O nas
Kontakt

Ministrowie spraw zagranicznych UE wzywają do spotkania z krajami kandydującymi

Laura Kowalczyk

Ministrowie spraw zagranicznych UE wzywają do spotkania z krajami kandydującymi

Ministrowie spraw zagranicznych UE wezwali w czwartek do spotkania ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Bałkanów Zachodnich – wszystkimi krajami kandydującymi do bloku – do końca września w celu omówienia procesu rozszerzenia.

„Myślę, że wojna na Ukrainie miała skutek uboczny, polegający na przyspieszeniu procesu rozszerzenia, który z pewnością jest procesem opartym na zasługach” – powiedział Wysoki Komisarz UE Josep Borrell z Toledo w Hiszpanii po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych z w całym bloku 27 krajów.

Borrell powiedział, że to spotkanie nada polityczny impuls procesowi, wyznaczy cel polityczny i „horyzont”, ponieważ UE będzie musiała przygotować się na przyjęcie potencjalnie 10 kolejnych członków.

Jednak w miarę jak perspektywa przystąpienia Ukrainy do bloku staje się coraz bardziej realna, pojawiają się pytania, jak można tego dokonać bez narażania projektu integracji europejskiej.

Na myśl przychodzą mi zwłaszcza kwestie budżetowe i problemy związane z zarządzaniem.

Analitycy widzą dynamikę rozszerzenia, ale UE najpierw musi się zreformować.

„Państwa członkowskie dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, co oznacza reforma, i zmagać się z nią, co dla nich zmieni, jakie korzyści odniosą i w jaki sposób muszą wnieść wkład do UE” – Mathieu Droin, analityk w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie, powiedział TylkoGliwice.

„Po pierwsze, Ukraina jest w stanie się zreformować. Widzimy, że są naprawdę zaangażowani i wykonali ogromną pracę w ciągu jednego roku, co robi wrażenie. Nadal jednak nie jest jasne, w jaki sposób UE planuje to zrobić, ponieważ istnieje wiele pytań dotyczących procesu decyzyjnego w UE dotyczącego ponownej kalibracji różnych programów, na przykład rolnictwa, w sytuacji gdy Ukraina jest głównym krajem rolniczym”.

Tymczasem Węgry w dalszym ciągu blokują ósmą transzę pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 mln euro.

Budapeszt argumentuje, że wyznaczenie węgierskiego banku OTP na sponsora wojny jest „nie do przyjęcia”.

Rząd chce całkowitego skreślenia nazwy z ukraińskiej czarnej listy jako warunku dalszej pomocy wojskowej.

Jednym z priorytetów hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE jest utrzymanie skoordynowanego wsparcia dla Ukrainy i robienie tego poprzez wzmacnianie jedności europejskiej.

Aby zapewnić trwałość pomocy dla Ukrainy, UE przewiduje utworzenie funduszu pomocowego dla tego kraju w wysokości do 5 miliardów euro rocznie na lata 2024–2027, który zostałby zintegrowany z Europejskim Instrumentem na rzecz Pokoju.

Borrell wskazał, że ministrowie omówili tę kwestię i mają nadzieję, że uda się zawrzeć porozumienie przed końcem roku.

Oceniono także status misji szkoleniowej ukraińskiego personelu wojskowego prowadzonej przez siły zbrojne państw członkowskich. Według Borrella łącznie przeszkolonych zostało już 25 tys. żołnierzy ukraińskich, a cel przeszkolenia 30 tys. do końca roku zostanie osiągnięty wcześniej niż planowano, czyli do końca października.

Wysoka Przedstawiciel zaproponowała zatem ministrom podniesienie w nadchodzących miesiącach celu do 40 000 przeszkolonego ukraińskiego personelu wojskowego.