O nas
Kontakt

Mobile World Congress: niektóre z przyciągających wzrok gadżetów zaprezentowanych w „Showstoppers”

Laura Kowalczyk

Visitors walk through the Mobile World Congress 2024 in Barcelona, Spain.

Oto kilka ciekawych gadżetów zaprezentowanych na Mobile World Congress w Barcelonie.

Od okularów AR i hologramów po akcesoria do smartfonów z klawiaturą w stylu retro – oto niektóre z najnowszych gadżetów zaprezentowanych na tegorocznym Światowym Kongresie Mobilnym w Barcelonie.

Konferencja rozpoczęła się 26 lutego i potrwa do 29 lutego. Oczekuje się, że weźmie w niej udział około 100 000 gości.

W niedzielę na wydarzeniu „Showstoppers” start-upy zaprezentowały przed konferencją nowe gadżety i produkty. Oto kilka przyciągających wzrok nowych gadżetów.

Okulary rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Firma Tooz dostarcza kompleksowe rozwiązania optyczne klasy medycznej do okularów rzeczywistości rozszerzonej (AR).

„Zasadniczo naszą działalnością jest produkcja zwykłych okularów, które ludzie muszą nosić na co dzień, i są inteligentne” – powiedział Frank Karutz, dyrektor ds. technologii w Tooz Technology.

„Dlatego do zwykłych okularów dodajemy wirtualny obraz, który wydaje się unosić w powietrzu. Specjalnością naszej technologii jest to, że możemy wziąć normalną soczewkę do dowolnych okularów i dodać tę technologię do tej soczewki”.

Okulary AR
Okulary AR

Realistyczne hologramy

Holenderska firma Holoconnects pokazała, jak Holobox, 86-calowy, przezroczysty ekran LCD 4K umożliwiający wyświetlanie holograficznej projekcji naturalnej wielkości i realistycznie wyglądającej, może być używany w obiektach konferencyjnych, hotelach i nie tylko.

Holoconnects oferuje nagrane wcześniej filmy, takie jak godzinne przemówienia, ale także transmisje na żywo bezpośrednio ze stacji nagrywającej do Holobox, z niewielkim opóźnieniem.

Jurrien Spoelstra z Holoconnects twierdzi, że podczas rozmów wideo często brakuje mowy ciała.

„Jak wiadomo, 90 procent komunikacji to mowa ciała. A podczas spotkań grupowych widzisz tylko tę część. Zatem brakuje ci bardzo dużej i ważnej części ciała, aby przekazać wiadomość. Więc teraz możesz przeprowadzić pełną rozmowę z kimś, kto jest tam jako istota ludzka naturalnej wielkości”.

Stoisko Holoconnects zostało nagrodzone tytułem najlepszego pokazu na Showstoppers.

Hologram został pokazany na Mobile World Congress.
Hologram został pokazany na Mobile World Congress.

Klawiatura do Twojego smartfona

Produkt w stylu retro dodaje klawiaturę do ekranu dotykowego telefonu komórkowego.

„Klawiatury dotykowe są świetne. Używam jednego cały czas. Jednak rezygnując z tych przycisków, wiele poświęciliśmy” – powiedział Michael Fisher, współzałożyciel Clicks Technology.

„Wirtualna klawiatura zajmuje teraz 40 procent powierzchni ekranu. Dlatego podczas czatowania lub wysyłania wiadomości nie widzisz, do czego się odwołujesz. Kiedy jesteś na ekranie na żywo na Instagramie, klawiatura zakrywa wszystko” – dodał.

Fisher twierdzi, że to akcesorium do smartfona zapewni użytkownikom także większą powierzchnię ekranu.

Dodatek do smartfona w postaci klawiatury.
Dodatek do smartfona w postaci klawiatury.

Czujnik bliskiej podczerwieni

Holenderski start-up MantiSpectra pokazał swój produkt Nibble, najmniejszy na świecie moduł czujnika widmowego bliskiej podczerwieni do analizy materiałów.

Ich opatentowana technologia zminiaturyzowanych chipów widmowych fotoniki, ChipSense, zapewnia taką samą dokładność jak analiza laboratoryjna.

Nowa technologia czujników bliskiej podczerwieni
Nowa technologia czujników bliskiej podczerwieni

Stanowi przełomowe rozwiązanie umożliwiające dokładną, szybką, opłacalną i nieinwazyjną analizę właściwości produktów w czasie rzeczywistym.

MantiSpectra współpracuje z holenderską policją w celu określenia rodzajów nielegalnych narkotyków w celu ich wykrywania, a także pomiaru ich jakości zamiast stosowania testów chemicznych.

Można go również używać z ekspresami do kawy i pralkami, aby uczynić dom inteligentniejszym.