O nas
Kontakt

Misja Odyseusza umieściła dzieło Jeffa Koonsa na Księżycu

Laura Kowalczyk

Moon

Pierwszy w historii komercyjny statek kosmiczny wylądował właśnie na Księżycu. Na pokładzie znajdowały się rzeźby amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa.

Intuitive Machines, firma z siedzibą w Houston w Teksasie, wylądowała swoim robotem Odysseus w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Lądowanie jest znaczące, ponieważ stanowi pierwszy raz od 1972 roku, kiedy amerykański statek dotarł na powierzchnię Księżyca.

Jest to także pierwszy raz, kiedy prywatny statek kosmiczny dotarł na Księżyc, a wszystkie poprzednie próby były podejmowane przez rządowe agencje kosmiczne, takie jak NASA. Chociaż sama misja była wynikiem współpracy Intuitive Machines, NASA i SpaceX.

Odyseusz został wysłany, aby zbadać pył księżycowy i zbadać biegun południowy w poszukiwaniu śladów lodu. Na pokładzie Odyseusza znajdował się także wyjątkowy obiekt kulturowy.

Zaprojektowane przez znanego amerykańskiego rzeźbiarza Jeffa Koonsa „Fazy Księżyca” składają się ze 125 unikalnych kulek ze stali nierdzewnej, które reprezentują różne fazy Księżyca.

„Fazy Księżyca” zostały dołączone do Odyseusza w pudełku na zewnątrz statku. Podczas gdy ten element dzieła pozostanie na Księżycu na zawsze, inny element pozostanie na Ziemi, a końcowy element będzie istniał w formie NFT.

„Każde dzieło sztuki zawarte w albumie „Moon Phases” jest powiązane z ludźmi, którzy dokonali osiągnięć w historii ludzkości” – wyjaśnia komunikat prasowy dotyczący tego dzieła.

Wizualizacja Jeffa Koonsa: Fazy księżyca
Wizualizacja Jeffa Koonsa: Fazy księżyca

„Lista nazwisk jest uniwersalna i obejmuje osoby z różnych części świata, dziedzin i okresów, od Platona, Nefertiti, Artemisii Gentileschi, Andy’ego Warhola, Gabriela Garcíi Márqueza, Mahatmy Gandhiego, Sojourner Truth, Leonarda da Vinci, Adę Lovelace , wśród nich David Bowie i Helen Keller. Te i inne nazwiska zostaną indywidualnie wywieszone przed fazami księżyca, upamiętniając postacie z okazji misji na Księżyc. W ten sposób Koons honoruje niektóre z największych osiągnięć przeszłości, aby inspirować przyszłe pokolenia.

Czy na Księżycu znajdują się inne dzieła sztuki?

Dzieło Koonsa nie jest pierwszym dziełem sztuki, które dotarło na Księżyc. Pomijając flagi narodowe (choć są to prawdopodobnie dzieła sztuki), pierwsze dzieło sztuki umieszczone na Księżycu miało miejsce w 1971 roku.

Na potrzeby misji Apollo 15 belgijskiemu artyście Paulowi Van Hoeydonckowi zlecono stworzenie „Upadłego astronauty”, aluminiowej rzeźby przedstawiającej stylizowanego astronautę.

Figurkę o średnicy 8,9 cm zaprojektowano tak, aby była lekka, solidna i odporna na ekstremalne wahania temperatury powierzchni Księżyca. Został on umieszczony przez Davida Scotta 1 sierpnia 1971 r. obok tablicy pamiątkowej z nazwiskami ośmiu astronautów amerykańskich i sześciu kosmonautów radzieckich.