O nas
Kontakt

Strajki w branży turystycznej w Europie: zakłóceń w lotach i pociągach, których można się spodziewać w lutym i marcu

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Nasz przewodnik jest aktualizowany, gdy tylko zostanie ogłoszony nowy europejski strajk.

Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.

Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Niemcy: W marcu nastąpią zakłócenia w transporcie lokalnym

90 000 pracowników lokalnych firm transportowych w Niemczech strajkuje w różnych dniach od 26 lutego do 1 marca.

Największe zakłócenia nastąpią 1 marca. Pełne informacje można znaleźć na stronach internetowych lokalnego transportu.

Strajki zwołał niemiecki związek zawodowy Ver.di. Oprócz wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy związek domaga się ograniczenia wymiaru zmian do maksymalnie dziesięciu godzin. Chcą także wydłużenia minimalnego okresu odpoczynku między zmianami do dwunastu godzin.

Hiszpania: Maszyniści pociągów Renfe wzywają do strajków w marcu

Podróż koleją po Hiszpanii zostanie w tym miesiącu poważnie zakłócona ze względu na strajk pracowników w pierwszej połowie marca.

1, 4 i 12 marca odbędą się trzy dni 24-godzinnego strajku.

Dalsze strajki zaplanowano także na cały dzień 6 marca w godzinach od 7:00 do 10:00, od 13:00 do 16:00 i od 19:00 do 22:00.

Zatrzymanie zwołali kierowcy Renfe będący członkami Hiszpańskiego Związku Maszynistów Kolejowych (Semaf). Strajkują o nieprzestrzeganie zapisów umownych dotyczących czasu pracy i zamrożenie planu zatrudnienia.

Podczas lutowych strajków kolejowych w Hiszpanii odwołano setki pociągów, ale szkieletowa usługa nadal działa. Zgodnie z prawem hiszpańskim należy zachować minimalny poziom usług.

Wielka Brytania: Pracownicy londyńskiego metra ogłaszają kilkudniowy strajk

Jak ogłosił związek zawodowy RMT, strajki londyńskiej kolei naziemnej odbędą się w dniach 4–5 marca.

48-godzinne strajki pracowników ochrony, stacji, skarbówki i kontroli nastąpiły po tym, jak członkowie RMT odrzucili ofertę wynagrodzeń poniżej inflacji.

Na początku tego miesiąca członkowie związku zawodowego Aslef ogłosili strajk i zakaz pracy w godzinach nadliczbowych.

Strajki dotknęły kilku różnych operatorów, w tym Avanti West Coast, CrossCountry, East Midlands Railway, West Midlands Trains, GTR, LNER, Southeastern, SWR i TransPennine Trains.

Maszyniści toczą od dawna spór dotyczący wynagrodzeń, które ich zdaniem nie wzrosły od pięciu lat.

Francja: Siedmiomiesięczny strajk może uderzyć w Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Oczekuje się zakłóceń w sieci autobusowej i metrze Ile-de-France, ponieważ CGT-RATP ogłosiło siedmiomiesięczny strajk trwający od 5 lutego do 9 września.

Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy ze względu na wynagrodzenie. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, strajki mogą nastąpić podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.