O nas
Kontakt

Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet 2023: nowi faworyci i szokujące wyjścia

Laura Kowalczyk

Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet 2023: nowi faworyci i szokujące wyjścia

Niewielu mogło przewidzieć, że osiem drużyn wciąż będzie walczyć, gdy trzy tygodnie temu rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Kobiet w Australii i Nowej Zelandii. We współpracy z Media City Qatar.

Został okrzyknięty turniejem niespodzianek, ponieważ niewiele osób mogło przewidzieć, że osiem drużyn wciąż pozostanie w grze, gdy trzy tygodnie temu rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Kobiet w Australii i Nowej Zelandii.

Oba kraje po raz pierwszy będą gospodarzami Mistrzostw Świata FIFA, mężczyzn i kobiet, i sprostały oczekiwaniom.

Do tej pory sprzedano ponad 2 miliony biletów. Międzynarodowe wskaźniki oglądalności biją rekordy. W Nowej Zelandii prawie 40% ogólnej populacji oglądało swój zespół w pierwszym meczu.

Po fascynującej ceremonii otwarcia w Auckland, współgospodarze, Nowa Zelandia, rozpoczęli turniej od historycznego zwycięstwa 1:0 nad Norwegią. W tym samym czasie Australia zakończyła wymarzony dzień otwarcia dla Oceanii, pokonując Irlandię tym samym wynikiem.

Faza grupowa była pełna zwrotów akcji. Wyeliminowanie zdobywców poprzednich pucharów, Niemiec, było dla wielu szokiem. Podobnie jak faworyci Brazylia i Kanada, którzy również zostali znokautowani. Największą niespodzianką byli czterokrotni mistrzowie i zdobywcy pucharów USA, których Szwedzi pokonali w rzutach karnych w pierwszej rundzie pucharowej.

Po odejściu Brazylii i USA żegnamy dwie ikony futbolu. Rok 2023 będzie prawdopodobnie ostatnim dużym turniejem dla brazylijskiej legendy Marty Vieiry da Silvy i Meghan Rapinoe z USA.

„Są gigantami kobiecej piłki nożnej”, wyjaśniła dziennikarka BBC Sport, Emma Sanders, „nie tylko kobiecej piłki nożnej, ale piłki nożnej w ogóle”.

„Meghan Rapinoe jest byłą zdobywczynią Złotej Piłki. Zdobyła tytuł Pucharu Świata. Wygrała prawie wszystko, co było do wygrania. Więc tak, była fenomenalną zawodniczką i osobą na boisku i poza nim. Opuściła amerykańską piłkę nożną w znacznie lepszą pozycję niż wtedy, gdy zaczynała swoją karierę”.

Scott Barbour/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Kariera Meghan Rapinoe zakończyła się niecelnym rzutem karnym

„Z drugiej strony Marta miała jeszcze większy wpływ na światową piłkę nożną. Może nie ma takiego samego statusu gwiazdy jak Rapinoe, ale zainspirowała tak wiele dziewcząt i chłopców w Brazylii i jest jedną z najlepszych zawodniczek, które kiedykolwiek grały w piłkę nożną. gra i prawdopodobnie kiedykolwiek będzie”.

Bramkarze sprawili, że wszyscy mówili o tym turnieju. Wiele interwencji obronnych utorowało drogę do zachowania większej liczby czystych kont w fazie grupowej, udowadniając, jak wpływowa stała się pozycja bramkarza.

„Z pewnością niektórzy bramkarze, których obserwowałem, udowodnili, że standard podniósł się do bardzo wysokiego poziomu” – wyjaśnił komentator Channel 10, Simon Hill, dla Football Now.

„Myślę również, że ponieważ drużyny grają teraz bardziej profesjonalnie, obrona jest lepiej zorganizowana, więc bramkarze są lepiej chronieni”. Szymon kontynuował.

Następne w kolejce są ćwierćfinały. Pozostali współgospodarze, Australia, zmierzą się z Francją, a Holandia, która zajęła drugie miejsce w 2019 roku, zmierzy się z Hiszpanią.

Mark Baker/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Współgospodarze są z siebie dumni

Po imponującej fazie grupowej Anglia i Japonia są nowymi faworytami do awansu do finału.

Japonia, ze swoim ekscytującym stylem kontrataku, pomogła im zdobyć wiele bramek. Hiszpania nie mogła poradzić sobie z groźbą ataku, ponieważ została pokonana 4: 0 przez mieszkańców Azji Wschodniej. Tymczasem mistrzowie Europy, Anglia, przemknęli przez grupy. Mimo to trudno im było wyprzedzić Nigerię, która zajmuje 36 miejsc niżej w światowych rankingach drużyn FIFA i wywalczyła sobie miejsce w ćwierćfinale.

„Myślę, że konkurencja została szeroko otwarta, a niektórzy z wielkich hitów odpadli wcześnie. Anglia jest jednym z mocnych faworytów, ale Japonia była absolutnie najlepszą drużyną w fazie grupowej. Poparłbym ich, aby poszli aż do finału”. powiedziała Emma Sanders

To był fascynujący turniej, który przejdzie do historii jako jeden z najbardziej kultowych w historii. Nikt nie zgadnie, kto wygra, ponieważ Puchar Świata Kobiet jest otwarty.