O nas
Kontakt

Mongolia odmawia aresztowania Władimira Putina podczas jego wizyty, pomimo nakazu wydanego przez MTK

Laura Kowalczyk

Russian President Vladimir Putin, right, walks with Mongolian President Ukhnaagiin Khurelsukh, left, during a welcoming ceremony at Sukhbaatar Square in Ulaan Bator, Mongolia.

Członkowie Międzynarodowego Trybunału Karnego są zobowiązani traktatowo do zatrzymania podejrzanych, jeśli wydano nakaz aresztowania, jednak sąd nie dysponuje żadnym mechanizmem egzekwowania tego nakazu.

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek odwiedził Mongolię, nie dając żadnych przesłanek, że państwo-gospodarz ustąpi wezwaniom do jego aresztowania na podstawie międzynarodowego nakazu za domniemane zbrodnie wojenne popełnione w wyniku szeroko zakrojonej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Oficjalna wizyta jest sprzeczna z międzynarodowym nakazem aresztowania Putina pod zarzutem zbrodni wojennych, wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) prawie 18 miesięcy temu. Jest to pierwsza wizyta Putina u członka sądu od czasu wydania nakazu.

Członkowie międzynarodowego trybunału mają obowiązek zatrzymania podejrzanych, jeśli wydano nakaz aresztowania, ale sąd nie dysponuje żadnym mechanizmem egzekwowania tego nakazu.

Przed wizytą Ukraina wezwała Mongolię do wydania Putina sądowi w Hadze, a Unia Europejska wyraziła obawy, że Mongolia może nie wykonać nakazu. Rzecznik Putina powiedział w zeszłym tygodniu, że Kreml się nie martwi.

Prezydent Rosji Władimir Putin, na czerwonym dywanie po lewej stronie, idzie obok ministra spraw zagranicznych Mongolii Batmunkha Battsetsega po jego przybyciu do Mongolii.

Uroczystość powitania rosyjskiego przywódcy w stolicy Mongolii, Ułan Bator, odbyła się w obecności gwardii honorowej ubranej w jaskrawoczerwone i niebieskie mundury, wzorowane na mundurach osobistej straży władcy Czyngis-chana z XIII wieku, założyciela imperium mongolskiego.

On i prezydent Mongolii Ukhnaa Khurelsukh weszli po czerwonych schodach Pałacu Rządowego i skłonili się przed posągiem Czyngis-chana, po czym weszli do budynku rządowego, aby wziąć udział w spotkaniach.

Putin weźmie udział w uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę zwycięstwa wojsk radzieckich i mongolskich nad armią japońską, która przejęła kontrolę nad Mandżurią w północno-wschodnich Chinach.

Presja międzynarodowa

Międzynarodowy Trybunał Karny oskarża Putina o odpowiedzialność za porwania dzieci z Ukrainy, gdzie walki trwają od dwóch i pół roku. Jeden z sędziów sądu, Erdenebalsuren Damdin, sam jest Mongołem.

Ukraina wezwała Mongolię do aresztowania Putina i przekazania go sądowi w Hadze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że „ma nadzieję, że rząd mongolski zda sobie sprawę, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym”.

Komisja Europejska również wezwała Mongolię do wypełnienia zobowiązań wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego i aresztowania Putina.

„Mongolia, podobnie jak wszystkie inne kraje, ma prawo rozwijać swoje stosunki międzynarodowe zgodnie z własnymi interesami” – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Nabila Massrali, dodając: „Mongolia jest państwem-stroną Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego od 2002 r., z obowiązkami prawnymi, które się z tym wiążą”.

Mongolia, słabo zaludniony kraj położony między Rosją a Chinami, jest w dużym stopniu uzależniona od Rosji pod względem dostaw paliwa i energii elektrycznej oraz od Chin pod względem inwestycji w przemysł wydobywczy.

Było wśród 94 krajów, które podpisały wspólne oświadczenie w czerwcu zadeklarowali swoje „niezachwiane poparcie” dla Międzynarodowego Trybunału Karnego po tym, jak prokurator Karim Khan spotkał się z negatywną reakcją za ubieganie się o nakazy aresztowania dwóch izraelskich urzędników, w tym premiera Izraela Benjamina Netanjahu i trzech przywódców Hamasu.

Putin nie odwiedził żadnego państwa członkowskiego MTK od czasu wydania nakazu aresztowania w marcu 2023 r. Chociaż w zeszłym miesiącu odwiedził Koreę Północną i Wietnam, a w ciągu ostatniego roku dwukrotnie Chiny, opuścił zeszłoroczny szczyt bloku gospodarek rozwijających się BRICS w Republice Południowej Afryki.

Zamiast tego dołączył do spotkania w Johannesburgu za pośrednictwem łącza wideo po tym, jak rząd RPA lobbował przeciwko niemu, aby nie pojawił się na szczycie, chcąc uniknąć wydania nakazu aresztowania.

Republika Południowej Afryki pozostaje członkiem ICC, ale ostro go krytykowała za domniemane antyafrykańskie uprzedzenia. Sprzeczne oświadczenia rządu w ostatnich latach rzucają cień na to, czy w ogóle opuści sąd.

Ostatecznie kraje ogłosiły „wzajemne porozumienie”, że Putin nie będzie obecny osobiście.

Policja i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa w Ułan Bator uniemożliwiają członkom grupy protestującej przeciwko wojnie niesienie flagi ukraińskiej podczas wizyty Władimira Putina.

Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego powołującego MTK, dlatego Kreml odrzucił nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK jako „nieważny”.

Jednakże sprzeciwia się również próbom swoich sojuszników, zmierzającym do przyłączenia się do trybunału w Hadze.

Decyzja Armenii o przystąpieniu do UE przyczyniła się do wzrostu napięć między Moskwą a Erywaniem w zeszłym roku, ale urzędnicy szybko starali się zapewnić Rosję, że Putin nie zostanie aresztowany, jeśli przekroczy granicę z krajem.

Rzecznik MTK Fadi El Abdallah podkreślił w oświadczeniu wydanym w piątek, że Mongolia „jest państwem stroną Statutu Rzymskiego MTK” i w związku z tym musi współpracować z trybunałem.

„MTK polega na swoich państwach-stronach i innych partnerach w wykonywaniu swoich decyzji, w tym w odniesieniu do nakazów aresztowania. W przypadku braku współpracy sędziowie MTK mogą wydać orzeczenie w tej sprawie i poinformować o tym Zgromadzenie Państw-Stron.

„Wtedy zgromadzenie musi podjąć wszelkie środki, jakie uzna za stosowne”.

Z oświadczenia nie wynikało jasno, jakiego rodzaju środki można zastosować.