O nas
Kontakt

Muza muzyków Pattie Boyd wystawia na aukcji listy miłosne Erica Claptona i George’a Harrisona

Laura Kowalczyk

Pattie Boyd with husbands George Harrison (left) and Eric Clapton (right).

Listy, które w przyszłym miesiącu trafią na aukcję w Christie’s, wśród innych pamiątek, dają wgląd w trójkąt miłosny pomiędzy Pattie Boyd, Beatle George’em Harrisonem i jego przyjacielem Erikiem Claptonem.

To ona stworzyła słowa tęsknej piosenki miłosnej „Layla” Erica Claptona i zapierającego dech w piersiach „Something” George’a Harrisona. Pattie Boyd jest często uważana za jedną z najbardziej legendarnych muz w historii rock and rolla.

W latach 60. i 70. znajdowała się także w centrum jednego z najbardziej znanych trójkątów miłosnych w rock and rollu, inspirując niektóre z najwspanialszych piosenek miłosnych wszechczasów.

Teraz 80-letnia angielska modelka i fotografka rozstaje się z pamiątkami z tamtych czasów, wyprzedając w Christie’s kolekcję pamiątek, która daje nowy wgląd w jej małżeństwa z Harrisonem i Claptonem.

Pattie Boyd i George Harrison pozują do zdjęcia zrobionego przez Boyda w ich domu w Surrey, którego cenę szacuje się na 4000–6000 funtów.
Pattie Boyd i George Harrison pozują do zdjęcia zrobionego przez Boyda w ich domu w Surrey, którego cenę szacuje się na 4000–6000 funtów.

Na skrzyżowaniu ruchu kontrkulturowego

Przed spotkaniem z Harrisonem na planie komedii muzycznej „Noc po ciężkim dniu” Richarda Lestera Boyd był odnoszącym sukcesy modelem.

W wieku 19 lat zakochała się w Harrisonie, „cichym” z brytyjskiej supergrupy The Beatles, i pobrali się w 1966 roku.

„Pattie Boyd Collection” w Christie’s zawiera wiele zdjęć młodej pary z początków ich związku, a także odręczne teksty, psychodeliczne rysunki i listy od Harrisona.

Zdjęcie Pattie Boyd wykonane przez Erica Swayne'a w 1963 roku, będące częścią kolekcji Pattie Boyd w Christie's.
Zdjęcie Pattie Boyd wykonane przez Erica Swayne’a w 1963 roku, będące częścią kolekcji Pattie Boyd w Christie’s.
Rzadki zestaw odręcznych tekstów do piosenki pisanych pismem George'a Harrisona "Mistyczny"którego cenę szacuje się na 30 000–50 000 funtów.
Rzadki zestaw odręcznych tekstów George’a Harrisona do piosenki „Mystical One”, których cenę szacuje się na 30 000–50 000 funtów.

Boyd był inspiracją dla wielu piosenek Harrisona, w tym „I Need You”, „For You Blue” i „Something”, okrzykniętych przez Franka Sinatrę jedną z najwspanialszych piosenek o miłości, jakie kiedykolwiek napisano.

Pattie Boyd i ówczesny mąż George Harrison na londyńskiej premierze filmu w 1967 roku
Pattie Boyd i ówczesny mąż George Harrison biorą udział w londyńskiej premierze filmu „Jak wygrałem wojnę” z Michaelem Crawfordem i Johnem Lennonem w 1967 roku.

Wywarła także istotny wpływ na przejście Beatlesów w stronę duchowości i psychodelików.

Z biegiem lat Boyd stała się znaną fotografką, a w jej kolekcji znajduje się wiele zdjęć The Beatles, Claptona i innych muzyków, które wykonała.

„Czy w twoim sercu nadal coś do mnie czujesz?” Prośby Claptona do Boyda

Sprawy się skomplikowały, gdy jeden z najbliższych przyjaciół Harrisona zakochiwał się w Boydzie. Gdy jej małżeństwo z Beatlesem zaczynało się rozpadać, zaczęła otrzymywać do swojego domu listy od tajemniczego mężczyzny „E”.

„Nie miałam pojęcia, że ​​to od Erica. Myślałem, że to list od dziwnego fana” – powiedział Boyd w wywiadzie dla Christie’s. „Pokazałem to nawet George’owi!”

Była zaskoczona, gdy Clapton zadzwonił i zapytał, czy otrzymała od niego jakąś pocztę. „Powiedziałam: «O mój Boże, nie wiedziałam, że to od ciebie!»”

Pierwszy list miłosny Erica Claptona do Pattie Boyd, wysłany do jej domu wraz z ówczesnym mężem Georgem Harrisonem.
Pierwszy list miłosny Erica Claptona do Pattie Boyd, wysłany do jej domu wraz z ówczesnym mężem Georgem Harrisonem.

W pierwszym liście Clapton pisze, by zapytać Boyda, co do niego czuje: „Jeśli w twoim sercu nadal coś do mnie czujesz… musisz dać mi znać!”

„Od tamtej pory trzymam ten list w małym pudełku pełnym bibelotów i innych rzeczy” – powiedział Boyd. „To bardzo pięknie napisany list, ale jest tak mały, że nie zajmuje nawet jednej trzeciej strony. To tak, jakby wstydził się to napisać. To jak szept zamiast rozmowy.”

To jeden z dwóch listów miłosnych wystawionych na aukcji, które Clapton napisał do Boyda podczas jej małżeństwa z Harrisonem.

Drugi jest bardziej desperacki i nabazgrany na stronie książki Johna Steinbecka „Of Mice and Men”, w której Clapton z pasją pyta: „Dlaczego się wahasz? czy jestem biednym kochankiem, czy jestem brzydka, czy jestem za słaba, za silna, wiesz dlaczego?”

„Proszę, przełam zaklęcie, które mnie krępuje. zamykanie w klatce dzikiego zwierzęcia jest grzechem, oswajanie go jest boskie”.

Drugi list miłosny Erica Claptona do Pattie Boyd, napisany na stronie książki „Of Mice and Men” w 1970 roku, gdy Boyd był jeszcze żonaty z Georgem Harrisonem.
Drugi list miłosny Erica Claptona do Pattie Boyd, napisany na stronie książki „Of Mice and Men” w 1970 roku, gdy Boyd był jeszcze żonaty z Georgem Harrisonem.

Pseudonim Layla

Boyd sprzedaje także oryginalną okładkę albumu „Layla and Other Assorted Love Songs” zespołu Claptona z lat 70., Derek and The Dominos, przedstawiającą blondynkę, która przypomina Claptona Boyda. Szacuje się, że można go sprzedać za od 40 000 do 60 000 funtów (od 46 754 do 70 000 euro).

Oryginalny obraz olejny użyty jako okładka albumu Derek and the Dominos z 1970 roku
Oryginalny obraz olejny wykorzystany jako okładka albumu Derek and Dominos z 1970 roku „Layla and Other Assorted Love Songs” jest przedmiotem aukcji.

Clapton napisał piosenkę dla Boyda, gdy była jeszcze z Harrisonem, aby przekonać ją, by z nim uciekła. Napisał także „Wonderful Tonight” o Boydzie, gdy przygotowywała się do wieczornego wyjścia.

Ostatecznie wszystkie zaloty Claptona zadziałały – Boyd poślubił go w 1979 roku. O dziwo, trio pozostało bliskimi przyjaciółmi, a Harrison nazywał Claptona nawet swoim „mężem”.

Unikalna kolorowa fotografia polaroidowa, którą Pattie Boyd zrobiła Ericowi Claptonowi z jego ulubioną gitarą Fender Stratocaster, nazywaną „Blackie”, około 1977 roku.
Unikalna kolorowa fotografia polaroidowa, którą Pattie Boyd zrobiła Ericowi Claptonowi z jego ulubioną gitarą Fender Stratocaster, nazywaną „Blackie”, około 1977 roku.

Chociaż jej małżeństwo z Claptonem zakończyło się w 1989 roku, Boyd nadal rozmawia z muzykiem i twierdzi, że przed sprzedażą majątku poprosiła Claptona o pozwolenie.

„Zapytał, czy sprzedaję obraz Layli, a ja się zgodziłam” – powiedziała The Telegraph. „Powiedział: «Może są też inne rzeczy, które mógłbyś sprzedać». Więc nie ma nic przeciwko, żebym wszystko wystawił na aukcję.

Pattie Boyd, modelka, pisarka, fotografka i była żona muzyków George'a Harrisona i Erica Claptona, na przemówieniu jeszcze w 2016 roku.
Pattie Boyd, modelka, pisarka, fotografka i była żona muzyków George’a Harrisona i Erica Claptona, na przemówieniu jeszcze w 2016 roku.

Oprócz listów kolekcja pamiątek Boyd obejmuje ubrania i biżuterię, które nosiła, zdjęcia, które zrobiła (w tym niektóre z Beatlesami podczas trasy koncertowej po Indiach), rysunki i bibeloty z albumów i tras koncertowych.

Kolekcja Pattie Boyd będzie wystawiona na aukcji internetowej w Christie’s od 8 do 21 marca 2024 r.