery, podczas gdy Wielka Brytania w dalszym ciągu wspiera Ukrainę w walce z rosyjską inwazją, w tym za pomocą bardzo potrzebnego sprzętu wojskowego.

Niektórzy interpretują zmianę kadrową w MON jako preludium do szerszych przetasowań, które pozwolą Sunakowi przygotować się do wyborów powszechnych, które muszą się odbyć do końca przyszłego roku.

W obecnej sytuacji Partia Konserwatywna ma niezwykle trudną drogę do utrzymania władzy po 13 latach rządów i czterech zmianach premiera.

Zdjęcie AP
Ben Wallace odwiedza Estonię, styczeń 2023 r.

Latem Wallace oznajmił, że ma zamiar wycofać się z życia politycznego po dziewięciu latach sprawowania rządów, w tym czterech na najwyższym stanowisku w obronie.

„Zostałem wybrany na posła do parlamentu w 2005 roku i po tylu latach nadszedł czas, aby zainwestować w aspekty życia, które zaniedbałem i odkryć nowe możliwości” – napisał w swoim liście rezygnacyjnym opublikowanym przez premiera Rishi Biuro Sunaka.

Wallace odegrał kluczową rolę we wsparciu Zachodu dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Pojawiło się jego nazwisko jako potencjalny kandydat na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, nie udało mu się jednak zapewnić sobie poparcia Stanów Zjednoczonych, ponownie wybrano Norwega Jensa Stoltenberga.

Wybrany do brytyjskiego parlamentu na 18 lat Ben Wallace jest najdłużej urzędującym ministrem obrony od czasów Winstona Churchilla – objął to stanowisko w 2019 r., po sprawowaniu funkcji ministra bezpieczeństwa za czasów Theresy May.

Jest jedynym ministrem z teką wyższego szczebla, który pozostał na stanowisku u trzech ostatnich premierów: Borisa Johnsona, Liz Truss, a obecnie Sunaka.